Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Puchar Rosji: Żygadło odpada, Kurek gra dalej

Puchar Rosji: Żygadło odpada, Kurek gra dalej

W niedzielę poznaliśmy kolejnych dwóch uczestników turnieju finałowego Pucharu Rosji. Awans wywalczyło Dynamo Moskwa, którego barw broni Bartosz Kurek oraz Gubernia Niżny Nowogród. Sensacyjnie z rozgrywek odpadł Zenit Kazań.

W dniu wczorajszym kluczowy dla losów zespołów rozgrywających swoje spotkania w Orenburgu był pojedynek Gubernii Niżny Nowogród z ekipą Zenitu Kazań. Aktualni mistrzowie Rosji zostali postawieni przed bardzo trudnym zadaniem, bowiem po niepowodzeniu w spotkaniu z siatkarzami z Nowego Urengoja, tym razem byli zmuszeni zwyciężyć w trzech setach. Początkowe akcje pierwszej partii pojedynku ułożyły się po myśli podopiecznych Władimira Alekny. Zenit wyszedł na minimalne prowadzenie (8:6), które utrzymywał przez większą część seta. Po drugiej stronie siatki ciężar gry wziął na swoje barki Nikołaj Pawłow. Atakujący Gubernii był zdecydowanie najczęściej punktującym zawodnikiem na boisku, w końcówce wyprowadzając swoich kolegów na jednopunktowe prowadzenie (19:18). Ostatnie piłki pierwszej odsłony pojedynku dostarczyły zgromadzonym w hali kibicom wielu emocji. Obie ekipy były świadome wagi każdej akcji i starały się robić wszystko, aby nie pozwolić przejąć inicjatywy swoim rywalom. Podczas gry na przewagi nadal znakomicie spisywał się Pawłow, natomiast wśród siatkarzy Zenitu prosty błąd popełnił Maksim Michajłow. Chwilę później ataku nie skończył również Matthew Anderson, przez co ostatecznie set zakończył się zwycięstwem podopiecznych trenera Konstantinowa (29:27). Tym samym zapewnili oni sobie awans do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w Biełgorodzie. Na kolejne trzy partie pojedynku zawodnicy z Niżnego Nowogrodu nie byli już w stanie odpowiednio się zmotywować i dosłownie „przeszli obok” spotkania.

Zenit Kazań – Gubernia Niżny Nowogród 3:1
(27:29, 25:15, 25:23, 25:21)

W drugim niedzielnym meczu grupy A siatkarze Fakiełu Nowy Urengoj pokonali w czterech setach rywali z Orenburga. Niespodziewany przebieg przybrała jedynie pierwsza odsłona pojedynku, którą dość pewnie wygrali goście. Spotkanie nie miało to już jednak żadnego znaczenia, bowiem ekipa Fakiełu szanse na awans do Final Six pucharu Rosji straciła parę godzin wcześniej.

Fakieł Nowy Urengoj – Oilman Orenburg 3:1
(21:25, 25:22, 25:20, 25:23)

Grupa A:
1. Gubernia Niżny Nowogród – 6 pkt (sety 7:3)
2. Zenit Kazań – 6 (6:4)
3. Fakieł Nowy Urengoj – 6 (6:4)
4. Oilman Orenburg – 0 (1:9)

Znacznie spokojniejszy przebieg miała sytuacja w turnieju rozgrywanym w Surgucie. Dynamo Moskwa, które w poprzednich dniach dość pewnie pokonało gospodarzy oraz zespół Jeniseju Krasnojarsk, tym razem musiało jedynie przypieczętować swój awans. Siatkarze Kamy Perm nie okazali się wymagającymi przeciwnikami i jedynie w ostatnim secie byli w stanie przekroczyć granicę dwudziestu zdobytych punktów. Kibice stołecznego klubu mogą być szczególnie zadowoleni ze zwycięstwa swoich siatkarzy w grupie, bowiem po raz kolejny musieli oni radzić sobie bez dwójki swoich podstawowych przyjmujących, Bartosza Kurka oraz Petera Veresa. Do pełni formy nie wrócił wciąż także Semen Połtawski, przez co szkoleniowiec Jurij Czerednik zdecydował się postawić na Leonida Szadilowa. W ostatnim wczorajszym spotkaniu swoje pierwsze zwycięstwo odnieśli zawodnicy Gazpromu Surgut, pokonując przed własną publicznością rywali z Krasnojarska. Tym samym gospodarze zachowali jeszcze szanse na przyznanie im dzikiej karty.

4. Jenisej Krasnojarsk – 0 (1:9)

W tej chwili znamy już pięciu finalistów tegorocznej edycji zmagań o puchar Rosji. W turnieju, który pod koniec roku odbędzie się w Biełgorodzie, oprócz siatkarzy gospodarzy wezmą udział także ekipy z Moskwy, Krasnodaru, Nowosibirska oraz Niżnego Nowogrodu. Ostatnim uczestnikiem Final Six zostanie drużyna, której rosyjska federacja zdecyduje się przyznać dziką kartę. Wiadomo już, że będzie to ekipa z drugiego lub trzeciego miejsca w swojej grupie w rundzie półfinałowej. Nieoficjalnie mówi się, że faworytami w tej kwestii są aktualni mistrzowie kraju oraz triumfatorzy ligi mistrzów, siatkarze Zenitu Kazań. Decyzja zostanie podjęta w ciągu paru najbliższych dni.