Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME 2013 K: Niewykorzystana szansa Słowaczek

Kwal. do ME 2013 K: Niewykorzystana szansa Słowaczek

fot. archiwum

W pierwszym sobotnim meczu grupy C Azerki zdemolowały wręcz Białorusinki, gładko pokonując je 3:0. Szansy na  zwycięstwo w pierwszym turnieju nie wykorzystały Słowaczki, ulegając rywalkom z Hiszpanii po tie-breaku.

Grupa A

W pierwszym meczu ostatniego dnia turnieju w Popradzie siatkarki Izraela rywalizowały ze Szwecją, triumfując 3:0. Szwedki zaprezentowały dużą wolę walki, jednak w całym meczu dominowały reprezentantki Izraela. W drugiej partii Szwedki zdołały wypracować minimalne prowadzenie (9:5), jednak również ta partia padła łupem podopiecznych trenera Selingera.Wszystko było tutaj dobrze zorganizowane, uwzględniając zarówno zaplecze, jak i warunki do gry. Wszystko było dobre, z wyjątkiem naszej gry. Myślę, że właśnie Słowacja jest najsilniejszym zespołem w grupie – ten etap rozgrywek oceniał trener reprezentacji Izraela – Arie Selinger.

Szwecja – Izrael 0:3
(16:25, 18:25, 18:25)Składy zespołów:
Szwecja: Harlin (2), Rejzovic (9), Jacobsson (7), Gustavsson (9), Malmlov (10), Johansson, Wallin (libero) oraz Englund (3), Persson i Green (1)
Izrael: Velikiy (19), Peham (4), Devash (10), Zur (8), Gluck, Artmenko (16), Zinober (libero) oraz Rodriguez Dorrego (3)

Meczem kończącym zmagania w grupie A był mecz gospodyń z reprezentacją Hiszpanii. Zgodnie z przewidywaniami spotkanie było wyjątkowo emocjonujące, a zwycięzcę wyłonił dopiero tie-break. Prowadząc w meczu 2:1, podopieczne trenera Cady w secie czwartym miały szansę rozstrzygnięcia rywalizacji na swoją korzyść, przy stanie 25:24. Ostatecznie Hiszpanki wyrównały stan rywalizacji, doprowadzając do określanego mianem loterii tie-breaka. Partia piąta od początku rozgrywana była pod dyktando Hiszpanek, które wygrały 15:11 i w całym meczu 3:2. – Mogliśmy zdobyć w tym meczu trzy punkty. Mieliśmy piłkę meczową w czwartym secie, jednak w decydujących fragmentach nie graliśmy wystarczająco agresywne. W tie-breaku nasz przeciwnik był wyraźnie lepszy. Wszystko pozostaje sprawą otwartą – powiedział trener reprezentacji Słowacji Miroslav Cada, podkreślając przy tym, że wierzy w swój zespół.

Słowacja – Hiszpania 2:3

(25:16, 20:25, 25:19, 26:28, 11:15)

Składy zespołów:
Słowacja:
Salanciova (19), Viestova (1), Pencova (16), Pereira Soares (24), Bramborova (10), Crkonova (11), Valachova (libero) oraz Kuciakova, Hroncekova, Smak (2), Radosova (4) i Nikmonova

Hiszpania: Fernandez Conde (11), Collar (22), Correa Esteban (20), Sanchez (8), Aranda Munoz (3), Delgado (1), Lopez (libero) oraz Gomez Lopez, Gonzalez (14) i Sanchez Iglesias (2)


Grupa B

Ze swojej pierwszej wygranej, w meczu otwarcia drugiego dnia turnieju kwalifikacji do mistrzostw Europy w Apeldoorn mogły cieszyć się Greczynki. Na pokonanie rywalek podopieczne trenera Florosa potrzebowały nieco ponad godziny. A o różnicy klas dzielącej obie ekipy najlepiej świadczyły wyniki poszczególnych partii, wygranych przez Grecję kolejno do 11, 14 i 14. Już pierwsze akcje meczu i silne uderzenie Greczynek mogły być zapowiedzią takiego przebiegu rozgrywek, na etapie drugiej przerwy technicznej partii premierowej prowadzony przez trenera Florosa zespół prowadził już 11 ‚oczkami’. Kolejne rotacje w szeregach reprezentacji Danii nie wpływały znacznie na zmianę obrazu gry. Greczynki dominowały na siatce, co potwierdzają także meczowe statystyki. 9 asów serwisowych, 8 skutecznych bloków i ponad 50% skuteczność zagrań w ataku – tak w liczbach prezentowała się gra zwyciężczyń meczu. W porównaniu z rywalkami reprezentantki Danii tylko zaznaczyły swoją obecność w zestawieniach gry w bloku i asach serwisowych.

