Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: BKS Bielsko-Biała wygrał w Brnie

Puchar CEV: BKS Bielsko-Biała wygrał w Brnie

BKS Aluprof Bielsko-Biała wygrał mecz wyjazdowy 1/16 finału Pucharu CEV w Brnie. Bielszczanki, rozochocone wysoką wygraną do 9 w drugiej partii spotkania, niespodziewanie przegrały w trzecim secie, ale okazały się lepsze w końcówce czwartej odsłony.

W pierwszym meczu Pucharu CEV BKS Aluprof zmierzył się na wyjeździe z zespołem Kralovo Pole Brno. Czeszki w poprzednim sezonie, podobnie jak bielszczanki, zajęły czwarte miejsce w lidze i to premiowało je do udziału w europejskich pucharach. BKS Aluprof ma już za sobą konfrontację z Kralovym Polem w zeszłym sezonie. Były to jednak dwa mecze towarzyskie, które zostały przez bielszczanki wygrane dość spokojnie. Do Brna bielski zespół przyjechał we wtorek. Trener Wiesław Popik tym razem dał odpocząć Agacie Sawickiej, tak więc jedynym pewniakiem w składzie była Mariola Wojtowicz na pozycji libero. Bielski szkoleniowiec zdecydował, że w pierwszej szóstce wystawi jeszcze nominalne zmienniczki, które przez pierwsze dwa sety spisały się bardzo dobrze. Później koncentracja w bielskiej ekipie spadła i zrobiło się nerwowo.

Początek meczu to szybkie prowadzenie bielszczanek, które na pierwszą przerwę techniczną schodziły, prowadząc 8:4. Później niespodziewanie gospodynie napsuły bielszczankom sporo krwi i zniwelowały stratę do jednego punktu. Ta sytuacja trwała ledwie kilka punktów. BKS Aluprof znów odskoczył, i to już wyraźnie. Druga przerwa techniczna miała miejsce przy stanie 16:11, a set zakończył się wynikiem 25:20. Drugi set rozpoczął się od prowadzenia gospodyń 3:0, ale jak się później okazało, były to dla Brna miłe złego początki. Bielszczanki zdobyły pięć kolejnych punktów i rozpoczęły systematyczne powiększanie przewagi. Dobry serwis, skuteczne ataki i świetnie stawiane bloki dały BKS Aluprof zwycięstwo w secie 25:9.

Uspokojone łatwym zwycięstwem bielszczanki, w kolejnych dwóch setach nie były sobą. Zespół z Brna grał „swoje”, a podopieczne Wiesława Popika popełniały dużo błędów, czego efektem było prowadzenie gospodyń 8:6 i 16:15. Co więcej, Czeszki uwierzyły, że to wcale nie musi być ostatni set meczu. Odważna gra podopiecznych Stanislava Vaclavika dawała efekty, a z każdą kolejną piłką Czeszki były coraz bardziej pewne siebie. Bielszczanki opanowały nerwy, doprowadziły do wyrównania po 18 i gdy wydawało się, że mają wszystko pod kontrolą, znów popełniły kilka błędów, przegrały pięć piłek z rzędu, a następnie seta 24:26. W czwartej partii bielszczanki wciąż grały niedokładnie, a będące na fali Czeszki punktowały niemal z każdej pozycji. W połowie seta Brno prowadziło czterema punktami, bielszczanki wyrównały i znów straciły cztery punkty. Pogoń bielszczanek za gospodyniami trwała do końca tego seta, ale ostatecznie skończyła się szczęśliwie. Dobre ataki Heleny Horki i skuteczne bloki dały bielszczankom wygraną w secie 25:23 i w całym meczu 3:1. Pierwszy krok do awansu został zrobiony, ale Czeszki pokazały, że gdy tylko pozwoli im się grać, potrafią napsuć sporo krwi. Rewanż we wtorek w Bielsku-Białej o 19.00.

Kralovo Pole Brno – BKS Aluprof Bielsko-Biała 1:3
(20:25, 9:25, 26:24, 23:25)

Kralovo Pole: Onderkova, Vyklicka, Stankova, Michalikova, Maresova, Souckova, Zoulova (libero) oraz Mensikova i Toufarova
BKS Aluprof: Wojtowicz G., Czypiruk, Pelc, Szymańska, Łyszkiewicz, Sieczka, Wojtowicz M. (libero) oraz Wołosz i Horka