Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > ORLEN Liga: Lider pokonany, sopocianki odzyskały formę?

ORLEN Liga: Lider pokonany, sopocianki odzyskały formę?

Lider tabeli, BKS Aluprof Bielsko-Biała, po raz pierwszy w sezonie zszedł z boiska pokonany. Po czterech setach dość "falującej" gry lepsze okazały się mistrzynie Polski. W końcówce czwartej partii bielszczanki stawiały jeszcze opór, jednak na próżno.

Po wyrównanej grze obu zespołów w pierwszej części premierowego seta, inicjatywa powędrowała w ręce mistrzyń Polski. W ataku pokazały się Klaudia Kaczorowska i Rachel Rourke, dzięki czemu sopocianki odskoczyły na trzy oczka (13:10). Podopieczne Wiesława Popika trwały w zastoju, natomiast ekipa Trefla wyraźnie „rozkręcała się” – przede wszystkim wzmocniła zagrywkę i poprawiła grę na siatce, przez co dystans wzrósł do „bezpiecznych” ośmiu oczek (19:11). Taki rozwój wypadków najwyraźniej nie najlepiej wpłynął na poziom koncentracji ekipy z Pomorza, co natychmiast wykorzystały rywalki, ruszając do odrabiania strat (13:21, 14:22). Na zmianę ostatecznego wyniku nie miały już jednak szans. Zwycięstwo 25:16 przypieczętowała Izabela Bełcik, zatrzymując Elisę Cellę.

W drugiej odsłonie nastąpiła zamiana ról – dotychczas znakomicie funkcjonująca sopocka „machina” nagle przestała pracować, natomiast po drugiej stronie siatki nastąpiło wyraźne „przebudzenie”. Skuteczna gra w bloku pozwalała bielskim zawodniczkom na zwiększanie prowadzenia, w ataku natomiast błyszczała Helena Horka. Po punktowej zagrywce Milady Begrowej przewaga BKS-u sięgnęła siedmiu oczek (17:10). Sopocki blok praktycznie nie istniał, bielszczanki zdobywały kolejne punkty bez żadnego trudu. W końcówce „dzieliła i rządziła” Horka (25:13).

W trzecim akcie karta odwróciła się po raz kolejny. Mocny cios rywalkom zadała Anna Podolec, dając świetny występ w polu serwisowym. Od pierwszej chwili to mistrzynie Polski dyktowały warunki, głównie dzięki zagrywkom, które sprawiały niemało kłopotów drużynie z Pogórza Śląskiego, a także skutecznym kontrom (14:8). Ekipa BKS-u nie ustawała w próbach odrabiania strat i dzięki udanej zmianie Moniki Czypiruk zmniejszyła dystans do czterech oczek (14:10). Po skutecznej krótkiej Gabrieli Wojtowicz zespół gości tracił do Trefla tylko dwa punkty (16:18). Wówczas do ataku ruszyła Dorota Wilk. Zażegnała niebezpieczeństwo, blokując Cellę i serwując asa (20:16). Końcówka seta to popis sopockiego bloku. Zwycięski punkt zdobyła Rourke, po „czapie” na Horce (25:18).

Przez niemal całą ostatnią partię zawodniczki Jerzego Matlaka kontrolowały przebieg zdarzeń na boisku. Dodatkowym ułatwieniem była spora ilość błędów w grze bielszczanek. Po autowym ataku Horki przewaga gospodyń wzrosła do sześciu oczek (10:4). Zawrzała walka punkt za punkt, jednak ekipa BKS-u nie była w stanie postawić kropki nad „i”. Po drugiej przerwie technicznej gra bielskiego zespołu wreszcie „zaskoczyła”. Atak Celli i błędy w ataku siatkarek Trefla zmniejszyły ich prowadzenie do zaledwie jednego oczka (18:19). Do wyrównania skutecznym atakiem doprowadziła Ewelina Sieczka (19:19). Mocne zagrywki Kaczorowskiej pozwoliły sopockiej drużynie na uzyskanie czteropunktowej zaliczki (24:20). BKS nie zamierzał odpuszczać, jednak skończyło się jedynie na dwóch oczkach (22:24). Mecz zakończyła Rourke (25:22).

Nagrodę dla najlepszej zawodniczki spotkania wręczono sopockiej atakującej, Rachel Rourke.

Atom Trefl Sopot – BKS Aluprof Bielsko-Biała 3:1
(25:16, 13:25, 25:18, 25:22)

Trefl Sopot: Coimbra (8), Bełcik (3), Pykosz (9), Szeluchina (6), Rourke (26), Kaczorowska (8), Zenik (libero) oraz Podolec (4), Wilk (3) i Cabrera
BKS Bielsko-Biała: Horka (16), Begrowa (8), Wołosz (3), Pelc (4), Sieczka (12), Cella (15), Sawicka (libero) oraz Łyszkiewicz, Szymańska, M. Wojtowicz (libero), G. Wojtowicz i Czypiruk-Solarewicz (2)