Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Trefl Sopot odniósł pierwsze zwycięstwo

Liga Mistrzyń: Trefl Sopot odniósł pierwsze zwycięstwo

Własna hala okazała się być szczęśliwa dla podopiecznych Jerzego Matlaka. Drużyna Atomu Trefl Sopot odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznej Lidze Mistrzyń, bez straty seta pokonując ekipę Agel Prostejov.

Tegoroczną edycję Ligi Mistrzyń obie drużyny zaczęły od porażek. Zespół gości uległ we własnej hali Rabicie Baku, a sopocianki przegrały we Włoszech z Aystelem Carnaghi VillaCortese. Jak się okazało, to właśnie mecz sprzed tygodnia był przełamaniem mistrzyń Polski. Nadzieję na udany występ w europejskich rozgrywkach dawało zwycięstwo w dobrym stylu nad liderem ORLEN Ligi, BKS Aluprofem Bielsko-Biała (3:1).

Pierwszą partię Atom wygrał, bo miał w składzie niezawodną Rachel Rourke. Australijka bez litości punktowała rywalki. Była nie do zatrzymania w ataku, blokowała na siatce, zdobywała punkty z pola zagrywki. W sumie w pierwszym secie zdobyła siedem oczek, po raz kolejny potwierdzając, że bez niej sopocianki w ofensywie nie istniałyby. Mistrzynie Czech nie grały źle (lepiej wyglądały w przyjęciu i zagrywce), ale zbyt często myliły się w ataku. Atom z Rourke w składzie o punkty w ofensywie drżeć nie musiał i dzięki niej zasłużenie wygrał tę odsłonę 26:24.

W drugiej partii do wielkiej formy Rourke sopocianki dołożyły skuteczny blok i szybko zrobiło się 2:0. I choć to Czeszki nadal rzadziej myliły się przy odbiorze piłki i precyzyjniej wprowadzały ją do gry, to znów o powodzeniu Atomu zadecydowała fatalna dyspozycja atakujących z Prostejowa. Mistrzynie Polski wreszcie zaczęły realizować wymagania trenera Jerzego Matlaka, który w tym sezonie wielokrotnie już powtarzał, że aby myśleć o regularnych zwycięstwach, trzeba odciążyć od zdobywania punktów jedyną skuteczną siatkarkę, a więc Rourke. We wtorkowy wieczór do Australijki dostroiła się Julia Szeluchina pod siatką, Erika Coimbra w ataku i uniwersalna, obchodząca we wtorek 27. urodziny, Anna Podolec. I choć w statystykach nadal na kolana nie powalają, to ich dokonania na boisku realnie przekładają się na poprawę jakości gry drużyny.

Zespołowość widać było szczególnie w ostatnim secie, gdy Atom kontynuował dzieło zniszczenia. Rywalki, wyraźnie zniechęcone wynikiem, z każdym kolejnym punktem traciły wiarę w odwrócenie losów spotkania. Rozluźnione sopocianki w dobrym stylu zakończyły jednostronny mecz, odnosząc drugie zwycięstwo z rzędu.

Trefl Sopot – Agel Prostejov 3:0
(26:24, 25:17, 25:16)

Trefl: Coimbra (11), Bełcik, Pykosz (4), Szeluchina (8), Rourke (17), Kaczorowska (5), Zenik (libero) oraz Podolec (5), Wilk (2) i Cabrera (1)
Agel: Kossanyiova (6), Gomes (13), Velikiy (7), Żarkowa (6), Gonclaves de Asis (4), Vincourova (2), Chlumska (libero) oraz Miletić (3), Jelinkova, Hroncekova (1) i Hippe (5)