Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: AZS UEK Kraków w kolejnej rundzie Pucharu Polski

PP: AZS UEK Kraków w kolejnej rundzie Pucharu Polski

Siatkarki AZS-u UEK Kraków wygrały we własnej hali ze Stalą Mielec 3:1 i tym samym awansowały do V rundy Pucharu Polski. Jedynie trzeci set wygrały przyjezdne, w pozostałych partiach ekonomistki były lepsze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła.

Początek spotkania to wyrównana gra po obu stronach siatki, żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie przewagi większej niż jeden punkt. Dopiero blok Magdaleny Fedorów na Jowicie Jaroszewicz poderwał AZS do lepszej gry. Mielczanki miały problem z przyjęciem serwisów Katarzyny Wawrzyniak, a piłki przebijane za darmo skuteczne zbijała Magdalena Sadowska, dzięki czemu gospodynie prowadziły 15:11. Po przerwie, o którą poprosił Piotr Sobolewski, obraz gry nie ulegał zmianie. To ekonomistki dominowały nad rywalkami. Mielczanki mogły mieć jeszcze nadzieje na odwrócenie losów seta, gdy Żaneta Baran zdobyła punkt z zagrywki (18:15). Stal nie poszła jednak za ciosem, a to wykorzystały gospodynie, które nie pozwoliły sobie wydrzeć zwycięstwa. Najpierw skuteczny atak Sandry Cabańskiej, a potem serwis tej samej zawodniczki zakończyły pierwszą partię.

Drugi set zaczął się podobnie jak pierwszy, a więc od walki punkt za punkt. Taki stan utrzymywał się do wyniku 4:4, wtedy Magdalena Sadowska i Katarzyna Połeć zatrzymały Małgorzatę Plebanek i przewaga gospodyń rosła. Sytuację próbowała ratować Małgorzata Sobolewska, kiwając z drugiej piłki, jednak była to jedna z nielicznych skutecznych akcji Stali w tym fragmencie seta. Mielczanki miały problem z dokładnym przyjęciem serwisu krakowianek, przez co często ich ataki były podbijane, a z kontr korzystały miejscowe, zamieniając je na punkty. Gdy Sandra Cabańska skończyła długą wymianę, było już 16:10 i wydawało się, że AZS kontroluje wydarzenia na parkiecie. W tym momencie jednak nastąpił zryw Stali. Dobrą zmianę na przyjęciu dała Paulina Pająk, Barbara Kubieniec coraz lepiej radziła sobie w ataku, a w drużynie AZS-u pojawiły się problemy z przyjęciem. Wykorzystała to Małgorzata Plebanek, dzięki jej zagrywkom Stal zbliżyła się na dwa punkty (15:17). O przerwę poprosił Jacek Skrok. Rozmowa z trenerem przyniosła rezultat, bowiem gospodynie ponownie „wrzuciły” wyższy bieg. Skuteczne bloki duetu Połeć – Cabańska pozwoliły odbudować przewagę (22:17). Końcówka nie przyniosła zmian, AZS wygrał drugą odsłonę po ataku z obiegnięcia Aleksandry Król.

W trzeciej partii role się odwróciły, teraz to „ekonomistki” miały problem z przyjęciem i skończeniem ataku. Stal wykorzystywała wszystkie nadarzające się okazje do zdobycia punktów. Przy serwisie Jowity Jaroszewskiej mielczanki prowadziły 7:2. Czas dla trenera Jacka Skroka tym razem nie pomógł jego drużynie. Po powrocie na parkiet tym razem to Paulina Pająk obstrzeliwała AZS zagrywką, a Agata Skiba dwa razy wyrzuciła piłkę w aut i było 9:3. Trener Skrok dokonywał zamian, na parkiecie za Sandrę Cabańską pojawiła się Katarzyna Wąsowska. Eliteski nie zamierzały się poddawać i powoli odrabiały straty (10:14). Jednak niewykorzystane okazje lubią się mścić, krakowianki mogły doprowadzić do remisu, ale nie wykorzystały kilku piłek w ataku i zamiast remisu Stal powiększyła przewagę. Po zbiciu Magdaleny Hawryły z przechodzącej piłki było już 18:12. W końcówce AZS próbował jeszcze walczyć o zmianę wyniku. Przy stanie 19:24 najpierw Plebanek zaatakowała w aut, kontrę w następnej akcji skończyła Skiba i gospodynie obroniły dwa setbole. Jednak trzeciej okazji na zakończenie seta Stal nie zmarnowała, tym razem Plebanek skończyła atak ze skrzydła i mielczanki wróciły do gry.

Czwarty set lepiej rozpoczęły ekonomistki, które po bloku Katarzyny Połeć na Magdalenie Hawryle prowadziły 6:3. Gospodynie starały się narzucić swój styl gry i pokazać, że poprzednia partia to tylko wypadek przy pracy. Mielczanki dzięki zablokowaniu Agaty Skiby zbliżyły się na jeden punkt, Stal jednak nie kontynuowała dobrej gry z poprzedniego seta. AZS ponownie zdominował drużynę gości i odbudował przewagę, 10:6. Piotr Sobolewski dokonywał zmian, ale nie przynosiły one rezultatu. Gdy na zagrywkę poszła Agata Skiba, gra Stali posypała się. Niedokładne przyjęcie powodowało, że oddawały one piłki za darmo, a z takich prezentów korzystały gospodynie. Trzy kontry pod rząd skończyła Katarzyna Wąsowska i było już 19:11. Stal pomimo ambitnej walki, zwłaszcza w obronie nie była w stanie przeciwstawić się świetnie grającemu AZS-owi. Mielczankom udało się obronić dwie piłki meczowe, ale przy trzecie próbie Eliteski zakończyły spotkanie, przypieczętowując awans do kolejnej rundy Pucharu Polski.

Eliteski AZS UEK Kraków – Stal Mielec 3:1
(25:20, 25:19, 21:25, 25:19)

Składy drużyn:
AZS UEK: Cabańska, Fedorów, Sadowska, Skiba, Wawrzyniak, Król, Urban (libero) oraz Połeć, Wąsowska i Matyjaszek-Matela
Stal: Baran, Jaroszewicz, Hawryła, Sobolewska, Kubieniec, Plebanek, Michalak (libero) oraz Pająk, Czubak i Bejga