Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Czarni nadal niepokonani w Radomiu

I liga M: Czarni nadal niepokonani w Radomiu

Akademikom z Poznania nie udało się przerwać serii wygranych meczów Czarnych Radom na własnym terenie. Goście największy opór stawili w trzecim secie, który wygrali 25:23. To jednak nie wystarczyło, aby myśleć o wygranej w tym spotkaniu.

Pierwszy set rozpoczął się od dwupunktowego prowadzenia AZS-u Poznań (2:0). Chwilę później atakujący Czarnych Kamil Gutkowski posłał piłkę w aut i AZS prowadził już 5:2. Serię poznaniaków przerwał Jakub Wachnik, który skutecznie zaatakował, jednak odpowiedź ze strony przeciwników była błyskawiczna, punkt dla swojego zespołu zdobył Martin Vlk. Zmniejszyć różnicę do dwóch punktów udało się radomianom dopiero przy stanie 8:6, po bloku Bartłomieja Neroja i Michała Ostrowskiego. Gospodarze nie pozwolili akademikom na powiększenie przewagi i po bloku Macieja Kałasza był już remis po 10. Przy stanie 18:16 dla poznaniaków trener Czarnych Wojciech Stępień poprosił o czas. Jego podopiecznym udało się doprowadzić do remisu 18:18, dzięki złemu przyjęciu gości i nieudanemu atakowi Łukasza Ożarskiego. Zaraz potem pierwszy raz w tym secie wyszli oni na prowadzenie (21:19) po błędzie zespołu z Poznania. Bukowski efektownie zaatakował ze środka i zmniejszył dystans do jednego punktu, Czarni prowadzili już tylko 22:21. Trudna zagrywka Gutkowskiego, przyjęcie gości na drugą stronę i atak Kałasza dały gospodarzom pierwszą piłkę setową. Set skończył się asem serwisowym Kamila Gutkowskiego, radomianie wygrali pierwszą partię 25:21, mimo że przez jej większość musieli gonić wynik.

Początek drugiego seta to przede wszystkim skuteczna gra Czarnych w bloku i na zagrywce oraz błędy gości, które dały radomianom wysokie prowadzenie (5:0). Pierwszy punkt akademicy zdobyli dzięki zepsutej zagrywce Neroja. Po ataku Gutkowskiego gospodarze prowadzili już pięcioma punktami (8:3) i nadal powiększali przewagę. Skutecznymi atakami popisali się Neroj oraz ponownie Kamil Gutkowski i radomianie prowadzili już różnicą sześciu punktów. Dopiero Michał Bukowski asem serwisowym zmniejszył przewagę RCS-u do pięciu „oczek" (11:6). Czarni mieli problem z przyjęciem po dobrej zagrywce Mateusza Mędrzyka. Goście sukcesywnie zmniejszali przewagę gospodarzy, którzy po własnym błędzie prowadzili już tylko 13:10. Trener Stępień ponownie poprosił o czas, jednak jego drużyna nadal nie potrafiła utrzymać przewagi. Bukowski wykorzystał nieporozumienie w zespole przeciwnym i zdobył dla AZS-u 13. punkt. Na boisku pojawił się Marcin Kocik, który w swojej pierwszej akcji źle przyjął zagrywkę Mędrzyka (15:15). Do stanu 21:19 gra toczyła się punkt za punkt, żaden zespół nie był w stanie odskoczyć na więcej niż jedno oczko. Po kolejnym skutecznym ataku Kamila Gutkowskiego to Czarni mieli pierwszą piłkę setową. Bohaterem następnej akcji był znów Gutkowski, który dwudziesty piąty punkt zdobył asem serwisowym. Gospodarze wygrali drugą partię 25:22 i w meczu prowadzili już 2:0.

Początek trzeciego seta nie wskazywał na przebudzenie się gości. Po błędach akademików i atakach Gutkowskiego gospodarze szybko wyszli na prowadzenie 5:3. Asem serwisowym Tomasz Rutecki zmniejszył przewagę Czarnych do jednego punktu (6:5). Od stanu 8:8 gra poznaniaków zdecydowanie się poprawiła i nie pozwolili oni odskoczyć gospodarzom na więcej niż jeden punkt. Po skutecznym ataku Ruteckiego i pomyłce gospodarzy AZS wyszedł na prowadzenie (15:13). W kolejnych akcjach poznaniacy utrzymywali swoją przewagę. Końcowa faza seta to wymiana ciosów punkt za punkt. Atak Bartosza Grzechnika dał Czarnym prowadzenie 23:22, ale chwilę później błąd w zagrywce popełnił Krzysztof Ferek i zrobiło się nerwowo. W następnej akcji skutecznym zagraniem popisali się goście i to oni mieli piłkę setową. Partię skończył blok Dawida Wojdyńskiego. Zwycięstwo AZS UAM Poznań w trzeciej partii stało się faktem.

Czwarty set rozpoczął się od bardzo wyrównanej gry obu zespołów – od stanu 3:3 żadna z drużyn nie mogła wyjść na większe niż jednopunktowe prowadzenie. Skuteczny atak Neroja dał radomianom przewagę 7:5. Silna zagrywka Roberta Prygla, atak Marcina Kocika i as Kuby Wachnika zaowocował czteropunktowym prowadzeniem RCS-u (13:9). Ataki Tomasza Ruteckiego i Łukasza Makowskiego zmniejszyły przewagę do trzech punktów. Przy stanie 18:14 dla gospodarzy, trener drużyny z Poznania poprosił o czas. Czarni sukcesywnie powiększali swoją przewagę, pomimo nie najlepszej gry. Po długiej wymianie zespół z Radomia prowadził 21:15. Atak Ruteckiego w aut dał miejscowym pierwszą piłkę meczową. Spotkanie udanym zbiciem skończył Kocik. Czarni wygrali czwartego seta 25:18 i cały mecz 3:1.

RCS Czarni Radom – AZS UAM Poznań 3:1
(25:21, 25:22, 23:25, 25:18)

RCS Czarni Radom: Kałasz, Ostrowski, Neroj, Wachnik, Prygiel, Gutkowski, Filipowicz  (libero) oraz Grzechnik, Kocik, Ferek  i Gonciarz
AZS UAM Poznań: Walendzik, Schulz, Mędrzyk, Bukowsk, Józefczak, Vlk, Mischke (libero) oraz Ożarski, Rutecki, Makowski, Piórkowski i Wojdyński