Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME 2013 K: Hiszpania, Holandia, Ukraina i Białoruś gromią

Kwal. do ME 2013 K: Hiszpania, Holandia, Ukraina i Białoruś gromią

Reprezentantki Białorusi nie dały najmniejszych szans swoim przeciwniczkom z Austrii i pewnie wygrały w Baku mecz w ramach kwalifikacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy.  Zdecydowanie triumfowały też zawodniczki z Ukrainy, Hiszpanii i Holandii.

Grupa A:

W grupie A trwa zacięta rywalizacja o pierwsze miejsce, a co za tym idzie – bezpośredni awans do przyszłorocznego czempionatu. Obecnie bliżej udziału są Hiszpanki, którym pierwsze miejsce zapewnił lepszy stosunek setów. W dzisiejszym spotkaniu ekipa z Półwyspu Iberyjskiego była bezlitosna dla reprezentacji Szwecji. W pierwszych dwóch setach szczelny blok hiszpańskich siatkarek uniemożliwiał rywalkom podjęcie walki i pozwolił odnieść dwa łatwe zwycięstwa (25:15, 25:11). W trzeciej partii Szwedki złapały wiatr w żagle, jednak nie na tyle, by zagrozić dominacji podopiecznych Francisco Hervasa (25:20). Drugie w tabeli Słowaczki, dzięki dzisiejszemu zwycięstwu nad Izraelem, wciąż zachowują szansę na zakończenie rywalizacji na pierwszej pozycji. Premierowa partia to porażka na własne życzenie ekipy Izraela. Zawodniczki Arie Selingera od drugiej przerwy technicznej prowadziły sześcioma punktami (20:14). W tym momencie jednak do gry, głównie dzięki znakomitej zagrywce, wróciła drużyna słowacka. Rozpędzona, błyskawicznie zniwelowała straty i ostatecznie rozstrzygnęła seta na swą korzyść 25:22. Pozostałe trzy akty były już popisem wyłącznie jednej drużyny – Słowacji, która górowała przede wszystkim w zagrywce oraz ataku.

Hiszpania – Szwecja 3:0
(25:15, 25:11, 25:20)

Hiszpania: Fernandez (8), Collar (13), Correa (8), Sanchez (5), Aranda (2), Gonzalez (8), Lopez (libero) oraz Gomez, Garcia (6) i Delgado (3)
Szwecja: Harlin (1), Rejzovic (5), Jacobbson (9), Gustavsson (4), Malmlov (4), Johansson, Wallin (libero) oraz Fredriksson (3), Englund (3), Persson i Green (1)

Izrael – Słowacja 1:3
(22:25, 25:20, 17:25, 22:25)

Izrael: Velikiy (12), Gluck (5), Peham (2), Devash (8), Zur (6), Artmenko (24), Zinober (libero) oraz Kolnogorow, Ponte i Rodriguez (1)
Słowacja: Kuciakowa (12), Hroncekowa (13), Salanciowa (9), Wiestowa, Pereira Soares (17), Crkonowa (15), Walachowa (libero) oraz Smak (1), Nikmonowa, Bramborowa i Radosowa

Grupa B:

Na sobotę zaplanowany jest pojedynek, który może ostatecznie wskazać zwycięzcę grupy B: lider, reprezentacja Holandii, zmierzy się z Ukrainkami, które do pierwszego miejsca tracą trzy oczka. Na „rozgrzewce” przed tym ważnym pojedynkiem oba zespoły odniosły łatwe zwycięstwa. Ukrainki z pomocą trudnej zagrywki w pierwszych dwóch setach wręcz zmiotły siatkarki greckie z parkietu (25:7, 25:11). W trzeciej partii Greczynki poprawiły znacznie swą grę. Ich radość jednak trwała krótko. Zespół Andrija Romanowycza „włączył” zagrywkę, przez co błyskawicznie oddalił się na bezpieczne prowadzenie, które spokojnie „dowiózł” do końcowego gwizdka. Również dla Holenderek dzisiejsze starcie z duńskim zespołem było tzw. „spacerkiem”. Dunki nie były w stanie zatrzymać ataku rywalek, bardzo kiepsko prezentowały się również w przyjęciu. Różnica między poziomami gry obu zespołów znalazła odzwierciedlenie w wynikach setów, zwłaszcza trzeciego – 25:7

Grecja – Ukraina 0:3
(7:25, 11:25, 19:25)

Grecja: Christodoulou, Kiosi (3), Konstantinidou (4), Tsima (4), Ivanowa (2), Lamprousi (4), Kelesiodu (libero) oraz Papafotiou (1), Strantzali i Vasilantonaki (1)
Ukraina: Truszkina (11), Kozłowa (19), Szczur (9), Kyliuk (4), Zakarczuk (9), Kodola (11), Delros (libero) oraz Stepanowska (1) i Bytsenko (1)

Dania – Holandia 0:3
(12:25, 13:25, 7:25)

Dania: Bang (1), Jensen (2), Kjelstrup (5), Gronfeldt (2), Degner (9), Daugaard (2), Helmer-Hansen (libero) oraz Abildgaard (1), P. Larsen, Salispahic, Fürstenberg i R. Larsen
Holandia: De Kruijf (11), Wensink (1), Dijkema (2), Stam-Pilon (7), Sloetjes (5), Pietersen (5), Schoot (libero) oraz Grothues (6), Steenbergen (7), Staelens (3), Flier (8) i Vergeer (2)

Grupa C:

W grupie C zarówno niepokonana, jak i bez straty seta na razie pozostaje reprezentacja Azerbejdżanu. Na dwie kolejki przed końcem rywalizacji Azerki mają trzy punkty przewagi nad Białorusinkami i wydaje się, że w obecnej formie nikt nie jest w stanie im zagrozić. Również fińskie siatkarki, mimo znakomitej postawy w polu zagrywki, nie były w stanie walczyć jak równy z równym ze świetnie dysponowanymi siatkarkami azerskimi. Ekipa Faiga Garajewa górowała na siatce, lepiej również grała na kontrze. Zwycięstwo w trzech setach było jedynie formalnością. Również Białoruś potrzebowała tylko przysłowiowej „godziny z prysznicem”, by pokonać zespół austriacki. Białoruskie siatkarki przeważały praktycznie we wszystkich elementach, dzięki czemu od początku do końca kontrolowały grę.

Austria – Białoruś 0:3
(18:25, 18:25, 13:25)

Azerbejdżan – Finlandia 3:0
(25:23, 25:19, 25:20)

Azerbejdżan: Gurbanowa (8), Aliewa (18), Abdulazimowa (9), Parkomenko (1), Mammadowa (12), Gasimowa (1), Korotenko (libero) oraz Zamanowa, Habibowa i Kiseliowa
Finlandia: Jokinen (4), Vilponen (11), Pihlajamaki (6), Salomäki (5), Hiltunen (7), Kyllönen (8), Hämäläinen (libero) oraz Puukka (1), Alanko (3), Kylmäaho i Pekkarinen