Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME 2013 M: Wymęczone zwycięstwo Pomarańczowych

Kwal. do ME 2013 M: Wymęczone zwycięstwo Pomarańczowych

W drugiej odsłonie turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy 2013 rywalizację rozpoczęły grupy A i B. W grupie B w najciekawszym spotkaniu reprezentacja Holandii rozstrzygnęła na swą korzyść  pojedynek z Estonią dopiero w piątym secie.

Grupa A:

Portugalczycy męczyli się z Wielką Brytanią aż przez pięć setów. Ten mecz kosztował ich sporo wysiłku, gdyż przegrywali już 1:2, jednak zdołali odrobić straty i wygrać pierwsze spotkanie rozgrywanego u siebie turnieju kwalifikacyjnego. – To nasza pierwsza wygrana w tym turnieju i to wygrana, którą wywalczyliśmy w pocie czoła. Wszystko się skomplikowało przez to, w jaki sposób graliśmy w pierwszych trzech setach, ale w czwartym i piątym, jak zmieniliśmy grę w bloku i przyjęciu, wszystko stało się łatwiejsze – podsumował Flavio Gulinelli, trener Portugalii.

Portugalia – Wielka Brytania 3:2
(26:24, 22:25, 20:25, 25:18, 15:10)

Portugalia: A. Ferreira (20), Violas (1), Joase (14), Sequeira (15), Botas dos Santos (10), Lopes (11), Casa (libero) oraz Gil, Coelho, M.E Ferreira (11) i Rodrigues
Wielka Brytania: Pipes (2), Bakare (13), MC Givern (10), Frech (11), Miller (14), Lamont (13), Hunter (libero) oraz Plotyczer, O’Malley (1) i Pink

Białorusini dość niespodziewanie pokonali Turków 3:1 w pierwszym dniu turnieju rozgrywanego w portugalskim Vila do Conde. Nasi wschodni sąsiedzi wyszli na parkiet bardzo zdeterminowani, co od razu znalazło odzwierciedlenie na tablicy wyników. Na drugiej przerwie technicznej podopieczni Wiktora Sidelnikowa prowadzili już sześcioma punktami i całego seta wygrali do 17. Kolejne dwie partie były bardziej wyrównane, przy czym w trzeciej minimalnie lepsi okazali się Turcy. W czwartej odsłonie meczu do stanu 16:15 trwała walka punkt za punkt, ale potem Białorusini odjechali rywalom i wygrali spotkanie.

Turcja – Białoruś 1:3
(17:25, 25:27, 25:23, 20:25)

Turcja: Kiyak, Pezük (1), Elgaz (1), Subasi (18), Gök (1), Batur (5), Kilic (libero) oraz Keskin (3), Yücel (15), Dünge (8) i Tekeli (4)
Białoruś: Antanowicz (19), Busel (13), Akulicz (6), Haramykin (2), Mikanowicz (6), Udrys (9), Likharad (libero) oraz Radziuk (7), Audoczanka (6), Żezdryn (2) i Aplewicz

Grupa B:

Pomimo wyniku 3:0, mecz pomiędzy Belgią i Izraelem był całkiem zacięty, zwłaszcza że goście zaprezentowali niezłą grę w obronie. Spotkanie rozpoczęło się jednak po myśli gospodarzy, którzy po serii kilku bloków prowadzili 12:5. Przyjezdni zmniejszyli wprawdzie straty do dwóch punktów, ale nie zdołali doprowadzić do wyrównania w tej partii. W drugim i trzecim secie do połowy trwała walka punkt za punkt, ale potem miejscowi odjeżdżali rywalom. – Misja wykonana: ni mniej, ni więcej – skomentował wynik Dominique Baeyens, trener Belgów.

