Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Małgorzata Plebanek: Pierwsze sety są naszym atutem

Małgorzata Plebanek: Pierwsze sety są naszym atutem

- Trener wciąż nam powtarza, że do sukcesu dochodzi się małymi krokami i może właśnie tym punktem z Silesią zrobiłyśmy taki pierwszy, wymierny krok - powiedziała Małgorzata Plebanek. Porażka 2:3 z Silesią Volley I dała Stali pierwszy ligowy punkt w sezonie.

W meczu z Silesią Volley I nie byłyście faworytkami. Pierwszy set temu jednak zaprzeczył – wygrałyście 25:20. Co zadecydowało o wygranej?

Małgorzata Plebanek:Nasza drużyna od początku sezonu boryka się z wieloma przeciwnościami i wciąż ma niezamknięty skład. Dotychczas jeszcze nie udało się nam odnieść zwycięstwa, więc też trudno oczekiwać, by w tej sytuacji brano nas za faworytów spotkań. Pierwsze sety są naszym atutem – wygrywamy je często bez problemu. Taki właśnie był pierwszy set w meczu z Silesią Volley I. Byłyśmy bardzo skupione i skutecznie realizowałyśmy nasze założenia.

Pierwsza partia zadziałała na wasze fantazje i podrażniła siatkarki ze Śląska, bo kolejne dwie odsłony przegrałyście do 19. Spadła koncentracja czy to rywalki po prostu zaczęły grać lepiej?

Parę niefortunnych błędów z naszej strony przyczyniło się do straty punktowej i prawdopodobnie wpłynęło to na spadek koncentracji w naszych szeregach. To, co w pierwszej partii przyszło nam łatwo, w kolejnych dwóch okazało się zbyt trudne.

W czwartej partii mieliśmy do czynienia z ewenementem na skalę pierwszoligowych parkietów – wygrałyście 25:7. Aż trudno sobie wyobrazić jak mógł paść taki wynik… Jak wyglądał ten set?

Czwarty set z naszej strony to „zabawa z siatkówką”. Przeciwniczki prawdopodobnie były już przekonane, że nas mają, a tu mała niespodzianka. Zaczęły popełniać mnóstwo błędów własnych, które my z powodzeniem wykorzystałyśmy, uzyskując taki wynik. Siatkówka to gra błędów i tak naprawdę to one zwykle decydują o wyniku. Tak więc set czwarty wygrałyśmy z dużą satysfakcją i uśmiechami na twarzach (uśmiech).

Wydawało się, że po tak słabej partii siatkarki z Chorzowa/Mysłowic nie będą już w stanie się podnieść. Rzeczywistość zweryfikowała te słowa i okazało się, że to jednak wy musiałyście uznać wyższość rywalek. Skąd takie „falowanie” w waszej grze?

Myślę, że o wyniku meczu zadecydowały punkty stracone na początku piątej partii. Gdy rośnie przewaga punktowa przeciwnika, w szczególności w tej decydującej, najkrótszej odsłonie, wówczas napięcie jest najwyższe. „Falowanie” w grze było widoczne w grze obu drużyn. Pracujemy nad tym, by całe spotkania rozgrywać „na fali”, a nie jedynie poszczególne sety.

W 5. kolejce spotkań Stali udało się zdobyć pierwsze ligowe punkty w tym sezonie. Teraz będzie już tylko lepiej?

Bardzo czekamy na nasze pierwsze zwycięstwo. Jest ono nam bardzo potrzebne, aby nabrać impetu i aby nasza ciężka praca zaczęła przynosić wymierne efekty. Trener wciąż nam powtarza, że do sukcesu dochodzi się małymi krokami i może właśnie tym pierwszym punktem z Silesią zrobiłyśmy taki pierwszy, wymierny krok. Liczymy, że w kolejnych spotkaniach odniesiemy dobry rezultat i tym samym nasza praca przyniesie punktowe owoce.

W następnej kolejce udajecie się do Stężycy by zagrać z beniaminkiem I ligi. Drużyna ma bojowe nastawienie przed tym spotkaniem?

Oczywiście, jesteśmy bardzo bojowo nastawione i wierzymy, że uda nam się przywieźć z tego dalekiego wyjazdu komplet punktów. Nie zamierzamy im odpuścić ani jednej piłki.

Wydaje się, że szanse na powrót Stali do najwyższej klasy rozgrywkowej są dosyć niskie. Kogo upatrujesz w roli faworyta do awansu do ekstraklasy?

Nie przeliczałam całej tej ligowej arytmetyki, ale rzeczywiście w tym sezonie powrót do ekstraklasy wydaje się być dość trudnym do zrealizowania celem. Trudno też wskazać jakiegoś faworyta na tym etapie, bo wyniki niektórych dotychczasowych spotkań mogą zaskakiwać. Uważam jednak, że „czarnym koniem” może okazać się Toruń, który pewnie jeszcze niejednemu przeciwnikowi pokrzyżuje plany do awansu.