Dania – Grecja 0:3
(11:25, 14:25, 14:25)

Składy zespołów:
Dania: Bang (2), Kjelstrup (1), Salispahic (2), Grønfeldt (1), Denger (5), Daugaard (4), Helmer-Hansen (libero) oraz Abildgaard (2), Jensen (7), Fürstenberg i Larsen
Grecja: Christodoulou (4), Kiosi (13), Giota (12), Tsima (7), Chantava (8), Lamprousi (5), Kelesidou (libero) oraz Papafotiou, Konstantinidou (2), Strantzali (6), Vasilantonaki (1) i Ivanova (1)

– Udało nam się grać swoją grę na przestrzeni całego meczu. Jestem dumny z mojego zespołu – kolejną wygraną reprezentacji Holandii podsumował trener Gido Vermeulen. Rywalizacja Holenderek z Ukrainkami nie należała do szczególnie emocjonujących, od pierwszych do ostatnich piłek kontrolę nad przebiegiem meczu miały Holenderki. Jedynie w początkowej fazie poszczególnych partii i końcówce meczu siatkarki z Ukrainy zdołały dotrzymywać kroku swoim rywalkom. Najpewniejszym punktem i jednocześnie liderką swojego zespołu była zdobywczyni 17 punktów, Lonneke Sloetjes. Pozytywem w grze Ukrainek może być natomiast dobra gra w bloku, właśnie dzięki poczynaniom Ukrainek w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła reprezentacja Ukrainy zbliżyła się do rywalek w końcowej fazie partii trzeciej (23:22). Dwa kolejne ataki Sloetjes rozwiały nadzieje przeciwniczek i to Holandia cieszyła się z wygranej w tym secie i całym meczu.

Holandia – Ukraina 3:0
(25:19, 25:18, 25:22)

Składy zespołów:
Holandia: De Kruijf (10), Wensink (5), Flier (8), Dijkema (3), Stam-Pilon (9), Sloet Jes (21), Schoot (libero) oraz Grothues
Ukraina: Marchenko (10), Kozlova (9), Shchur (4), Khyliuk (2), Kodola (10), Kalchenko (4), Delros (libero) oraz Zakharchuk (1), Molodtsova (1), Stepanovska i Peretiatko (2)


Grupa C

Azerbejdżan nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem rywalek z Białorusi. W żadnym z setów prowadzenie i dominacja reprezentacji Azerbejdżanu nie były zagrożone, mocne serwy i ataki z pierwszego tempa sprawiły, że Białorusinki nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Bardzo dobrze zaprezentowała się w bloku Ayshan Abdulazimowa, która zdobyła w tym elemencie gry 7 punktów. Najlepiej punktującymi w ekipie azerskiej były: pochodząca ze Słowacji Jana Matiaskova -Abdiejewa, która zdobyła dla swojej ekipy 17 punktów, oraz Natalia Mammadowa, zdobywczyni 15 punktów. Zwycięstwo to sprawiło, że Azerbejdżan znalazł się na pierwszym miejscu w swojej grupie z kompletem dwóch zwycięstw.

Azerbejdżan – Białoruś 3:0
(25:13, 25:21, 25:11)

Składy zespołów:
Azerbejdżan: Alijewa (15), Abdulazimowa (9), Parkhomenko (2), Gasimowa (6), Mammadowa (15), Matiasowska-Agajewa (17), Korotenko (libero) oraz Gurbanowa, Kiseljowa i Habibowa
Białoruś: Tumas (8), Palczewskaja (2), Klimowicz (3), Zakreuskaja (11), Markewicz (1), Kalinouskaja (3), Pauliukowskaja (libero) oraz Hurawa (1), Harelik, Malasaj (5) i Barysewicz

Gospodynie turnieju kwalifikacyjnego – reprezentantki Finlandii – odniosły pewne zwycięstwo nad reprezentacją Austrii i dzięki temu zachowały szansę na awans do przyszłorocznych Mistrzostw Europy, które odbędą się w Szwajcarii i Niemczech. Było to pierwsze zwycięstwo Finlandii w meczach międzypaństwowych od 2010 roku, wcześniej ekipa Suomi poniosła trzynaście porażek. Najlepszą zawodniczką meczu została wybrana Laura Pihlajamaki, która zdobyła 14 punktów, w ekipie Austrii Srna Marković również zdobyła 14 „oczek”. Cały mecz toczył się pod pełną kontrolą drużyny Finlandii, która potrzebowała 75 minut na rozstrzygnięcie całego spotkania. – Wciąż nie mamy dobrego przyjęcia i popełniamy błędy w ustawieniu, musimy poprawić te elementy gry z najlepszymi drużynami, z którymi gramy w grupie – powiedział trener reprezentacji Finlandii, Tore Aleksandersen. – Przed rozpoczęciem meczu nasz trener powiedział nam, że dobrze by było, gdybyśmy pokonały Austrię w trzech setach, zatem tego dokonałyśmy – powiedziała Pauliina Vilponen.

Austria – Finlandia 0:3
(18:25, 18:25, 15:25)

Składy zespołów:
Austria: Muller (7), Wallner (7), Jankowsky (2), Enzinger (1), Markovic (14), Rimser (2), Ma Li (libero) oraz Katz (3), Ehrhart (2) i Bajde (1)
Finlandia: Jokinen (6), Vilponen (14), Pihlajamaki (14), Salomaki (6), Hiltunen (4), Kyllonen (8), Hamalainen (libero) oraz Puukka (1), Kylmaaho i Laakkonen

źródło: CEV, inf. własna

nadesłał: , ,

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-09-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved