Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: Spora zaliczka Jastrzębskiego Węgla

Puchar CEV: Spora zaliczka Jastrzębskiego Węgla

Jastrzębianie w 1/16 finału Pucharu CEV trafili na francuski zespół Rennes 35 Volley. W pierwszym meczu podopieczni trenera Lorenzo Bernardiego poradzili sobie z rywalami, pewnie wygrywając 3:0. W trzecim secie jednak nie mieli łatwo.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla do meczu z Rennes Volley przystąpili osłabieni brakiem swojego podstawowego libero. Na ostatnim wtorkowym treningu Damian Wojtaszek doznał kontuzji i w dzisiejszym meczu w jego miejsce trener Bernardi desygnował do gry Radosława Zbierskiego. Także szkoleniowiec Rennes Volley nie miał do dyspozycji wszystkich swoich zawodników, do Jastrzębia Zdroju Francuzi przyjechali w dziewiątkę, m.in. bez Keitha Puparta i znanego polskim kibicom byłego atakującego Resovii Rzeszów – Adriana Gontariu.

Pierwsze akcje spotkania rozgrywały się po myśli przyjezdnych, skuteczne zagrania Sebastiena Frangolacciego i niemoc atakujących jastrzębian już w początkowej fazie seta dały kilka ‘oczek’ zaliczki podopiecznym Borisa Grebennikova (1:3). Na tym etapie rywalizacji dobrze prezentował się blok Francuzów, kolejno zatrzymujący Michała Łasko. As jastrzębian miał jednak silne wsparcie na skrzydłach (Matteo Martino) i na środku siatki (Rob Bontje), co w połączeniu z błędami własnymi pojawiającymi się w szeregach przyjezdnych pozwoliło siatkarzom z Jastrzębia Zdroju dość szybko zniwelować dystans punktowy (6:6). Taki stan rzeczy nie trwał długo, problemy gospodarzy z wyprowadzeniem efektywnego ataku i skuteczne zagrania Frangolacciego po raz kolejny pomogły gościom odskoczyć na kilka ‘oczek’. Kiedy w polu serwisowym pojawił się Russell Holmes , zgromadzeni w hali przy al. Jana Pawła II w Jastrzębiu Zdroju kibice mogli sobie przypomnieć ostatni ligowy pojedynek swojego zespołu. Ponownie punktowe zagrywki amerykańskiego środkowego broniącego barw Jastrzębskiego Węgla przywróciły nadzieje jastrzębianom. Następnie równie skuteczne zagrania duetu Martino-Łasko pomogły gospodarzom odzyskać kontrolę nad przebiegiem zmagań (17:16, 19:18). W końcówce seta po ataku Frangolacciego z lewego skrzydła Francuzi nawiązali jeszcze kontakt punktowy z jastrzębianami, jednak asem serwisowym sygnał do ataku swoim kolegom dał kapitan Jastrzębskiego Węgla (21:18). Boris Grebennikov poprosił co prawda o czas, jednak przerwa nie wpłynęła już na zmianę sytuacji. Pewnie grający gospodarze nie pozwolili sobie odebrać prowadzenia, a partię zakończył skuteczny blok Michała Łasko (25:22).

Pierwsze akcje drugiej partii zapowiadały wyrównaną walkę. Przyjezdni rozpoczęli od silnego uderzenia w ataku, ani przez chwilę nie ustępując występującym w roli faworyta jastrzębianom. Rywalizacja punkt za punkt utrzymywała się jednak tylko do stanu po 5. Autowe zagrania podopiecznych Lorenzo Bernardiego, brak kończącego ataku, niedokładne przyjęcie i punktowe zagrywki siatkarzy Rennes Volley pozwoliły przyjezdnym wypracować znaczny dystans punktowy. Kiedy na drugiej przerwie technicznej prowadzony przez Borisa Grebennikova zespół prowadził już dziesięcioma ‘oczkami’, dominacja gości była bezdyskusyjna (6:16). Kiedy wydawało się, że w tej partii bezradni jastrzębianie nie zdołają już za wiele ugrać, sygnał do ataku swoim kolegom dał Krzysztof Gierczyński. Faktycznie punktowy serwis przyjmującego Jastrzębskiego Węgla był początkiem serii podopiecznych Lorenzo Bernardiego. Systematyczne odrabianie strat przynosiło oczekiwane skutki, obok efektownych obron i skutecznych kontrataków na korzyść jastrzębian przemawiała efektywna gra w bloku (13:17). Z każdą kolejną akcja pewność i siła ataku Rennes Volley słabła, co skrzętnie wykorzystywali zawodnicy z Jastrzębia Zdroju. Ataki Michała Łasko oraz techniczne zagrania Michała Kubiaka pomogły jastrzębianom uzyskać długo wyczekiwany remis (18:18). Nie był to jednak koniec, rozpędzeni zawodnicy Jastrzębskiego Węgla wykorzystali otrzymaną szansę, w decydującej fazie partii uzyskując kilka ‘oczek’ zaliczki punktowej. Zrezygnowani atakujący Rennes Volley nie mieli sposobu na pewnie grających jastrzębian, popełniając kolejne niewymuszone błędy własne przy próbach ominięcia bloku rywala. Partię zakończył właśnie autowy atak przyjmującego Rennes (25:23).

Przerwa po drugim secie nie zdekoncentrowała podopiecznych Lorenzo Bernardiego. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla już w pierwszych akcjach partii kolejnej prezentowali imponującą skuteczność, odskakując rywalom na cztery punkty (5:1). Pojedyncze skuteczne bloki Rennes Volley pozwoliły przyjezdnym tylko nieznacznie odrobić straty. Na pierwszej przerwie technicznej wciąż utrzymywała się przewaga gospodarzy. Na tym etapie meczu gra Jastrzębskiego Węgla w niczym nie przypominała poczynań z początkowej fazy partii poprzedniej. Pojedyncze ataki Frangolacciego jedynie przeplatały efektowne zagrania na skrzydłach po jastrzębskiej stronie siatki. W zespole z Jastrzębia Zdroju dominował Michał Łasko, rywale mimo kolejnych prób nie byli w stanie zatrzymać na siatce lub podbić w obronie zagrań lidera jastrzębian (16:13). Gospodarze nie ustrzegli się jednak niewymuszonych błędów własnych, choć znaczna część punktów oddawanych w ten sposób rywalom była efektem ryzyka podejmowanego w polu serwisowym. Potknięć rywala nie wykorzystali jednak bezsilni Francuzi. W decydującej fazie seta dystans punktowy utrzymywał się (19:16, 20:19, 22:20). Rywale zdołali co prawda doprowadzić do wyrównania, ale skoncentrowani siatkarze Jastrzębskiego Węgla mimo nerwowej końcówki nie pozwolili już odebrać sobie wygranej, zwyciężając po walce punkt za punkt 30:28, a w całym meczu 3:0.

Jastrzębski Węgiel – Rennes 35 Volley 3:0
(25:22, 25:23, 30:28)

Jastrzębski Węgiel: Łasko, Martino,Bontje, Tischer, Holmes, Kubiak, Zbierski (libero) oraz Malinowski, Gierczyński, Czarnowski, Violas,
Rennes Volley: Lamoise, Repak, Pajusalu, Frangolacci, Ah-Kong, Grebennikov, Ragondet (libero) oraz Corre, Weyl.