Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Bośniacy ze złotem igrzysk paraolimpijskich, brązowa ekipa Niemiec

Bośniacy ze złotem igrzysk paraolimpijskich, brązowa ekipa Niemiec

W finałowym spotkaniu siatkówki na siedząco mężczyzn reprezentacja Bośni i Hercegowiny zrewanżowała się rywalom z Iranu za porażkę w fazie grupowej. Brązowe medale przypadły natomiast siatkarzom Niemiec, którzy pokonali ekipę Rosjan.

Od samego początku zdecydowanymi faworytami paraolimpijskiego turnieju mężczyzn byli Irańczycy. Na poprzednich sześciu tego typu zawodach zdobywali oni złote medale aż pięciokrotnie, jedynie w Atenach ustępując reprezentacji Bośni i Hercegowiny.

Tegoroczne zmagania już od pierwszego pojedynku przebiegały po ich myśli. W drodze do ścisłego finału stracili zaledwie jednego seta, podczas spotkania ze swoimi pogromcami sprzed ośmiu lat. Mecz decydujący o złotym medalu również rozpoczął się dla nich bardzo dobrze. W pierwszym secie nie dali większych szans swoim rywalom, zwyciężając 25:19. Jednak dwie kolejne partie przyniosły zmianę obrazu gry. Zawodnicy z Bośni zdołali przejąć inicjatywę na boisku i wygrywali kolejno do 21 oraz 22. Czwarta odsłona spotkania była już tylko i wyłącznie ich spektaklem. Bardzo pewnie odprawili Irańczyków, zwyciężając w tym secie różnicą aż dziesięciu punktów i zapewniając sobie w ten sposób mistrzostwo paraolimpijskie. Najlepiej punktującym zawodnikiem wśród Bośniaków okazał się Nizam Cancar. W pierwszym secie wszedł on na boisko z ławki rezerwowych i zapisał na swoim koncie piętnaście „oczek”. Takim samym wynikiem może pochwalić się także Isa Zirahi, występujący w barwach Iranu. Dla siatkarzy z Bośni i Hercegowiny to zwycięstwo było spełnieniem wszelkich sportowych marzeń. W ostatnich latach występowali oni bowiem w cieniu swoich największych rywali, niejednokrotnie przegrywając z nimi najważniejsze spotkania.

Bardzo dobrze igrzyska w Londynie wspominać będą także Niemcy. W drodze po brązowe medale przegrali oni tylko jedno spotkanie, w półfinale uznając wyższość przyszłych triumfatorów turnieju. Niewątpliwie najciekawsze były dla nich oba pojedynki z Rosją. Już ten grupowy dostarczył wielu emocji, kończąc się dopiero w tie-breaku. Taki scenariusz powtórzył się także podczas walki o trzecie miejsce. Tym razem jednak w każdym z setów wynik był bardzo wyrównany, a w końcówkach decydowały pojedyncze piłki. Ostateczne zwycięstwo różnicą dwóch małych punktów w piątym secie dało naszym zachodnim sąsiadom upragniony medal. Jest on cenny tym bardziej, że, mówiąc kolokwialnie, został wyrwany w ciężkiej walce jednemu z najgroźniejszych przeciwników. Spotkanie o trzecie miejsce miało także przyjemny polski akcent. Na pierwszego arbitra tego pojedynku światowa federacja wybrała Dariusza Jasińskiego, jednego z naszych sędziów międzynarodowych.