Belgia – Izrael 3:0
(25:20, 25:22, 25:21)

Belgia: Van den Dries (11), Depestele, Klinkenberg (9), Verhees (14), Van de Voorde (9), Verhanneman (9), Derkoningen (libero) oraz van Walle (3)
Izrael: Osokin (7), Faiga (10), Ben Gal (8), Katzenelson (2), Szafranowicz (11), Sokołow (6), Szwartz-Szmoel (libero) oraz Brekel, Herszko, Hilman (4), Bar Netzer

Zdecydowanie najciekawszym widowiskiem drugiego dnia kwalifikacji do mistrzostw Europy i w dodatku stojącym na dobrym poziomie był mecz pomiędzy Holandią i Estonią. Holendrzy dobrze rozpoczęli spotkanie i prowadzili już 2:0 w setach. Jednak w trzeciej partii podopieczni Edwina Benne zaczęli popełniać błędy, a po drugiej stronie siatki rozegrał się Oliver Venno, który wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie 17:12. W rezultacie Estończycy wygrali trzeciego seta, a w czwartej partii od początku mieli przewagę i doprowadzili do tie-breaka. Mimo zaciętej walki, to Holendrzy okazali się skuteczniejsi w końcówce i wygrali decydującego seta 15:13.

Holandia – Estonia 3:2
(25:23, 25:17, 23:25, 21:25, 15:13)

Holandia: Abdel-Aziz (4), Maan (14), Krolis (22), Van Bemmelen (13), Rauwerdink (14), Kooistra (6), Jorna (libero) oraz Freriks (3), Ter Horts (2), Bontje (5) i Overbeeke (2)
Estonia: Pajusalu (5), Pupart (11), Kreek (15), Toobal (3), Meresaar (6), Koresaar (1), Rikberg (libero) oraz Keel, Juhkami (10), Esna, Venno (17) i Esna

Grupa C:

Austriacy dobrze rozpoczęli spotkanie, do stanu 20:20 żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie większej przewagi. Wtedy jednak cztery kolejne punkty zdobyli Chorwaci, co praktycznie przesądziło losy tego seta. W drugim secie gospodarze grali bardziej chimerycznie, co wykorzystali rywale i wygrali także tę odsłonę meczu. Podopieczni Michaela Warma przebudzili się w trzeciej partii, którą wygrali do 19. W czwartej mieli kilkupunktowe prowadzenie, którego nie wykorzystali. Goście doprowadzili do remisu, a następnie asem serwisowym zakończyli to spotkanie, wygrywając 26:24.

Austria – Chorwacja 1:3
(23:25, 20:25, 25:19, 24:26)

Austria: Schneider (10), Wohlfahrtstätter (7), Binder (3), Gavan (4), Zass (14), Berger (15), Kroiss (libero) oraz Koraimann (5), Ichowski, Guttmann (1) i Thaller
Chorwacja: Zhukouski (5), Galić (10), Omrcen (18), Vulin (11), Sikirić (7), Mihalj (9), Zimakijević (libero) oraz Sabljak, Raić (1), Osmokrović i Kovacević

Dwa pierwsze sety były całkowicie pod kontrolą podopiecznych Bernarda Stewarta. Problemy zaczęły się w trzeciej partii, kiedy to po drugiej stronie siatki rozegrał się Jovica Simovski. Co gorsza, z powodu bólu pleców z boiska musiał zejść Jan Stokr, którego zastąpił Karel Linz. Także urazu doznał grający na libero Martin Krystof, który w jednej z akcji zderzył się z Linzem i uszkodził sobie palec, jednak dograł mecz do końca. Mimo tych wszystkich przeciwności Czesi spotkanie wygrali i pozostają liderem w grupie C.

Macedonia – Czechy 0:3
(16:25, 19:25, 22:25)

Macedonia: Josifov (6), Gjorgiev (7), Milev (6), Despotovski, Nikolov (4), Karanovikj (2), Angelovski (libero) oraz Milkov, Simovski (11) i Mitev
Czechy: Kral (6), Holubec (9), Hudecek (8), Boula (2), Stokr (13), Konecny (17), Krystof (libero) oraz Linz (1) i Sobotka