Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Pięć setów w Łodzi, AZS wciąż bez zwycięstwa

ORLEN Liga: Pięć setów w Łodzi, AZS wciąż bez zwycięstwa

Siatkarki Budowlanych Łódź po pięciosetowym boju okazały się lepsze od akademiczek z Białegostoku. Dwa zdobyte oczka pozwoliły im odskoczyć od rywalek z dołu tabeli. Sytuacja białostoczanek staje się coraz trudniejsza.

Czy to AZS Białystok jest ostatni w tabeli?!

W wyjściowych składach obu drużyn nie było zaskoczenia, z wyjątkiem pozycji rozgrywającej po stronie miejscowych. W miejsce Courtney Thompson trener Maciej Kosmol tym razem postawił na Martę Wójcik. Poniedziałkowe starcie rozpoczęło się po myśli przyjezdnych. Białostoczanki, wykorzystując swoją skuteczność na siatce i błędy rywalek, wypracowały trzypunktowe prowadzenie (4:1). Gdy przechodzącą piłkę skończyła Dorota Ściurka, miejscowe zmniejszyły straty (3:4), ale przeciwniczki nadal nie zwalniały ręki w ataku, co przynosiło korzystne rezultaty (7:5). Co więcej, po pierwszej przerwie technicznej po stronie Budowlanych pojawiły się problemy z przyjęciem zagrywki. Z kolei po drugiej stronie siatki Ewa Cabajewska dostawała piłki niemal dograne do siatki, co pozwalało jej swobodnie prowadzić grę (13:9). Z każdą kolejną akcją przewaga AZS-u powiększała się. Łodzianki oprócz błędów w przyjęciu miały również problemy z przebiciem się przez ręce blokujących (9:16, 10:18). Widząc nieporadność swoich podopiecznych, reagował trener Maciej Kosmol. Szkoleniowiec poprosił o czas, a także odesłał do kwadratu dla rezerwowych Dorotę Ściurkę, wprowadzając w jej miejsce Katarzynę Brydę. Obraz gry na parkiecie nie uległ jednak zmianie. Siatkarki Budowlanych, mając problemy we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, musiały przełknąć w pierwszej partii gorycz porażki, zdobywając zaledwie 15 „oczek”. Ostatnie akcje seta należały do Channon Thompson, która atakiem z lewego skrzydła i z piłki przechodzącej przesądziła o tym, iż to ona i jej koleżanki objęły prowadzenie w pojedynku 1:0.

Poziom meczu „nie powala” na kolana

Bardzo słaba inauguracyjna partia w wykonaniu drużyny gospodarzy wymusiła na trenerze Kosmolu dokonanie zmian. Na parkiecie pojawiły się Courtney Thompson i Aleksandra Kruk. I to właśnie po zagrywce byłej przyjmującej… AZS-u Białystok miejscowe objęły czteropunktowe prowadzenie (5:1). Obserwując grę w pierwszym fragmencie drugiej partii, można było dojść do wniosku, iż zespoły zamieniły się koszulkami. Tym razem to białostoczanki nie potrafiły poradzić sobie z odbiorem serwisu, a dodatkowo popełniały błędy własne (2:9). Rozgrywająca Budowlanych starała się „uruchomić” na prawym ataku Soraię dos Santos, która w poprzedniej partii była mało widoczna w tym elemencie. W drugim secie siatkarka z Brazylii prezentowała już wyższą skuteczność, dzięki czemu miejscowe utrzymywały kilkupunktowe prowadzenie (13:8). Zawodniczki z Białegostoku nie zamierzały się jednak poddawać i skrupulatnie, punkt po punkcie, odrabiały straty. Spora w tym zasługa rywalek, które zatraciły efektowność zagrań w ataku, zarówno z lewego, jak i prawego skrzydła (13:15). W meczu dominowało wiele szarpanych akcji, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie siatki, przez co spotkanie nie stało na najwyższym poziomie siatkarskim. Niezdecydowanie w ataku miejscowych było wodą na młyn dla podopiecznych Czesława Tobolskiego, które ostatecznie dopięły swojego celu, doprowadzając do wyrównania (20:20). Taki obrót spraw podziałał mobilizująco na siatkarki z Łodzi, które za sprawą lepszej dyspozycji w bloku i polu serwisowym, na sześć kolejnych akcji aż pięć rozstrzygnęły na swoją korzyść, triumfując w drugim secie 25:21.

