Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Pierwsza kolejka Ligi Mistrzów za nami

Pierwsza kolejka Ligi Mistrzów za nami

W mijającym tygodniu najlepsze zespoły Europy rozpoczęły walkę w siatkarskiej Lidze Mistrzów. Wśród nich są trzy polskie ekipy: Asseco Resovia Rzeszów, PGE Skra Bełchatów i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Wszystkie inaugurację mogą zaliczyć do udanych.

W grupie A faworyt, Zenit Kazań, planowo pokonał Knack Roeselare. Rosyjski zespół wygrał spotkanie w trzech setach, zwyciężając je kolejno do 22, 18 i 22. – Tylko końcowy wynik może być dla nas pozytywny. Popełniliśmy wiele błędów, a nasza gra wciąż daleka jest od ideału. Wielu zawodników podejmuje w akcjach ryzyko, chociaż są takie sytuacje, kiedy powinno się zagrać bezpieczniej – przyznał po meczu asystent szkoleniowca Zenitu, Aleksander Serebrennikov. W drugim meczu VfB Friedrichshafen potrzebowało pięciu setów, by pokonać Hypo Tirol Insbruck. Ekipa austriacka prowadziła w meczu już 2:0, ale ostatecznie musiała uznać wyższość gości.

W grupie B zwycięstwa zaliczyły zespoły Lokomotivu Nowosybirsk oraz Berlin Recykling Volleys. Rosjanie w trzech setach (25:18, 26:24, 25:23), bez większych problemów pokonali Budvanską Rivijerę Budva, mimo że przyjechali do Czarnogóry praktycznie drugim składem. W drugim meczu Niemcy, także w trzech setach, rozprawili się z czeskim Jihostroj Česke Budějovice, wygrywając poszczególne sety do 25, 22 i 20. – Nie pokazaliśmy najlepszej siatkówki, ale bardzo się cieszę, że wygraliśmy – powiedział po meczu trener Berlina, Mark Lebedew.

Swoją przygodę z tegoroczną Ligą Mistrzów rozpoczęła ekipa z Kędzierzyna-Koźla. W pierwszym meczu drużyna Daniela Castellaniego spotkała się francuskim Tours VB. Kędzierzynianie zainkasowali na swoim koncie komplet punktów, pokonując przeciwnika 3:0 (26:24, 25:19, 25:18). Bez niespodzianki obyło się także we włoskim Trento, gdzie miejscowy Diatec podjął Crveną Zvezdę Belgrad. Klubowi mistrzowie świata bez problemu pokonali mniej utytułowanego przeciwnika, wygrywając w trzech setach, do 18, 17 i 20. Tym samym Włosi przed Polakami prowadzą w tabeli grupy C.

Triumfatorem grupy D po pierwszej kolejce rozgrywek jest Lube Banca Marche Macerata. Włoski zespół pewnie pokonał belgijski Euphony Asse-Lennik 3:0 (25:17, 25:22, 25:22). Dominacja Maceraty widoczna była zwłaszcza w pierwszym i trzecim secie. Włosi przez cały mecz byli jednak bardzo skoncentrowani i w pełni kontrolowali wydarzenia na boisku, nie pozwalając przeciwnikowi na sprawienie sensacji. Więcej emocji było w drugim spotkaniu tej grupy pomiędzy ACH Volley Ljubljana a Generali Unterhaching. O końcowym wyniku zadecydował bowiem dopiero zacięty tie-break. Po grze na przewagi triumfowali w nim siatkarze Generali (17:15).

W grupie E nie zawiedli faworyci. Dinamo Moskwa pokonało bez straty seta rumuński Tomis Constanta (25:21, 28:26, 25:20). – Mecz nie był dla nas taki łatwy. Nasi rywale przyjechali do Moskwy z ambicją sprawienia niespodzianki – powiedział po spotkaniu trener Dinama, Jurij Cherednik. W drugim meczu zaś Skra Bełchatów również 3:0 pokonała Fenerbahce Stambuł (25:21, 25:14, 27:25). – Jestem dumny z mojego zespołu. Udało nam się zatrzymać Marshalla i Milijkovica, zagraliśmy energicznie i z determinacją – chwalił swoich podopiecznych trener Skry, Jacek Nawrocki.

Czterech setów potrzebowali z kolei siatkarze Arkasu Izmir na pokonanie bułgarskiego Marek Union Dupnica. W wygranych setach Turcy triumfowali do 13, 19 i 23. W drugim spotkaniu grupy F Noliko Maaseik, po wyrównanym pojedynku, 3:0 wygrało z CAI Teruel (27:25, 30:28, 25:22). – Jestem bardzo rozczarowany takim wynikiem. Wszystkie trzy sety były naprawdę bardzo wyrównane. Z tego powodu też jestem dumny z gry moich zawodników, którzy zagrali bardzo dobre spotkanie – powiedział trener przegranych, Oscar Novillo.

Na zakończenie 1. kolejki ostatni z polskich zespołów, Asseco Resovia Rzeszów, 3:1 pokonała francuskie Arago de Sete. Przeciwnicy Mistrza Polski zagrozili mu tylko w trzeciej partii, wygrywając ją wysoko, 25:13. Pozostałe sety rzeszowianie wygrali do 23, 22 i 19. W drugim meczu grupy G Bre Banca Cuneo pokonało, prowadzony przez polskiego szkoleniowca Mariusza Sordyla, zespół Rematu Zalau 3:0 (32:30, 25:20, 25:18).