Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME 2013 M: Rywalizacji odsłona druga

Kwal. do ME 2013 M: Rywalizacji odsłona druga

W drugim dniu walki o przepustkę do ME w grupach D, E i F obyło się bez niespodzianek - z parkietu zwycięscy schodzili faworyci. Po dwa zwycięstwa w swym dorobku mają reprezentacje Finlandii oraz Francji. Sporo problemów z pokonaniem przeciwnika mieli Niemcy.

Grupa D:

Finowie nie mieli żadnych problemów z pokonaniem Rumunów, którzy najwyraźniej czuli zmęczenie po wczorajszym pięciosetowym dreszczowcu. W każdym z setów siatkarze z północnej Europy wypracowywali sobie kilkupunktową przewagę, którą utrzymywali do końca. Daniel Castellani mógł dać odpocząć Mikko Oivanenowi, którzy pojawił się na parkiecie na krótko w trzeciej partii. – Przegraliśmy mecz w szatni. Oczywiście można przegrać z tak dobrą drużyną jak Finlandia, ale chciałbym widzieć moich zawodników jak walczą – powiedział po meczu szkoleniowiec rumuńskiej reprezentacji, Mariusz Sordyl.

Finlandia – Rumunia 3:0
(25:15, 25:14, 25:17)

Finlandia: Esko (1), Siltala (12), Kunnari (12), Szumow (5), Matti Oivanen (5), Ojansivu (12), Mäntylä (libero) oraz Tervaportti, Hietanen i Mikko Oivanen
Rumunia: Stancu (2), Pavel (1), Bala (8), Stoian, Gontariu (6), Mihalcea (4), Feher (libero) oraz Maries (3), Tofan (1), Bartha (1) i Matei (1)

Po wczorajszym pięciosetowym zwycięstwie, dzisiaj Grecy ulegli 0:3 Czarnogórcom. Kluczowym dla losów spotkania był set pierwszy, w którym goście wykorzystali błędy rywala i mieli piłkę setową przy stanie 24:23. Zamiast jednak ją od razu wykorzystać, pozwolili gospodarzom obronić jeszcze pięć piłek setowych i dopiero as serwisowy Marko Bojica zakończył tę partię. W dwóch kolejnych setach przyjezdnym poszło już zdecydowanie łatwiej i dzięki tej wygranej mogą mieć nadzieję na zajęcie drugiego miejsca w grupie.

Grecja – Czarnogóra 0:3
(30:32, 21:25, 20:25)

Grecja: Christofidelis (3), Tzourits (19), Petreas (6), Prousalis, Lappas (3), Soultanopoulos (3), Stefanou (libero) oraz Karipidis (1), Pelekoudas (2), Kokkinakis (7) i Stivachtis
Czarnogóra: Bojić (7), Dabović (8), Milivojević (8), Suljagić (9), Marković (8), Culafić (13), Rasović (libero) oraz Cuk, Bosković (1) i Radunović (1)

Grupa E:

Słoweńcy dobrze rozpoczęli kwalifikacje, pokonując na „dzień dobry” Szwedów 3:1. Zresztą wynik nie mógł być inny, skoro gra Skandynawów opierała się niemal wyłącznie na Marcusie Nilssonie, który zdobył 25 punktów, a drugim najlepiej punktującym zawodnikiem był Peter Lundgren ze skromnym dorobkiem 7 punktów. U Słoweńców zaś aż czterech zawodników mogło się pochwalić przynajmniej dwupunktowym wynikiem. Poza tym podopieczni Veselina Vukovicia byli skuteczniejsi w ataku i przyjęciu oraz na zagrywce (10 punktów w tym elemencie przy zaledwie jednym asie Szwedów).

Słowenia – Szwecja 3:1
(25:23, 23:25, 25:10, 25:21)

Słowenia: Pajenk (10), Satler (6), Gasparini (24), Urnaut (19), Vidoć (5), Cebulj (2), Plot (libero) oraz Planinc (1), Flajs, Koncilja i Ropret
Szwecja: Knutsson (7), J. Wijk Tegenrot (3), J.M. Nilsson (25), Tholse (3), W. Nilsson (5), Lushtak (3), A. Wijk Tegenrot (libero) oraz Lundgren (7), Bilger, Sundbeerg (1), Pettersson (2) i Larsson (1)

Niemcy sporo musieli się namęczyć, by pokonać Ukrainę w pierwszym meczu kwalifikacji. Decydująca była trzecia partia, w której przy stanie 1:1 w setach i 24:21 w trzecim, piłkę setową mieli Ukraińcy. Wtedy jednak dzięki dobrej postawie Jochena Schopsa Niemcy odrobili straty i wygrali trzecią odsłonę meczu 26:24. Gospodarze po tej porażce już się nie otrząsnęli i kolejną partię Niemcy wygrali pewnie, do 19. – Najważniejsze jest zwycięstwo. Jestem pewien, że w następnych meczach możemy zagrać lepiej – podsumował spotkanie Simon Tischer.

Niemcy – Ukraina 3:1
(25:22, 22:25, 26:24, 25:19)

Niemcy: Schwarz (8), Tischer, Kaliberda (19), Bohme (10), Grozer (19), Fischer (9), Steuerwald (libero) oraz Popp (7), Fromm, Schops (2) i Kampa
Ukraina: Zyllinskij (6), Storożyłow (5), Kapajew (13), Kapelus (12), Tiutlin (15), Rudnickij (9), Fomin (libero) oraz Kowalczuk (2), Tatarincew, Tomin (5) i Jereszczenko (libero)

Grupa F:

Francuzi dopisali dzisiaj do swojego dorobku punktowego trzy „oczka” i z kompletem punktów przewodzą w tabeli. Łotysze okazali się niełatwym przeciwnikiem, broniąc się zaciekle i urywając trójkolorowym drugiego seta. Jednak na skuteczne ataki bardzo dobrze spisującego się Mariena Moreau (20 punktów w meczu i 65% skuteczności w ataku) podopieczni Raimondsa Vilde niewiele mogli poradzić. – Udało nam się wyrwać to zwycięstwo. Łotwa posiada zawodników o dobrych warunkach fizycznych, o silnym ataku i solidnych w bloku – powiedział po wygranej Laurent Tillie.

Francja – Łotwa 3:1
(25:18, 19:25, 25:18, 25:22)

Francja: Hardy-Dessources (1), Moreau (24), N’Gapeth (8), Pujol (5), Tillie (10), Le Roux (9), Grebennikow (libero) oraz Trefle (2), Toniutti i Tuia (8)
Łotwa: Petrusevics (5), Medenis (16), Celitans (9), Korzenevics (14), Petrovs (4), Egleskalns (15), Iwanows (libero) oraz Iecelnieks (3) i Zavorotnijs

Hiszpanie wygrali pierwszy mecz turnieju kwalifikacyjnego, pokonując 3:1 Węgry. Początek spotkania rozpoczął się dla gości dobrze, szybko wypracowali oni sobie kilka punktów przewagi (16:12), co pozwoliło wygrać pierwszego seta. W drugiej partii też początkowo prowadzili Hiszpanie (8:5), ale potem gospodarze odrobili straty i zdołali wygrać seta do 23. Taki wynik wpłynął motywująco na podopiecznych trenera Fernando Munoza, gdyż dwie kolejne partie zapisali już na swoje konto.

Hiszpania – Węgry 3:1
(25:17, 23:25, 25:16, 25:18)

Hiszpania: Hernan (2), Noda (10), Altayo (9), Delgado (14), Fernandez (3), Perez (22), llenas (libero) oraz Sevillano, Viciana (1), Rocamora (1) i Sugranes (4)
Węgry: Kaszap (4), Baroti (21), Kovacs (5), Nagy (6), Gergye (5), Szalai (5), Papai (libero) oraz Szabo (6), David i Kecskemeti (1)