Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: Złoty set pogrążył AZS Białystok

Puchar CEV: Złoty set pogrążył AZS Białystok

Siatkarki AZS Białystok przegrały rewanżowe spotkanie 1/16 finału Pucharu CEV z Post Schwechat 0:3. O awansie do kolejnej rundy decydował więc złoty set, który padł łupem zespołu austriackiego. Białostoczankom pozostał występ w Challenge Cup.

Po pierwszym spotkaniu między tymi drużynami wydawało się, że prezentują zbliżony poziom. Białostoczanki u siebie wygrały 3:1 i w rewanżu można było mieć nadzieję na przynajmniej wyrównane spotkanie w Austrii. Niestety, tym razem rywalki były zdecydowanie lepsze.

Podopiecznym Czesława Tobolskiego zdarzało się często źle przyjmować, były blokowane, źle zagrywały, a w ataku były nieskuteczne. Poza tym punkty traciły poprzez błąd w ustawieniu, a także po przekroczeniu linii ataku. Owszem, potrafiły także mieć swoje pozytywne serie. W pierwszym secie, gdy na zagrywce była Natalia Kurnikowska, udało się od stanu 12:21 zdobyć siedem punktów z rzędu, ale do wygrania seta to było za mało.

W drugiej odsłonie trener Tobolski dał pograć wszystkim swoim zawodniczkom. Na placu gry pojawiła się m.in. praktycznie nie występująca do tej pory, czwarta siatkarka z Trynidadu i Tobago w składzie AZS,  Rheeze Grant. Jednak ona też nie poprawiła gry białostockiej drużyny.

Dopiero w trzecim secie akademiczki toczyły bardziej wyrównaną walkę. Nie pozwoliły rywalkom na większą przewagę i miały szanse na wygranie partii. W końcówce, po dobrych zagrywkach Krystle Esdelle, był nawet remis 23:23, ale to rywalki były skuteczniejsze i wygrały mecz 3:0. Oznaczało to, że o tym, kto awansuje do kolejnej rundy, zadecyduje złoty set grany do 15.

Można było się spodziewać, że w tej sytuacji wszystkie siły i umiejętności podopieczne Czesława Tobolskiego zostawią właśnie na tę decydującą rozgrywkę. Początek dogrywki na to wskazywał. Po dobrych serwisach Esdelle AZS wyszedł nawet na prowadzenie 5:3, ale gospodynie szybko odzyskały dominację na boisku i wygrały 15:12, zapewniając sobie awans do 1/8 finału Pucharu CEV.

Porażka nie oznacza dla AZS-u pożegnania z europejskimi pucharami. Teraz białostockie siatkarki będą rywalizować w rozgrywkach niższej rangi – Pucharze Challenge, gdzie mogą trafić na zespół z Węgier albo Grecji.

Post Schwechat – AZS Białystok 3:0
(25:20, 25:19, 25:23)

pierwszy mecz: 3:1 dla AZS Białystok
złoty set: 15:12 dla Post Schwechat
awans: Post Schwechat

Schwechat: Inic, Maletic, Radosova, Kociova, Simic, Castiglione, Ma (libero) oraz Rimser
AZS: Kurnikowska, Jack, Rzenno, Thompson, Cabajewska, Esdelle, Bulbak (libero) oraz Chmiel, Grant, Tomsia i Rzenno