Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ K: Siatkarki Sollys Nestle ze złotymi medalami

KMŚ K: Siatkarki Sollys Nestle ze złotymi medalami

Jednostronne widowisko zafundowały kibicom siatkarki ekip Sollys Nestle i Rabity Baku, które walczyły o tytuł klubowych mistrzyń świata. Przez nieco ponad godzinę gry na boisku niepodzielnie królowały Brazylijki i to one triumfowały w całym turnieju.

Jak zatrzymać w ataku Brazylijki?!

Dla obu drużyn finałowe spotkanie nie było pierwszym pojedynkiem podczas tegorocznych zmagań w KMŚ. Oba zespoły spotkały się w fazie grupowej, gdzie po czterech setach walki lepsze okazały się zawodniczki Sollys Nestle. Od pierwszych akcji premierowa odsłona meczu układała się po myśli Brazylijek. Bardzo wysoka skuteczność w ataku Sheilli Castro i Jaqueline Carvalho pozwoliła im prowadzić na pierwszej przerwie technicznej różnicą czterech „oczek” (8:4). W kolejnych akcjach obraz gry nie uległ zmianie. Na parkiecie dominowały siatkarki z Ameryki Południowej, a rywalki nie potrafiły znaleźć recepty na powstrzymanie ich wysokiej skuteczności w ataku (12:7). Widząc nieporadność swojego zespołu, Marcello Abbondanza dokonywał zmian oraz prosił o czas. „Ofiarą” roszad w składzie Rabity została Katarzyna Skorupa, która została zmieniona przez Irinę Żukową. Przeciwniczki, nie zważając na rotacje w drużynie z Baku, utrzymywały wysoką przewagę, a gdy asem serwisowym popisała się Thaisa Menezes, prowadzenie nad europejską ekipą wzrosło do ośmiu punktów (19:11). Takiej straty obrończynie tytułu nie były już w stanie odrobić, ponosząc porażkę w inauguracyjnej partii 16:25.

Teatr jednego aktora

Jeżeli w pierwszym secie przewaga brazylijskiej drużyny była wyraźna, to w drugiej odsłonie meczu dominacja zespołu Sollys Nestle nie podlegała już najmniejszej dyskusji. Dobra dyspozycja w polu serwisowym Fernandy Rodrigues pozwoliła siatkarkom z Ameryki Południowej wypracować pięciopunktowe prowadzenie (6:1), które zostało powiększone o kolejne „oczko” przed pierwszą przerwą techniczną (8:2). Bardzo słabo w barwach Rabity Baku prezentowała się Angelina Hübner-Grün, która dość szybko została zmieniona przez Aureę Cruz. Reprezentantka Niemiec do momentu zejścia z boiska nie zapisała na swoim koncie ani jednego punktu. Środkowy fragment seta wlał nieco nadziei w serca kiciów europejskiej drużyny. Problemy z przyjęciem Brazylijek i blok na Jaqueline Carvalho pozwolił jeszcze aktualnym klubowym mistrzyniom świata zniwelować przewagę rywalek do dwóch punktów (9:11). Wystarczyło jednak kilka skutecznych uderzeń ze środka siatki Thaisy Menezes, by rywalki odbudowały wysokie prowadzenie (15:10). Po drugiej przerwie technicznej na boisku sportowo istniały już tylko zawodniczki Sollys Nestle. Podopieczne Marcello Abbondanzy nie potrafiły znaleźć recepty na powstrzymanie przeciwniczek, a dwa asy serwisowe Sheilli Castro całkowicie odebrały im chęć do rywalizacji w drugim secie (12:21). Ostatecznie srebrne medalistki Ligi Mistrzyń z 2011 roku ugrały w drugiej partii zaledwie 14 „oczek”. W ostatniej akcji seta przez blok nie przebiła się w ataku z obiegnięcia Mira Golubovic.

Trofeum z Kataru leci do Brazylii

Tylko początek trzeciej odsłony meczu mógł wskazywać, że drużyna Rabity Baku podejmie rzuconą przez rywalki rękawicę (3:1). Brazylijki w mgnieniu oka odrobiły dwupunktową stratę i po ataku Thaisy Menezes objęły prowadzenie (8:7). Po pierwszej przerwie technicznej na parkiecie trwała wyrównana walka punkt za punkt, aż do stanu 12:12. Wówczas w polu zagrywki pojawiła się Sheilla Castro. Trudny serwis atakującej reprezentacji Brazylii i błędy własne przeciwniczek pozwoliły drużynie Sollys Nestle zbudować dość bezpieczne prowadzenie, które wynosiło cztery „oczka” (16:12). Obrończynie tytułu miały zbyt duże problemy z przyjęciem, by w końcówce seta nawiązać wyrównaną walkę z rywalkami (14:21). Zawodniczki z Ameryki Południowej wypracowaną przewagę pewnie utrzymały do końca seta, wygrywając 25:17 i cały mecz 3:0. Tym samym podopieczne Luizomara de Moury mogły cieszyć się z wywalczenia tytułu najlepszej drużyny globu. Zespół Rabity Baku, który bronił wywalczonego przed rokiem mistrzostwa, tym razem musiał zadowolić się srebrnymi medalami. Katarzyna Skorupa dzisiejszego spotkania nie zaliczy do udanych. Rozgrywająca polskiej reprezentacji rozpoczęła mecz w wyjściowej szóstce, ale szybko powędrowała do kwadratu dla rezerwowych. Na boisku pojawiła się ponownie w środkowym fragmencie trzeciej partii, ale był to jedynie krótki epizod.

Słaby atak równa się porażce

Bardzo słaba dyspozycja podopiecznych Marcello Abbondanzy w ataku była główną przyczyną porażki Rabity Baku. Brazylijki, dzięki skutecznej grze w tym elemencie, zapisały na swoim koncie 47 punktów. Rywalki zdobyły aż o 20 „oczek” mniej. Blok nie odegrał znaczącej roli w finałowym pojedynku. Siatkarki obu drużyn pięciokrotnie popisały się udanymi „czapami”. Statystyka punktowych zagrywek nie oddaje różnicy, jaka dzieliła obydwa zespoły w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Pod względem asów serwisowych drużyna Sollys Nestle okazała się lepsza do rywalek tylko o jeden punkt (5-4), jednakże obrończynie tytułu po wielu niedokładnych przyjęciach nie były w stanie wyprowadzić skutecznego ataku. Zespół z Baku po własnych błędach oddał 18 punktów, a sam otrzymał w prezencie o siedem „oczek” mniej. W zwycięskim obozie najlepiej punktowała Sheilla Castro (15 pkt) i Jaqueline Carvalho (14 pkt). Walkę z rywalkami po drugiej stronie siatki próbowała podjąć jedynie Madelaynne Montano (14 pkt).

Sollys Nestle Osasco – Rabita Baku 3:0
(25:16, 25:14, 25:17)

Sollys Nestle: Adenizia (4), Thaisa (14), Jaqueline (12), Sheilla (15), Fabiola (3), Fernanda (8), Camila (libero) oraz Gabriella (1)
Rabita: Rabadżiewa (4), Hübner-Grün (2), Skorupa, Krsmanović (7), Montano (14), Akinradewo (4), Cebić (libero) oraz Cruz (1), Golubović (1), Starović (1) i Żukowa (2)