Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Rafał Szymura: To był doskonały sprawdzian

Rafał Szymura: To był doskonały sprawdzian

fot. archiwum

Niedawno w Ostrowcu Św. rozgrywany był Turniej Czterech Narodów. Polska wygrywając z Rosją i z Czechami oraz ze swoimi kolegami ze Spały zapewniła sobie pierwsze miejsce. Docelową imprezą tego sezonu będą jednak kwalifikacje do Mistrzostw Europy.

Jak oceniasz cały turniej?

Rafał Szymura:Turniej stał na wysokim poziomie, a na pewno pierwszy mecz z Rosjanami był dobrym widowiskiem dla kibiców. Myślę, że to był doskonały sprawdzian dla nas, a także świetna okazja, aby ocenić na jakim poziomie jesteśmy i nad czym musimy jeszcze popracować przed eliminacjami do mistrzostw Europy.

Żadna z drużyn nie była w stanie przeciwstawić się waszej skutecznej grze. Jakie elementy zadecydowały o wygranej w każdym spotkaniu?Nasza gra nie wyglądała najlepiej w pierwszym secie w meczu z Rosją, mieliśmy ogromny problem z przyjęciem i nie kończyliśmy ataków. W drugim secie nasza gra polepszyła się, co doprowadziło do wygranej. Poprawiliśmy przyjęcie, skuteczność w ataku i co najważniejsze – zaczęliśmy dużo bronić, co pozwoliło nam na wyprowadzanie kontr, z których wychodziliśmy zwycięsko. Poza tym byliśmy mocno zmotywowani przed tymi meczami, chcieliśmy pokazać na co nas stać i zrewanżować się za turniej sprzed roku.

Jak to możliwe, że tak młody zawodnik świetnie spisuje się na pozycji libero, a w meczu z Rosją zdobywa 19 punktów grając na przyjęciu?

Moja nominalna pozycja to przyjęcie. W meczu z Rosją trener postawił na mnie, pokazałem wszystko co umiem najlepiej, pomogłem drużynie w wygraniu tego spotkania. Niestety, po pierwszym pojedynku z Rosją nasz libero Jakub Zabłocki doznał kontuzji nadgarstka i nie mógł dalej kontynuować gry. Trener na rannym treningu powiedział: „A na libero zagra Szymura”. W sparingach kontrolnych z Czechami i Słowacją, które rozegraliśmy w wakacje, miałem okazję występować na tej pozycji, tak więc nie było problemu, żebym zagrał i jakoś sobie poradziłem.

Jednak w udziale przypadła ci nagroda najlepszego zawodnika na pozycji libero. Takie wyróżnienie jest na pewno sporym zaszczytem.

Byłem mile zaskoczony. Zagrałem ledwie dwa mecze na tej pozycji, a tu już takie wyróżnienie. Oczywiście jest to spory zaszczyt, cieszyłem się z tej nagrody, bo na co dzień nie występuję na tej pozycji, a zostałem tak wyróżniony.

Przed wami kwalifikacje do mistrzostw Europy, jakie macie plany na sezon przygotowawczy?

Okres przygotowawczy będzie trwał od 18 grudnia, wtedy wyjeżdżamy na sparingi kontrolne do Austrii, tam zagramy 3 mecze, po czym wracamy 22 grudnia. Potem dostaniemy 3-4 dni wolnego na spędzenie świąt w domu, z rodziną. Jednak już w drugi dzień świąt wracamy do Spały, gdzie zaczynamy przygotowania do turnieju eliminacyjnego. Sylwestra również spędzimy w Spale, bo już 2 stycznia wyjeżdżamy na Słowację, by tam walczyć o upragniony awans.

W grupie zmierzycie się z Bułgarią, Słowacją, Izraelem, Portugalią i Anglią. Polska i Bułgaria stawiani są jako faworyci w tej grupie. Jak oceniasz przyszłych przeciwników?

Na pewno najtrudniejszym przeciwnikiem będą Bułgarzy, którzy od wielu lat znajdują się w czołówce młodzieżowej siatkówki, dlatego nie będzie to łatwy mecz. Ze Słowacją graliśmy sparingi na zgrupowaniu w Miliczu, jest to raczej przeciętny zespół, ale będą grali u siebie i na pewno będą chcieli się pokazać z jak najlepszej strony. Takie mecze z gospodarzem są trudne i nie możemy zapominać, że jest to turniej, który rządzi się swoimi prawami. Wystarczy jeden słabszy dzień zespołu i może nie udać się wywalczyć upragnionego awansu.

Czego można życzyć młodemu reprezentantowi kraju?

Nie wybiegajmy tak daleko w przyszłość. Jeszcze nie wiadomo czy reprezentantowi, wszystko okaże się przed turniejem eliminacyjnym. Jako zawodnikowi na pewno warto mi życzyć zdrowia i jak największych sukcesów sportowych.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-11-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved