Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Siatkarze ze Śląska najlepsi na Turnieju Nadziei Olimpijskich

Siatkarze ze Śląska najlepsi na Turnieju Nadziei Olimpijskich

fot. archiwum

Podczas TNO kolejny raz szansę na pokazanie się miało 16 drużyn z każdego województwa. Najlepiej wypadli siatkarze ze Śląska, ci z łódzkiego zajęli 10. miejsce. - Czasami coś nie zaskoczy i szkoda, że stało się to akurat na TNO - powiedział Szymon Morga.

W dniach 25-28 października w Spale odbywał się Turniej Nadziei Olimpijskich. Jest on organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej w celu dokonania naboru do kadry narodowej. Najlepsi zawodnicy na poszczególnych pozycjach są powoływani na kampy, czyli obóz, podczas którego młodzi sportowcy doskonalą swoje umiejętności. Turniej Nadziei Olimpijskich to szansa dla młodych siatkarzy na zaprezentowanie swojego talentu i możliwość wykazania się sprytem, charakterem oraz zdolnościami przywódczymi. – Dla mnie osobiście był on przede wszystkim nadzieją i perspektywą na przyszłe życie – komentował młody rozgrywający, Szymon Morga. Turniej co roku rozgrywany jest w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. Bierze w nim udział 16 drużyn, kadr poszczególnych województw. – Organizacja turnieju stała na wysokim poziomie. Szkoda tylko, że na jego koniec zawodnicy nie otrzymali turniejowych koszulek. Byłaby to fajna pamiątka – podsumował Morga.

Reguły gry podczas turnieju są nieco kontrowersyjne. Mimo tego, że w tym roku wprowadzono możliwość gry z jednym rozgrywającym, to jednak atak można nadal wykonywać tylko z pierwszej linii. Odmienność przepisów powoduje, że rozgrywający nie może wykazać się swoimi umiejętnościami, pokazać co tak naprawdę umie. Pozycja libero w ogóle nie istnieje, co wydawać się może pozbawiające szansy grania dla tych właśnie siatkarzy. – Informacja o zmienionych przepisach doszła do nas pierwszego dnia trwania TNO. Przez cały obóz kadrowy oraz inne zgrupowania trenowaliśmy z dwoma rozgrywającymi na boisku, więc trudno było przestawić się na nowe zasady. Wiadomo, że tak nagłe uświadomienie niektórych trenerów spowodowało wiele niedomówień na boisku, jak i poza nim, lecz nam – zawodnikom nic do tego. My musimy grać bez względu na decyzje z góry, ponieważ mimo zmian, każdy z nas grał na tych samych warunkach – przyznał Morga.

Dla każdego sportowca największym wyróżnieniem jest reprezentowanie swojego kraju, a także udział w igrzyskach olimpijskich. O czym marzą młodzi siatkarze? Marzeniem reprezentanta województwa łódzkiego jest możliwość rozwijania swoich umiejętności i w przyszłości reprezentowanie kraju, a może nawet udział w igrzyskach. – Wiem, że cele stawiam sobie wysokie, lecz za wszelką cenę będę dążył do ich realizacji. Myślę, że dobrym dla mnie przykładem jest Paweł Woicki, który mimo niskiego wzrostu i dzięki ciężkiej pracy reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich – komentował reprezentant województwa łódzkiego.Kilkunastu zawodników dostało powołanie na kampy, na których zostanie przeprowadzona selekcja wstępna do reprezentacji Polski kadetów, jak i do SMS w Spale. Wyróżnieni zostali m.in. zawodnicy z województwa łódzkiego. – Przede wszystkim liczy się dobro drużyny. Zresztą gramy na zupełnie innych pozycjach i w żaden sposób sobie nie przeszkadzamy. Z jednym z nich mieszkałem w pokoju i od samego początku trzymałem za niego kciuki, bo wiedziałem, że ma możliwości i wykorzysta je w 100% – wspominał siatkarz.

Obserwatorem turnieju był m.in. Ireneusz Mazur, były trener reprezentacji Polski. Zawodnicy mieli również okazję zaprezentować się przed przyszłymi trenerami i starszymi kolegami z reprezentacji. – Trema zawsze gdzieś się w podświadomości gnieździ, ale zdając sobie sprawę z obecności obserwatorów, starałem się być jeszcze bardziej skoncentrowany. Kadra województwa łódzkiego zajęła 10. miejsce w tabeli. Zawsze staramy się grać na 100% i nie uwzględniamy czegoś takiego jak plan minimum. Są lepsze i gorsze dni. Czasami coś nie zaskoczy i szkoda, że stało się to akurat na TNO. Turniej w Ustce dał nam nadzieję na lepszy rezultat podczas tych zawodów – podsumował Morga.

Zwycięzcą tegorocznego turnieju została kadra Śląska na czele z trenerem Adamem Kowalskim.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-11-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved