Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Teofil Czerwiński: Wszystko polega na powtarzalności

Teofil Czerwiński: Wszystko polega na powtarzalności

fot. archiwum

Dla mnie to była ogromna przyjemność. Byłem szkoleniowcem siedmiu zespołów, które przeprowadziłem przez wszystkie szczeble ligowe, aż do I ligi - mówi Teofil Czerwiński, który przez całą swoją karierę trenerską pracował tylko z kobietami.

Teofil Czerwiński w ostatni piątek zakończył swoją bogatą, trwającą 56 lat karierę trenerską. W jej trakcie zdobył m.in. wicemistrzostwo Włoch. Pod jego okiem pierwsze kroki w siatkówce stawiały takie siatkarki jak Małgorzata Glinka i Katarzyna Skowrońska-Dolata. – Wszystko polega na powtarzalności – jakiś element ćwiczysz jeden raz, drugi, tysięczny… Podczas treningu cały czas instruowałem moje zawodniczki. Kiedy któraś podchodziła do ataku, podpowiadałem, naprowadzałem na właściwe tory. Dzięki temu, że stawiałem na powtarzalność, to, co inni osiągali w pięć lat, ja potrafiłem zrobić w dwa lub trzy. Brałem udział w różnych szkoleniach we Włoszech. Ostatnio dostałem od nich nawet folder, w którym określają mnie jako „czarodzieja siatkówki” – mówi o swoim przepisie na sukces trenerski Teofil Czerwiński.

Były już trener dokonał także oceny polskiej myśli szkoleniowej. – Jeżeli ktoś był nauczycielem WF, gdzie wiedza jest ogólna, to nie będzie w stanie dobrze prowadzić zespołu siatkarskiego. Mój przyjaciel Zbigniew Krzyżanowski, który był trenerem juniorek, był także szkoleniowcem piłkarzy. Kiedy spotykaliśmy się na zgrupowaniach, zabierał mnie na kawę i prosił o wskazówki. Jacek Nawrocki, który obecnie jest najlepszym polskim szkoleniowcem, prowadzi także reprezentację Polski juniorów. W naszym systemie szkolenia za mało jest tej powtarzalności w treningu, co wydłuża proces przygotowania zawodnika. Przecież do reprezentacji dostają się nawet zawodnicy, którzy mają po 28-30 lat, a w narodowej drużynie Kuby grają szesnastolatkowie. Włodzimierz Lubański pierwszy mecz w kadrze rozegrał, mając zaledwie 16 lat.

*cały wywiad Edyty Kowalczyk przeczytasz w ,,Przeglądzie Sportowym”źródło: inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2012-10-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved