Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Memoriał Kowalczyka: Zespoły z Legionowa i Świecia niepokonane

Memoriał Kowalczyka: Zespoły z Legionowa i Świecia niepokonane

Osiem drużyn rozpoczęło w piątek zmagania w I Memoriale Krzysztofa Kowalczyka rozgrywanym w Warszawie. Po pierwszym dniu zawodów bez porażki na czele grup są Siódemka Legionovia Legionowo oraz Joker Świecie.

Osiem zespołów, które biorą udział w I Memoriale Krzysztofa Kowalczyka, zostało podzielonych na dwie grupy. Mecze obu grup w hali Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha 2a są rozgrywanej jednocześnie na różnych sektorach. Pierwszego dnia turnieju pojedynki były na tyle ciekawe, że najlepsze miejsca na trybunach, te z widokiem na oba sektory, cieszyły się największym powodzeniem.

W grupie A rywalizację rozpoczęły zespoły AZS Politechniki Warszawskiej i Sparty Warszawa. Mimo różnicy jednej klasy rozgrywkowej oba zespoły przez całe spotkanie (wszystkie mecze bez względu na wynik rozgrywane są w formacie trzech setów) toczyły bardzo wyrównaną walkę. W końcówkach setów jednak spartanki okazywały się minimalnie lepsze. Podopieczne trenera Marka Hertla wygrały więc 3:0, a najlepszą zawodniczką meczu wybrano libero Zuzannę Kucińską. W drugim meczu grupy A ekstraklasowy zespół Siódemki Legionovii zmierzył się z Piastem Szczecin. Podopieczne trenera Wojciecha Lalka w każdym elemencie górowały nad przeciwnikiem i pewnie wygrały wszystkie trzy sety. Duża w tym zasługa najlepszej na boisku Anny Sołodkowicz.

Po przerwie na boisko w trzecim meczu tej grupy wybiegły zespoły Sparty i Piasta. Pierwszy set wróżył jednostronny mecz, z ogromną przewagą pierwszoligowego zespołu, który wygrał 25:16. Jednak to, czego świadkami byli kibice w drugim secie, z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich. Na zagrywkę weszła kapitan Piasta, Aneta Duda i… zeszła z niej dopiero przy stanie 13:0 dla szczecinianek! Atomowe zagrywki środkowej zespołu z zachodniopomorskiego sprawiły, że warszawianki były kompletnie rozbite i zeszły w tym secie pokonane do 7. Trzecia partia miała już zacięty charakter, a po emocjonującej końcówce ogromne powody do radości miały szczecinianki, które wygrały 25:23 i całe spotkanie 2:1. W ostatnim piątkowym meczu Siódemka Legionovia pokonała 3:0 AZS Politechnikę Warszawską. Początkowo mecz był jednostronnym widowiskiem, w którym przy stanie 0:8 Robert Strzałkowski wykorzystał już drugi przysługujący mu czas. Warszawianki wkrótce na chwilę się ocknęły, ale i tak wyraźnie ustępowały siatkarkom z Legionowa. Najbardziej zacięty przebieg miała druga partia. A w niej nie obyło się bez strat. Przy stanie 12:12 nieszczęśliwie stanęła Barbara Bawoł, która z podejrzeniem zerwania torebki stawowej udała się do szpitala. Set był bardzo zacięty. Stołeczne miały dwie piłki setowe, ale górą były bardziej doświadczone legionowianki. Trzecia odsłona meczu to zdecydowane prowadzenie beniaminka ORLEN Ligi. Podopieczne Wojciecha Lalka błyskawicznie uzyskały kilkunastupunktową przewagę, wygrywając 25:13.

4. AZS Politechnika Warszawska   2 0 pkt. 0:6

Rywalizacja w grupie B rozpoczęła się od meczu ŁKS Commercecon Łódź z AZS AWF Warszawa. W pierwszym secie łodzianki cały czas utrzymywały kilkupunktową przewagę, jednak przegrały końcówkę i musiały w tej partii uznać wyższość zespołu prowadzonego przez trenera Andrzeja Ojrzanowskiego. Początek drugiej partii zdecydowanie należał do AZS AWF, który w pewnym momencie prowadził już 11:3. Wówczas trener ŁKS Michał Cichy zdecydował się na wpuszczenie na boisko Patrycji Lipińskiej, która uspokoiła grę zespołu i po chwili to łodzianki prowadziły 14:12. Zdobytej przewagi ŁKS nie oddał już do końca seta, wygrywając go do 21. W trzeciej, decydującej partii podopieczne trenera Michała Cichego kontrolowały sytuację na boisku i pewnie wygrały do 21, w czym duża zasługa wybranej najlepszą zawodniczką tego spotkania Patrycji Lipińskiej. Drugie spotkanie grupy B, w którym Joker Mekro Świecie zmierzył się z AZS LSW Warszawa, przebiegało pod dyktando zespołu prowadzonego przez trenera Andrzeja Nadolnego. Grę Jokera wyśmienicie prowadziła Dominika Wojciechowska, ale również zmieniająca ją na pozycji rozgrywającej Katarzyna Wenerska mogła zaliczyć ten mecz do udanych.

Po przerwie ŁKS zmierzył się z AZS LSW i musiał w tym meczu przełknąć gorycz porażki. Chociaż spotkanie zaczęło się dobrze dla łodzianek, to znów w końcówce seta podopieczne trenera Michała Cichego oddały inicjatywę rywalkom i przegrały. W drugiej partii ŁKS znów długo prowadził, w końcówce nawet od stanu 24:22 miał dwie piłki setowe, jednak błędy indywidualne zadecydowały o tym, że AZS LSW wygrał 26:24. Łodzianki nie potrafiły powstrzymać skutecznie atakującej Magdaleny Tekiel, która została wybrana MVP spotkania. W trzecim secie przewaga AZS LSW była ogromna, jednak od stanu 23:13 coś się w grze warszawianek zacięło. Na zagrywkę w zespole ŁKS weszła Aleksandra Mielczarek i łodzianki w tym ustawieniu zdobyły kolejnych osiem punktów. Dopiero w końcówce podopieczne trener Agaty Szustowicz ocknęły się i wygrały cały mecz 3:0. W ostatnim spotkaniu tej grupy rozgrywanym w piątek Joker Mekro Świecie pokonał 3:0 AZS AWF Warszawa. Mecz od początku toczył się pod dyktando zeszłorocznego triumfatora grupy 1 II ligi kobiet, który pewnie zwyciężył do 14. Podobnie jak w toczącym się równolegle meczu AZS Politechnika Warszawska – Siódemka Legionovia, druga odsłona meczu była najbardziej wyrównana. W niej trudno było wyłonić zwycięzcę. Dopiero w końcówce skuteczniejsze okazały się zawodniczki ze Świecia, które zwycięsko schodziły również w trzeciej partii.