Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > 56 lat z siatkówką Teofila Czerwińskiego

56 lat z siatkówką Teofila Czerwińskiego

fot. archiwum

- Dziękuję wszystkim za tyle lat wspólnej pracy - mówił Teofil Czerwiński, trener i wychowawca wielu siatkarskich pokoleń. W piątek przed meczem Sparty z Wieżycą 2011 Czerwińskiemu podziękowano za 56 lat aktywnej pracy w piłce siatkowej, polskiej i nie tylko.

W piątkowe popołudnie na warszawskich Bielanach miała miejsce bardzo miła uroczystość. Przed meczem 3. kolejki spotkań I ligi kobiet pomiędzy Spartą Warszawa a Wieżycą 2011 Stężyca podziękowano 85-letniemu Teofilowi Czerwińskiemu za jego wkład, jaki wniósł w rozwój polskiej piłki siatkowej. Ale i nie tylko… bowiem szkoleniowiec poza stolicą pracował również w słonecznej Italii, wprowadzając do Serie A zespół Aosta Cogne.

W hali przy Lindego pojawiło się wielu gości. Poza zawodniczkami Sparty nie zabrakło tych, którym Czerwiński przekazywał tajniki siatkarskiego rzemiosła jeszcze jako młody szkoleniowiec. Obowiązki i przygotowania do sezonu nie pozwoliły na pojawienie się w Warszawie dwóch najbardziej znanych wychowanek jubilata – Małgorzaty Glinki-Mogentale oraz Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty. Nie zabrakło za to przedstawicieli Polskiego Związki Piłki Siatkowej, których reprezentował m. in. Andrzej Warych, oraz władz dzielnicy Bielany.

Dziękuję rodzicom, którzy posyłają swoje córki na treningi siatkówki. Mam nadzieję, że młode adeptki tego sportu będą dobrze trenowały i rozwijały się tak jak teraz – powiedział wzruszony Teofil Czerwiński. – Dziękuję wszystkim za tyle lat wspólnej pracy. Przez 56 lat mojej działalności pewnie pracowałem z ponad 300 dziewczynami – dodał. Podczas blisko półgodzinnej uroczystości końca nie było podziękowaniom, kwiatom, pamiątkowym pucharom i odznaczeniom.Teofil Czerwiński jest wychowankiem stołecznego YMCA, a jego kariera zawodnicza związana była z warszawskimi klubami Polonii, Gwardii, Spójni i Legii. Wraz z reprezentacją Polski uczestniczył w mistrzostwach świata w Moskwie, a 1955 r. w mistrzostwach Starego Kontynentu w Paryżu, w sumie rozgrywając z orzełkiem na piersi 32 spotkania. Po zakończeniu wyczynowej gry w siatkówkę Czerwiński jako trener związał się z Gwardią Warszawa, a po epizodzie w ministerialnym klubie Zdrowie przeszedł do stołecznej Spójni. Jest też twórcą warszawskiej Skry, którą zbudował po powrocie z Włoch. Ostatnim jego przystankiem jest Sparta Warszawa, w której jako pierwszy szkoleniowiec pracował w minionym sezonie.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki, I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-10-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved