Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Odeszli, ale pamięć o nich wciąż jest żywa

Odeszli, ale pamięć o nich wciąż jest żywa

fot. archiwum

1 listopada to dzień szczególny, w którym wspominamy zmarłych bliskich. Również środowisko siatkarskie pamięta w tym dniu o tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku, ale również o tych, którzy odeszli przed laty. Odeszli, ale pamięć o nich wciąż jest żywa.

25 listopada 2011 roku zmarł Lucjan Tyszecki, który w latach 1954-55 prowadził reprezentację Polski kobiet i zdobył z nią w 1955 roku brązowy medal mistrzostw Europy. Lucjan Tyszecki, nestor pomorskiej siatkówki, były zawodnik YMKI, wieloletni trener gdyńskiego Startu. Od 1968 roku poświęcił się karierze sędziowskiej. Sędzia międzynarodowy w latach 1968-81, wieloletni sędzia szczebla centralnego oraz działacz OZPS w Gdańsku i PZPS.

Pod koniec listopada 2011 roku zmarł Janusz Soból, arbiter klasy państwowej. W ostatnich sezonach prowadził najważniejsze mecze ekstraklasy kobiet i mężczyzn oraz Pucharu Polski. Z Sylwestrem Strzylakiem tworzył w ostatnich latach jedną z najlepszych par sędziowskich w Polsce. Janusz Soból urodził się 1 stycznia 1959 roku. Ostatnim meczem, w którym wystąpił w roli arbitra, było spotkanie Jastrzębskiego Węgla z PGE Skrą Bełchatów, które rozegrane zostało 5 listopada 2011 roku.

W grudniu 2011 roku zmarł Mirosław Schlief, zasłużony siatkarz, były zawodnik warszawskiej Legii oraz reprezentacji Polski. W latach 1954-1962 w biało-czerwonych barwach rozegrał 141 spotkań.11 stycznia 2012 roku, zmarł w wieku 80 lat Bohumil Golian – dwukrotny mistrz świata, medalista igrzysk olimpijskich, uznany najlepszym siatkarzem XX wieku na Słowacji.

14 lutego zmarł w Warszawie Witold Charmo, sędzia i działacz siatkówki, komisarz PlusLigi. Witold Charmo urodził się 15 września 1950 roku. Dał się poznać nie tylko jako obiektywny sędzia. Bardzo wcześnie włączył się w pracę społeczną na rzecz naszego środowiska. Był m.in. członkiem Zarządu Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej i przewodniczącym Wydziału Gier i Dyscypliny M-WZPS. Od 2004 roku był wiceprzewodniczącym Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jego ostatnią wielką siatkarską miłością była Sparta Warszawa. Był współzałożycielem oraz prezesem Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Sparta Warszawa.

24 marca w szpitalu w Maceracie zmarł były reprezentant Włoch Vigor Bovolenta. Miał 37 lat. Zasłabł podczas meczu swojej drużyny Volley Forle z rezerwową ekipą Maceraty w Serie B. Rozegrał 127 meczów w reprezentacji swego kraju, z którą największy sukces odniósł w 1996 roku, kiedy w Atlancie zdobył srebrny medal olimpijski. Grał w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W ćwierćfinałowym meczu z Polską, wygranym przez Włochy 3:2, wyszedł w podstawowym składzie i zdobył 14 punktów.

14 kwietnia napłynęła smutna wiadomość o śmierci zawodniczki Lokomotiwu Baku, Wenezuelki Veroniki Gomez Carabali. 27-letnia skrzydłowa w czasie kariery reprezentowała między innymi barwy słynnego rosyjskiego zespołu Urałoczka Jekaterinburg oraz rumuńskiego Metalu Galati.

31 maja odszedł Jerzy Rucki. Z siatkówką związany był od najmłodszych lat – najpierw jako zawodnik, potem jako trener i sędzia, a ostatecznie jako kwalifikator i sędzia główny.

Pod koniec sierpnia zmarł Siergiej Owczynnikow, trener siatkarek Dynama Moskwa i kobiecej reprezentacji Rosji, którą prowadził w czasie igrzysk olimpijskich w Londynie.

O nich, a także o innych zmarłych związanych ze środowiskiem siatkarskim, pamiętać będziemy zawsze.

źródło: inf. własna, PZPS

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2012-11-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved