Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A kobiet: Villa Cortese nowym liderem

Serie A kobiet: Villa Cortese nowym liderem

W 3. kolejce włoskiej Serie A kobiet pięć z sześciu spotkań zakończyło się wygraną jednej z drużyn za trzy punkty. Tylko w Piacenzy Nordmeccanica przegrała 2:3 z Foppapedretti Bergamo. Nowym liderem został Asystel MC Carnaghi Villa Cortese.

Drugiej ligowej porażki w sezonie doznały siatkarki Robursport Pesaro. W wypełnionej po brzegi hali Pala Ruffini, po ponad dwugodzinnym boju lepsze okazały się gospodynie – Duck Farm Chieri Turyn, które zwyciężyły 3:1 i dopisały do swego konta cenne trzy „oczka”. W końcówce pierwszej partii podopieczne Francois Salvagniego prowadziły 20:16, a seta zakończyły wygrywając dopiero na przewagi 26:24. Równie dużo emocji było w drugiej odsłonie, która także zakończyła się na przewagi. Tym razem lepiej spisywała się Monica De Gennaro oraz jej koleżanki z Pesaro, i właśnie przyjezdne zapisały tego seta na swoim koncie (29:27). Trzecia i czwarta partia nie były już tak równe jak poprzednie sety, aczkolwiek prawie czterotysięczna publiczność nie miała powodu do narzekania. Tercet Ravetta – Piccinini – Sorokaite, w którym każda z zawodniczek zdobyła co najmniej 20 punktów, pokazał niesamowity spokój i bezlitośnie punktował młodą drużynę prowadzoną przez Andreę Pistola. Przyjezdne nie były w stanie przeciwstawić się bardziej doświadczonym siatkarkom i przegrały odpowiednio do 20 i 21.

Duck Farm Chieri Torino – KGS Robursport Pesaro 3:1
(26:24, 27:29, 25:20, 25:21)

Duck Farm: Sorokaite (21), Fernandez (11), Ravetta (20), Piccinini (21), Guiggi (4), Bechis (1), Sirressi (libero) oraz Borgogno, Potokar (2), Zauri i Vindenvogel
Robursport: Tirozzi (21), Gibbemeyer (13), Signorile (1), Muresan (10), Chirichella (10), Moreno Pino (11), De Gennaro (libero) oraz Valpiani, Manzano i Dekany

Trzeci mecz i trzeci tie-break – tak w skrócie można opisać spotkanie z udziałem Foppapedretti Bergamo. Zespół prowadzony przez Stefano Lavariniego w pierwszej kolejce musiał uznać wyższość Duck Farm Turyn, natomiast w drugiej i trzeciej rundzie spotkań rozstrzygał piąte partie na swoją korzyść. Tym razem siatkarki „Fopy” udały się do Piacenzy, by zmierzyć się z Rebecchi Nordmeccanica. Spotkanie trwało aż 134 minuty i wszystkie zawodniczki pokazały na dystansie całego meczu wiele świetnych zagrań, ale na wyróżnienie zasługuje czwórka siatkarek. W szeregach Piacenzy pierwsze skrzypce grały Rumunka Carmen Turlea (22 punkty) oraz Lucia Bosetti (21), natomiast w ekipie z Bergamo o obliczu zespołu decydowała Chiara Di Iulio (24) i niesamowicie skuteczna Valentina Diouf, która zdobyła aż 30 „oczek”. Obie ekipy grały falami i wygrywały sety na przemian. Najbardziej wyrównana, trzecia odsłona padła łupem gospodyń, które zwyciężyły 26:24 i objęły prowadzenie 2:1. Przyjezdne nie spuściły jednak głów i triumfowały w czwartym secie (25:22), a w tie-breaku nie dały już rywalkom szans, zwyciężając 15:10.

Rebecchi Nordmeccanica Piacenza – Foppapedretti Bergamo 2:3
(25:20, 19:25, 26:24, 22:25, 10:15)

Rebecchi: Leggeri (10), Turlea (22), Secolo (15), Nicolini (6), Radenković (4), Bosetti (21), Sansonna (libero) oraz Frigo (2)
Foppapedretti: Klisura (12), Crimes (12), Weiss (1), Di Iulio (24), Diouf (30), Zambelli (4), Merlo (libero) oraz Devetag (4), Balboni, Brown (2) i Blagojević

Dużo mniej emocji było w Pala Yamamay, w której swoje spotkania rozgrywa Unendo Yamamay Busto Arsizio. W tej kolejce siatkarki Carlo Parisiego podejmowały Icos Crema i były zdecydowanymi faworytkami spotkania. Przyjezdne, w których barwach występuje m.in. Tereza Matuszkowa, nie przestraszyły się rywalek i podjęły z nimi walkę. Bardzo dobre spotkanie rozegrała zdobywczyni 13 punktów – Matuszkowa oraz środkowa Lauren Paolini, która popisała się dziewięcioma punktowymi atakami. Po drugiej stronie stały jednak siatkarki pokroju Valentiny Arrighetti, dla których takie występy nie są niczym nadzwyczajnym i pomimo świetnej postawy wyżej wymienionych reprezentantek Icos Crema, to gospodynie zwyciężyły. Choć w końcowym rozrachunku to Yamamay okazał się lepszy i wygrał 3:0, sety przegrane do 22, 22 i 21 pokazują, że z ekipą Cremy trzeba się będzie w tym sezonie liczyć. – W tym meczu zagrałyśmy trochę zbyt spięte. Musimy na nowo wzajemnie sobie zaufać na boisku. Widzimy i wiemy jak mamy grać, ale czasami problem tkwi w naszej psychice. Musimy to rozwiązać jak najszybciej – powiedziała MVP meczu, Christina Bauer.

Unendo Yamamay Busto Arsizio – Icos Crema 3:0
(25:22, 25:22, 25:21)

Yamamay: Lloyd (4), Brinker (9), Marcon (9), Bauer (13), Kozuch (5), Arrighetti (13), Leonardi (libero) oraz Caracuta i Bisconti
Icos: Paolini (10), Dalia (2), Garcia Zuleta (9), Okaka (6), Lehtonen (8), Matuszkowa-Rossi (13), Paris (libero) oraz Saccomani (2), Marc i Portalupi

Niełatwe spotkanie czekało Asystel MC Carnaghi Villa Cortese, który udał się do Modeny, by zagrać z Assicuratrice Milanese Volley. Zawodniczki Giovaniego Caprary przegrały 1:3 mecz Ligi Mistrzyń z Rabitą Baku i pojedynek z Modeną miał być okazją do szybkiej rehabilitacji. Już pierwsza odsłona pokazała, że Jenny Barazza i jej koleżanki nie będą wcale łatwym rywalem do ogrania. Co prawda siła ognia gospodyń była słabsza, bo w spotkaniu nie mogła wystąpić jedna z wiodących postaci – Taismary Aguero, ale osłabienia doznały również rywalki, w których szeregach nie zagrała Alexandra Klineman. Porażka 22:25 w pierwszym secie nie podłamała siatkarek z Modeny, a wręcz przeciwnie – zmobilizowała je do dalszej walki. Znakomicie dysponowana Stefana Veljković do spółki z Katariną Barun w decydujących częściach seta brała ciężar gry na swoje ramiona. Pozbawiły złudzeń ambitne gospodynie, które musiały pogodzić się z porażką w trzech setach. – Dziewczyny wiedziały co mają w tym spotkaniu robić, a nawet jeśli coś szło nie tak, to nadrabialiśmy to fantastycznym atakiem – przyznał po meczu Giovani Caprara.Uzyskaliśmy świetny wynik na trudnym terenie, czyli mamy to, czego chcieliśmy. Cieszymy się z tego zwycięstwa, bo był to test dla moich dziewczyn. Zdały go śpiewająco – zakończył szkoleniowiec Villa Cortese.

Assicuratrice Milanese Volley Modena – Asystel Villa Cortese 0:3
(22:25, 22:25, 23:25)

Assicuratrice: Paggi (9), Glass (2), Barazza (12), Spasojevic (3), Brussa (11), Horvath (7), Croce (libero) oraz Harmotto, Rinieri (5) i Valeriano
Asystel MC Carnaghi: Viganò (10), Mojica (2), Folie (4), Veljkovic (13), Barun (14), Bosetti (11), Parrocchiale (libero) oraz Rondon (3), Malagurski i Garzaro (3)

