Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Trzy punkty zostały w Kędzierzynie-Koźlu

PlusLiga: Trzy punkty zostały w Kędzierzynie-Koźlu

Inauguracyjny mecz w kędzierzyńskiej hali pomiędzy ZAKSĄ a AZS Politechniką Warszawską rozstrzygnęli na swoją korzyść gospodarze. Ekipa prowadzona przez argentyńskiego szkoleniowca Daniela Castellaniego pokonała akademików w czterech setach.

Mecz skutecznym atakiem z lewego skrzydła otworzył Maciej Pawliński. W kolejnych akcjach żadna z ekip nie była w stanie odskoczyć swoim rywalom, a obaj rozgrywający decydowali się na grę do swoich najpewniejszych zawodników (4:4). Skuteczna kontra Grzegorza Szymańskiego dała gościom minimalne prowadzenie (6:4), jednak chwilę później atakujący warszawian został dwukrotnie powstrzymany blokiem (7:8). Środkowa faza seta była kontynuacją wyrównanej gry z obu stron. Błąd w przyjęciu Sergieja Kapelusa oraz skuteczny blok na Michale Ruciaku pozwoliły powrócić na prowadzenie podopiecznym Jakuba Bednaruka. Bardzo dobrze spisywał się nadal także Grzegorz Szymański, dając swojej drużynie trzy punkty przewagi w momencie ogłoszenia drugiej przerwy technicznej (16:13). Kędzierzynianie próbowali jeszcze zbliżyć się do swoich przeciwników, ale konsekwentna gra siatkarzy Politechniki dała im kontrolę nad wydarzeniami na boisku (20:16). Kolejna skuteczna kontra zagrana do Marcina Nowaka pogrążyła podopiecznych trenera Castellaniego, którzy w samej końcówce nie byli już w stanie odrobić pięciopunktowej straty (17:22). W ostatniej akcji partii w polu zagrywki pomylił się Antonin Rouzier (19:25).

W drugiego seta siatkarze gospodarzy weszli z dużym impetem. Skuteczne akcje francuskiego atakującego oraz pomyłki w ofensywie rywali pozwoliły im szybko zbudować znaczącą przewagę (4:0). Dodatkowo graczom z Warszawy przytrafił się błąd ustawienia, a Jurij Gladyr zablokował atakującego z kontry Krzysztofa Wierzbowskiego (8:3). Pomimo niekorzystnego wyniku, goście byli w stanie szybko powrócić do poziomu gry prezentowanego w pierwszej partii. Wysoka skuteczność na skrzydłach oraz as serwisowy Macieja Zajdera doprowadziły do zmniejszenia rozmiarów strat do zaledwie dwóch „oczek” (7:9). Dobre zagrywki Sergieja Kapelusa odrzuciły ich jednak od siatki, uniemożliwiając konstrukcję własnej akcji (12:7). W momencie zejścia na drugą przerwę techniczną przewaga gospodarzy wynosiła znów tylko trzy punkty, a stało się tak między innymi za sprawą punktowego serwisu Fabiana Drzyzgi (16:13). Skuteczny atak ze środka Marcina Nowaka oraz blok na Antoninie Rouzierze pozwoliły gościom wyrównać stan seta (17:17). Wciąż dobrze spisywali się wszyscy skrzydłowi klubu z Warszawy, unikając prostych błędów własnych. Trener Castellani zdecydował się na ściągnięcie z boiska ukraińskiego przyjmującego, w którego miejsce wszedł Brazylijczyk Lipe. Nie przyniosło to jednak zamierzonego rezultatu, bowiem chwilę później kolejny punkt w elemencie zagrywki padł łupem Macieja Pawlińskiego (20:19). Końcówka seta dostarczyła zgromadzonym kibicom wielu emocji. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Jurij Gladyr, którego kontra oraz punktowy blok pozwoliły ZAKSIE odzyskać prowadzenie. Zwycięstwo w całej partii dały kędzierzynianom dwa skuteczne ataki Antonina Rouziera (25:21).

Początek kolejnej odsłony pojedynku był kontynuacją skutecznej gry siatkarzy z południa Polski (3:1). Zawodnicy Politechniki nie pozwolili jednak odskoczyć swoim rywalom na większą ilość punktów, stawiając im trudne warunki gry (8:6). Dwa skuteczne bloki środkowych z Warszawy oraz atak z kontry Szymańskiego dały gościom minimalne prowadzenie (11:10). Role szybko jednak ponownie się odwróciły. Mocne zagrywki Kapelusa w połączeniu z dobrą grą na siatce Pawła Zagumnego przywróciły dwa oczka przewagi kędzierzynianom (13:11). W zespole gospodarzy bardzo dobrze spisywał się Antonin Rouzier, a wspomagała go przede wszystkim dwójka środkowych (16:14). Siatkarze ze stolicy kraju swoją skuteczność opierali natomiast na Grzegorzu Szymańskim, który po kilku skutecznych akcjach uderzył piłkę w siatkę (20:17). Końcówka seta nie przyniosła już zmiany obrazu gry. Punktowy blok Marcina Możdżonka oraz atak z lewego skrzydła Michała Ruciaka dały ZAKSIE cztery piłki setowe. Cała partia zakończyła się autową zagrywką Dawida Dryji (25:21).

Od początku czwartej partii po stronie Politechniki na boisku zameldował się Paweł Siezieniewski, który zmienił Macieja Pawlińskiego. Seria dobrych zagrań Antonina Rouziera szybko przełożyła się na punktową przewagę brązowych medalistów mistrzostw Polski (4:1). Chwilę później powstrzymany w ataku został również Grzegorz Szymański, po czym w jego miejsce na placu gry pojawił Paweł Adamajtis (2:6). Młody skrzydłowy zaraz po swoim wejściu popisał się punktowym blokiem, jednak było to za mało na coraz lepiej grającą ZAKSĘ (8:4). Po stronie klubu z Kędzierzyna-Koźla było widać rosnącą pewność siebie oraz lekkość w konstruowaniu kolejnych akcji. Podopieczni trenera Bednaruka także utrzymywali swój wysoki poziom gry, dzięki czemu mieliśmy okazję podziwiać dużo dobrej siatkówki. Atak z drugiej piłki Pawła Zagumnego dał jego ekipie trzy „oczka” przewagi w momencie ogłoszenia drugiej przerwy technicznej (16:13). Siatkarze ZAKSY co prawda przez okres całego seta byli stroną dominującą, jednak do samego końca musieli utrzymać maksymalną koncentrację. Dobrze grający akademicy próbowali jeszcze odwrócić losy partii, zmniejszając rozmiary strat (17:19). W samej końcówce lepiej spisali się podopieczni trenera Castellaniego, kończąc cały mecz asem serwisowym Sergieja Kapelusa (25:19).

MVP: Antonin Rouzier (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – AZS Politechnika Warszawska 3:1
(19:25, 25:21, 25:21, 25:19)

ZAKSA: Kapelus (11), Rouzier (29), Zagumny (3), Gladyr (11), Ruciak (8), Możdżonek (7), Gacek (libero) oraz Witczak, Zapłacki, Pilarz, Polański i Fonteles
AZS: Wierzbowski (11), Pawliński (6), Nowak (8), Drzyzga (2), Szymański (20), Zajder (8), Olenderek (libero) oraz Potera (libero), Siezieniewski (3), Adamajtis (7) i Dryja