Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Kwal. do LŚ: Iran o krok od debiutu w rozgrywkach

Kwal. do LŚ: Iran o krok od debiutu w rozgrywkach

Siatkarze reprezentacji Iranu są już bardzo blisko awansu do przyszłorocznej edycji Ligi Światowej. W pierwszym meczu w piątek podopieczni trenera Julio Velasco pokonali Japonię. Kolejne spotkanie zaplanowano na niedzielę.

Irańczycy byli, nie da się ukryć, faworytem pojedynku i są faworytem całej rywalizacji. Nie zawiedli i okazali się zdecydowanie lepsi od Japończyków we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. W pierwszych dwóch setach podopieczni trenera Naoki Morokumy nie potrafili nawiązać walki z dobrze dysponowanym przeciwnikiem, w drugiej partii zostali wręcz zdeklasowani. Dopiero w trzecim secie kibice licznie zgromadzeni w hali w Teheranie mogli zobaczyć jakąkolwiek walkę. Po wygraniu tego meczu Iran jest już bardzo blisko pierwszego w historii awansu do Ligi Światowej. Japonia jak dotąd uczestniczyła w dziewiętnastu edycjach tych rozgrywek.

Patrząc na statystyki, można powiedzieć, że kluczem do sukcesu reprezentacji Iranu okazał się blok. Zatrzymali oni atak przeciwników aż szesnaście razy, przy zaledwie czterech udanych zastawianiach Japończyków. W ataku i zagrywce statystyki obu zespołów są porównywalne. Iran zdobył w tym pierwszym elemencie 33 punkty, natomiast Japonia o jeden mniej. Podopieczni Julio Velasco minimalnie lepsi byli też w polu serwisowym (3 asy), ale rywale zanotowali tylko o jeden punkt mniej w tym elemencie. Obie ekipy popełniły jednak dość sporo błędów własnych (23 – Japonia, 18 – Iran).

Iran – Japonia 3:0
(25:19, 25:14, 25:23)

Iran: Mahmoudi (18), Marouflakrani (3), Ghaemi (8), Mousavi (6), Zarini (4), Nadi (5), Zarif (libero) oraz Faezi (2), Mahdavi (2) i Keshavarzi (4)
Japonia: Kondoh (1), Suzuki (3), Tomimatsu (5), Shimizu (4), Fukuzawa (15), Yoneyama (1), Nagano (libero) oraz Suga (2), Ageba (3), Koshikawa (4) i Tsukazaki

Po meczu powiedzieli:

Julio Velasco (trener reprezentacji Iranu): – Były różne powody naszego zwycięstwa nad Japonią. Najważniejszym z nich był duch walki moich zawodników. Myślę, że graliśmy dobrze, zwłaszcza w pierwszych dwóch setach. Podczas kwalifikacji olimpijskich pokonaliśmy Japonię 3:0. Przed meczem pomyśleliśmy, że jeżeli zawodnicy włożą w mecz taki sam wysiłek, jak wtedy, powinniśmy wygrać. W trzecim secie popełnialiśmy sporo błędów, zawodnicy stracili koncentrację po łatwej wygranej w drugim secie. Myliliśmy się na zagrywce, w przyjęciu i ataku, a zazwyczaj takich błędów nie robimy.

Naoki Morokuma (trener reprezentacji Japonii): –  W ostatnich latach Iran uczynił spory wysiłek ku temu, aby poprawić swoje umiejętności i stał się silnym zespołem. Za nami ciężki mecz. Spora liczba widzów w hali robiła dużo hałasu i straciliśmy koncentrację. Spodziewałem się trudnego meczu z Iranem, ale było jeszcze ciężej, niż myślałem. Chcemy grać w Lidze Światowej, więc niedzielny mecz Iranem będzie bardzo ważny, musimy wygrać 3:0.

źródło: fivb.org, inf. własna