Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Klubowe Mistrzostwa Świata kobiet bez zdecydowanego faworyta

Klubowe Mistrzostwa Świata kobiet bez zdecydowanego faworyta

fot. archiwum

W najbliższy weekend oczy siatkarskiego świata zwrócone będą na stolicę Kataru, w której to rozegrane zostaną Klubowe Mistrzostwa Świata Kobiet. Wśród faworytów upatruje się przede wszystkim zespoły Rabity Baku, Sollys/Nestle oraz Fenerbahce Stambuł.

W Doha rywalizować będzie sześć zespołów rozstawionych w dwóch grupach. W pierwszej grupie zagrają reprezentantki Europy – Rabita Baku, Azji – Bohai Bank VC oraz Ameryki Południowej – Sollys/Nestle Osasco. W drugiej grupie natomiast zmierzą się reprezentujące również Europę zawodniczki Fenerbahce Stambuł, przedstawicielki kontynentu afrykańskiego Kenya Prisons oraz zawodniczki z Ameryki Środkowej – Lancheras de Catano, zespół z Portoryko. Zespoły zmierzą się ze sobą w ramach rywalizacji grupowej systemem „każdy z każdym”, a następnie w rywalizacji półfinałowej o awans do finału zagrają zwycięzca grupy A z drugim zespołem z grupy B oraz zwycięzca grupy B z drugim zespołem grupy A.

Obserwatorzy jako głównych faworytów typują przede wszystkim zespoły ze Stambułu, Baku oraz ekipę z Brazylii. Szczególnie te dwa ostatnie zespoły prezentują się bardzo solidnie. Rabita co prawda pożegnała się z ikoną azerskiej siatkówki Natalią Mammadovą, niemniej jednak uzupełniła swój skład nie tylko parą bardzo dobrych przyjmujących Aureą Cruz oraz Angeliną Hübner-Grün, ale pozwoliła sobie również na ściągnięcie na pozycję rozgrywającej reprezentantki Polski – Katarzyny Skorupy, która o palmę pierwszeństwa powalczy z doświadczoną Irina Żhukovą. O sile środka decydować będzie dysponująca gigantycznym zasięgiem Amerykanka Foluke Akinradewo. Ekipa brazylijska z kolei oparta jest na drużynie aktualnych Mistrzyń Olimpijskich tego kraju i zawiera w swoim składzie między innymi Jacquelinę Carvalho, Sheillę Castro oraz Thaisę Menezes. Do walki włączy się zapewne również ekipa turecka, ale jak pokazały przedsezonowe sparingi, siła ognia tej drużyny osłabła nieco po odejściu Ljubov Sokołovej oraz Naz Aydemir, a dodatkowo na parkietach w Doha nie pojawi się nie awizowana w składzie Koreanka Kim, która obecnie jest na etapie finalizacji formalności z koreańską federacją siatkówki.

Czarnym koniem tych rozgrywek może okazać się drużyna z Chin – Bohai Bank, bardziej znana jako Tjianjin Brigestone Volleyball Club. Zawodniczki skupione w lidze chińskiej słyną bowiem z morderczej pracy wykonanej na treningach, a przede wszystkim są dla drużyn europejskich bardziej anonimowe, gdyż rzadko pojawiają się w zmaganiach na arenie międzynarodowej. Warto przypomnieć,że siatkarki z Tjanjin były rywalkami Katarzyny Skowrońskiej w półfinale walki o mistrzostwo Chin. Obserwując pozostałe zespoły, wydaje się, że nieco bardziej od stawki odstają Kenijki oraz Portorykanki. Te pierwsze deklarują jednak, że nie zwieszą głów i podejmą sportową rękawicę: – Jesteśmy świadome, że gramy z bardzo trudnymi rywalkami. Mamy w grupie Fenerbahce, ale zapominamy o tym, co było, a koncentrujemy się na tym, co będzie na najbliższym turnieju. Chcemy pokazać, że jesteśmy mistrzem Afryki i znamy swoją wartość. Nie zwiesimy głów – deklarują zgodnym głosem przedstawicielki z Kenii. Portorykanki z kolei są zespołem młodym, który w szybkim czasie pokazał się z dobrej strony w rozgrywkach klubowych. Warto powiedzieć, że zespół Lancheras powstał w roku 2010, aby już trzy lata później sięgnąć po mistrzostwo kraju. Podbudowane tym sukcesem podopieczne Rafaela Olazagasti będą szukały skutecznego sposobu, aby postawić się mocniejszym rywalom i zaistnieć na arenie międzynarodowej.Tytułu Klubowego Mistrzostwa Świata będzie bronił w tym sezonie zespół Rabity Baku, ale na jego drodze staną mocni rywale. O tym, jak zakończy się ta sportowa rywalizacja, przekonamy się już w najbliższy weekend.

Grupa A:

Sollys Nestle (BRA) – Bohai Bank W. (CHN) 14.10.2012, godz. 10:00 
Rabita Baku (AZE) – Sollys Nestle (BRA) 15.10.2012, godz. 15:00 
Rabita Baku (AZE) – Bohai Bank W. (CHN) 16.10.2012, godz. 17:00

Grupa B:

Kenya Prisons (KEN) – Lancheras de Catano (PUR) 13.10.2012, godz. 10
Fenerbahce Istanbul (TUR) – Lancheras de Catano (PUR) 15.10.2012, godz. 17
Fenerbahce Istanbul (TUR) – Kenya Prisons (KEN) 17.10.2012, godz. 17

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-10-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved