Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > Puchar Polski Niesłyszących znów dla ŁKSG Inwemer

Puchar Polski Niesłyszących znów dla ŁKSG Inwemer

Tym razem Radom gościł siatkarzy niesłyszących walczących o Puchar PFSN (dawniej Puchar Polski) seniorów. W turnieju rozgrywanym od 19 do 21 października 2012 r. udział wzięło osiem drużyn, najlepsi okazali się siatkarze ŁKSG Inwemer Łódź.

Spośród zespołów rozlosowano pary, z których zwycięzcy awansowali do półfinałów. W ćwierćfinałach Odra Racibórz pokonała Rzeszów 3:0, Radom uległ Olsztynowi 0:3, Lublin pokonał Gliwice 3:0, a ŁKSG Inwemer wygrał z Warsem Warszawa 3:0. Do półfinałów awansowały drużyny, które w czerwcu spotkały się w finałach Mistrzostw Polski w Łodzi: Spartan Lublin trafił na Odrę Racibórz, a ŁKSG Inwemer na Warmig Olsztyn.

Pierwszy półfinał rozpoczął się od zwycięstwa siatkarzy z Lublina. Pierwszy set spokojnie wygrali do 17. W drugim secie było podobnie, zwycięstwo Spartana do 19 zapowiadało szybkie zakończenie meczu. Tymczasem siatkarze z Raciborza zmienili taktykę gry, znacznie poprawili przyjęcie i wygrali trzeciego seta do 21. Czwarty set to popis libero Odry – Karola Wanota. Zawodnik z Raciborza bronił jak w transie. Głównie dzięki jego obronom drużyna ze Śląska doprowadziła do piątej partii. Decydujący set zaczął się od mocnego uderzenia lublinian i kiedy przy stanie 13:9 wszyscy spodziewali się zwycięstwa Spartana, Racibórz dowiódł słuszności zasady „kto nie wygrywa 3-0 przegrywa 2-3″. Odra niespodziewanie wygrała set do 14 i całe spotkanie 3:2.

Drugi półfinał zapowiadał jeszcze większe emocje. Od kilku lat mecze Warmigu Olsztyn i ŁKSG Inwemer są najciekawszymi meczami turniejów, bez względu na fazę rozgrywek. Oba zespoły doskonale się znają, w ich szeregach grają zawodnicy stanowiący trzon kadry Polski niesłyszących siatkarzy. Również i tym razem zapowiadało się ciekawe spotkanie. Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia ŁKSG Inwemer. Spokojna, dokładna gra pozwoliła łodzianom budować coraz większą przewagę. W drugiej części seta olsztynianie (aktualny Mistrz Polski Niesłyszących) zaczęli odzyskiwać wigor. Mocną zagrywką odrzucili łodzian od siatki i rozpoczęli odrabianie strat. ŁKSG Inwemer nie pozwolił jednak wydrzeć sobie zwycięstwa w tym secie i wygrał 25:23. W przerwie pomiędzy setami doszło do zaskakującego, wręcz szokującego zdarzenia. Po rozmowie z sekretarzem Polskiej Federacji Sportu Niesłyszących trener Warmigu Olsztyn odmówił dalszego udziału w meczu i kazał zawodnikom opuścić boisko. Sędziowie po wezwaniu do gry zakończyli spotkanie. Po kilku minutach zawodnicy z Olsztyna zdecydowali się kontynuować mecz, jednakże ten był już skończony. Przyczyną tego zajścia była gra w zespole Warmigu zawodnika „nieuprawnionego”, który brał udział w poprzednich zawodach (halowe mistrzostwa Polski, mistrzostwa Polski na plaży). Mało tego, zawodnik ten zdobył nagrodę indywidualną na turnieju w Łodzi. Trener drużyny z Olsztyna, na znak protestu, podjął decyzję o bojkocie bieżącego spotkania i tym samym zamknął zawodnikom drzwi do zdobycia Pucharu Polski.

W meczu o trzecie miejsce zespół z Warmii i Mazur wystąpił bez zawodnika, którego PFSN nie dopuściła do gry. Nie okazało się to dużym osłabieniem w walce ze Spartanem Lublin. Równorzędna walka zawiązała się tylko w pierwszym secie, dwa kolejne były już raczej jednostronne. Warmig Olsztyn zdobył brązowe medale, wygrywając 3:0 (25:18, 25:16, 25:14).

Mecz finałowy ŁKSG Inwemer z Odrą Racibórz był niespodzianką turnieju i ogromnym sukcesem śląskiego zespołu. Siatkarze Odry zrobili duży postęp i szybko dobili do czołówki. Dość powiedzieć, że pierwszy set meczu finałowego przegrali z uznawanymi za zdecydowanych faworytów łodzianami 24:26. W drugim secie pokazali się z jeszcze lepszej strony i pokonali obrońcę tytułu 29:27. Prym w zespole wiódł duet Mariusz Kocoń, Jarosław Szyszka oraz wspomniany wcześniej reprezentacyjny libero Karol Wanot. Rozzłoszczeni przegranym setem łodzianie poprawili skuteczność ataku, wzmocnili zagrywkę i rozstrzygnęli trzeci set na swoją korzyść, do 14. W czwartym secie siatkarze z Łodzi nie dopuścili już raciborzan do głosu, a kropkę nad „i” postawił debiutujący w seniorskich zawodach szesnastoletni przyjmujący Konrad Wiśniewski. Set zakończył się wynikiem 25:18, a cały mecz 3:1 dla ŁKSG.

Zdobywca Pucharu Polski Niesłyszących 2012, ŁKSG Inwemer, wystąpił w składzie: Wojciech Ludziejewski, Wiesław Samsel, Piotr Maciejewski, Dawid Puszczyński, Tomasz Szarowolec, Miśkiewicz Tomasz, Wiśniewski Andrzej, Miśkiewicz Jakub, Wiśniewski Konrad, Langos Artur, Marcin Pieńkowski – trener.