Aleksandra Kruk znokautowana

Na początku trzeciej odsłony meczu wynik oscylował wokół remisu (2:2). Po obu stronach siatki poprawie uległo przyjęcie zagrywki, przez co rozgrywające mogły uruchomić pierwsze tempo. Zagrania ze środka siatki przynosiły punkty zarówno miejscowym, jak i drużynie gości (5:5). Do pierwszej przerwy technicznej na parkiecie nadal trwała wyrównana walka, a zespoły na rozmowę z trenerami udały się po udanym zbiciu Channon Thompson (8:7). Dwie akcje później na boisku doszło do groźnie wyglądającej sytuacji. Przy próbie obrony zderzyły się Soraia dos Santos i Aleksandra Kruk. W wyniku tego zdarzenia przyjmująca Budowlanych musiała opuścić boisko ze złamanym nosem, a w jej miejsce pojawiła się Dorota Ściurka. Kontuzja koleżanki nie wybiła z rytmu łodzianek, a wręcz podziałała na nie mobilizująco. Podopieczne Macieja Kosmola, przy serwisie Sylwii Pyci i Doroty Ściurki, zbudowały sześciopunktową przewagę (15:9). Przyjmująca drużyny gospodarzy miała jednak problemy ze skończeniem ataku. Po jej dwóch nieskutecznych uderzeniach, rywalki zbliżyły się na cztery „oczka” (14:18). Nadzieje białostoczanek na odwrócenie losów rywalizacji bardzo szybko zostały rozwiane przez przeciwniczki. Po powrocie z przerwy, poproszonej przez trenera Kosmola, inicjatywę na boisku przejęły jego podopieczne. Skuteczna gra w ataku okazała się wystarczająca do wygrania seta różnicą aż dziesięciu oczek przez miejscowe (25:15). Kropkę nad ‘i’ w trzeciej partii postawiła zbiciem z lewego skrzydła Soraia dos Santos.

Siatkarki Budowlanych tracą punkt we własnej hali

Sylwia Pycia i jej koleżanki przystąpiły do kolejnej odsłony meczu bez należytej koncentracji. Bez skrupułów wykorzystały to przeciwniczki, osiągając czteropunktową przewagę (5:1). Ich radość z dość bezpiecznego prowadzenia nie trwała długo, gdyż łodzianki cztery kolejne akcje rozstrzygnęły na swoją korzyść (5:5). Gdy w ataku błąd popełniła Channon Thompson, miejscowe odzyskały prowadzenie (8:7). Dla pozostających w tym sezonie bez wygranej siatkarek AZS-u, nawet jeden zdobyty punkt do ligowej tabeli byłby na wagę złota. Nie dziwi zatem duża determinacja zespołu gości, który zaciekle walczył o każde „oczko”. Nie zwalnianie ręki w ataku, głównie przez reprezentantki Trynidadu i Tobagu – Channon Thompson i Krystle Esdelle – pozwoliło białostoczankom przejąć inicjatywę w środkowym fragmencie seta (16:12). Gdy trudnym serwisem zaczęła „kąsać” przyjmujące Sinead Jack, stało się jasne, iż o losach meczu będzie musiał rozstrzygnąć tie-break (23:15). Co prawda zawodniczki z Łodzi w samej końcówce, rzuciły się w pogoń za rywalkami, ale strat poniesionych we wcześniejszej fazie seta nie udało się im odrobić. Udany atak Channon Thompson przesądził o zwycięstwie przyjezdnych 25:22.

Siedem kolejek i siedem porażek w ORLEN Lidze

Maciej Kosmol już po pierwszych trzech akcjach tie-breaka musiał nacisnąć przycisk sygnalizujący przerwę na żądanie. Jego podopieczne nie potrafiły odnaleźć właściwego rytmu gry, a grające na fali wznoszącej przeciwniczki punktowały w ataku. Po skutecznym zbiciu Natalii Kurnikowskiej posiadały w zapasie trzy „oczka” (3:0). Młoda przyjmująca AZS-u nie bała się stawiać czoła bardziej doświadczonym przeciwniczkom i po kolejnym jej udanym ataku przyjezdne powiększyły prowadzenie (5:1). Piąta odsłona spotkania, jak cały piątkowy mecz, była nierównym widowiskiem. Przy stanie 4:7 w polu zagrywki pojawiła się Ewelina Mikołajewska i opuściła je w momencie prowadzenia Budowlanych… 12:7. Wśród podopiecznych Czesława Tobolskiego całkowicie rozregulowało się przyjęcie, a co za tym idzie – znacznemu uproszczeniu uległa ich gra w ataku. Strata niemal dziesięciu punktów w jednym ustawieniu negatywnie wpłynęła na psychologiczną postawę drużyny gości. Wykorzystały to rywalki, które ostatecznie mogły cieszyć się z triumfu w całym pojedynku 3:2.

Nagroda dla najbardziej wartościowej zawodniczki poniedziałkowego pojedynku powędrowała w dłonie środkowej Budowlanych Łódź, Sylwii Pyci.

Budowlani Łódź – AZS Białystok 3:2
(15:25, 25:21, 25:15, 22:25, 15:10)

Budowlani: Wójcik (1), Sikorska (9), Mikołajewska (11), Dos Santos (17), Ściurka (7), Pycia (10), Durajczyk (libero) oraz Bryda (1), Piątek (2), Thompson (4) i Kruk (5)
AZS: Cabajewska (6), Jack (10), Kurnikowska (7), Thompson (21), Esdelle (18), Rzenno (6), Bulbak (libero) oraz Polak, Tomsia i Grant (1)