W spotkaniu pomiędzy Idea Volley 2002 Bolonia a Imoco Volley Conegliano na parkiecie pokazała się polska środkowa – Zuzanna Efimienko. Zespół byłej zawodniczki Impel Gwardii Wrocław bardzo pewnie wygrał mecz w Bolonii  i oddał jedynie 51 punktów swym rywalkom. Gospodynie, po trzeciej z rzędu porażce w tym sezonie, na pewno nie są w zbyt dobrych nastrojach, tym bardziej że w 4. rundzie spotkań o punkty powalczą z coraz lepiej spisującym się zespołem Icos Crema. Najbardziej wyrównana była pierwsza partia, w której do stanu 11:11 gra obu ekip była nieco zachowawcza i mniej ryzykowna. W połowie seta do gry włączyły się Cristina Barcellini i Raffaella Calloni i to one dały swojej ekipie prowadzenie 17:13, którego Imoco Volley już nie oddał. W kolejnych dwóch partiach zawodniczki z Bolonii kompletnie opadły z sił i bez większego oporu przegrały do 16 i 14. Całe spotkanie w barwach Imoco Volley Conegliano rozegrała Zuzanna Efimienko, która zapisała na swoim koncie 5 punktów. Polka zdobyła je dwukrotnie blokując rywalki oraz kończąc 3 z 8 posłanych do niej piłek w ataku. 38% skuteczności na siatce to jak na środkową niezbyt dobry rezultat, jednakże Efimienko należy pochwalić za wykonanie dziewięciu bezbłędnych zagrywek i jedno dobre przyjęcie.

Idea Volley 2002 Bolonia – Imoco Volley Conegliano 0:3
(21:25, 16:25, 14:25)

Idea: Stufi (9), Arimattei (9), Petrucci (3), Milos (5), Korukovets (3), Cvetanović (10), Minervini (libero) oraz Ginanneschi (5), Lapi (1), Lavorenti i Vece
Imoco: Fiorin (9), Efimienko (5), Camera (2), Calloni (9), Nikolova (13), Barcellini (15), Rossetto (libero) oraz Daminato, Agostinetto i Zanotto (1)

Po dwóch porażkach, wreszcie na nogi stanął zespół Chateau D’Ax Urbino. Podopieczne Ettore Guidettiego poprzednio przegrały 1:3 z Conegliano oraz 0:3 z Icos Cremą, więc spotkanie z Banca Reale Yoyogurt Giaveno było doskonałą okazją na przełamanie złej passy. Gospodynie po wygranej w pierwszym secie 25:18 doszły najwyraźniej do wniosku, że jeśli już trzeba wygrać, to najlepiej bez straty seta. Siatkarki Guidettiego jak postanowiły, tak też zrobiły. Do zwycięstwa w dwóch kolejnych odsłonach Chateau D’Ax poprowadziły Belgijka Lise Van Hecke oraz Litwinka Valdone Petrauskaite. Pierwsza z nich zdobyła 16 „oczek”, natomiast siatkarka z Litwy dorzuciła 11 punktów i dzięki tak znakomitej postawie tej pary, ekipa z Giaveno zdołała ugrać 19 i 20 punktów w partii numer dwa i trzy. W kolejnym tygodniu ekipa z Urbino nie będzie miała łatwego zadania, ponieważ udaje się do Bergamo, by zagrać z Foppapedretti. Patrząc na wyniki „Fopy”, Guidetti i jego dziewczyny mogą mieć nadzieję, że po raz kolejny spotkanie tego zespołu zakończy się w tie-breaku i chociaż punkt „wpadnie” na konto Chateau D’Ax. – Włodarze klubu przed spotkaniem powiedzieli mnie i zespołowi, że liczą na lepszą grę niż w ostatnich meczach. Drużyna dobrze zareagowała na te słowa i wygrała 3:0. Teraz musimy korzystać z tego sukcesu i przygotowywać się do bardzo trudnego meczu z Bergamo. Dziękuję również kibicom za wsparcie, jakim obdarzyli zespół podczas meczu i przez ostatnie tygodnie – dodał Ettore Guidetti.

Chateau D’Ax Urbino – Banca Reale Yoyogurt Giaveno 3:0
(25:18, 25:19, 25:20)

Chateau D’Ax: Negrini (7), Dugandzić (10), Van Hecke (16), Petrauskaite (11), Dall’igna (2), Leggs (10), Vallese (libero)
Banca Reale: Engle (9), Murrey (9), Grothues (6), Pincerato, Luciani (2), Kauffeldt (8), Molinengo (libero) oraz Donà (1), Napolitano-Senkova (2), Togut (2) i Dall’ora (2)