Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME 2013 M: Walka o bilet rozpoczęta

Kwal. ME 2013 M: Walka o bilet rozpoczęta

Pierwszy krok ku wywalczeniu biletu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy w Polsce i Danii zrobili już Francuzi i Łotysze, w czterech setach pokonując rywali. Wygrali też Finowie i Czesi, zaś Austriacy oraz Grecy potrzebowali do zwycięstwa aż pięciu setów.

Gr. C

Gospodarze turnieju rozgrywanego w Wiedniu musieli sporo się natrudzić, by pokonać Macedonię. Udało im się to w pięciu setach, a pomogła im w tym lepsza skuteczność w bloku i na zagrywce. Najlepiej punktującym zawodnikiem został austriacki atakujący Thomas Zass, który z 23 punktami na koncie okazał się lepszy od swojego macedońskiego vis-a-vis, Jovicy Simovskiego, którzy uzbierał 6 punktów mniej. – Pierwszy mecz w takim turnieju jest zawsze w pewien sposób specjalny. Wynik jest niezły i jeżeli pokażemy pełnię naszych możliwości w piątek i sobotę przeciwko Chorwacji i Czechom, myślę, że możemy coś osiągnąć – powiedział po spotkaniu Zass.

Macedonia – Austria 2:3
(25:23, 23:25, 25:21, 22:25, 13:15)

Macedonia: Josifov (4), Despotovski (2), Milkov (6), Simovski (17), Nikolov (12), Karanovijk (9), Angelovski (libero) oraz Gjorgiev (8), Milev (12), Ljaftov i Mitev
Austria: Schneider (21), Wohlfahrtstatter (1), Binder (3), Gavan (11), Zass (23), Berger (11), Kroiss (libero) oraz Koraimann, Ichovski i Fruhbauer (1)

Czesi źle rozpoczęli spotkanie z Chorwatami, bo już na samym początku przegrywali 0:5. Przy stanie 4:14 trener naszych południowych sąsiadów zdecydował się dokonać zmiany na pozycji rozgrywającego i za Ondreja Boulę na parkiet wszedł Jakub Janouch. Ten manewr przyniósł rezultat, wprawdzie jeszcze pierwszego seta Czesi przegrali, ale kolejne trzy sety należały już do nich. – Nie zagraliśmy najlepszego meczu, ale najważniejsze jest to, że wygraliśmy – skomentował wynik Milan Fortunik, menedżer czeskiej reprezentacji.

Czechy – Chorwacja 3:1
(21:25, 25:22, 25:17, 25:19)

Czechy: Kral (15), Holubec (7), Hudecek (11), Boula, Stokr (14), Konecny (18), Krystof (libero) oraz Hysky, Spravka, Linz (1) i Janouch (3)
Chorwacja: Zhukouski (6), Galic (8), Nojic, Omrcen (26), Vulin (7), Mihajl (5), Zimakijevic (libero) oraz Sabljak, Raic (4), Osmokrovic i Kovacevic

Gr. D

Finowie na otwarcie turnieju w Grecji pokonali Czarnogórę 3:0. Podopieczni Daniela Castellaniego popełnili w pierwszym secie parę błędów, co nie przeszkodziło im jednak w wygraniu tej partii. Drugi set był bardziej zacięty i przebiegał w większości pod dyktando siatkarzy z Półwyspu Bałkańskiego, jednak w końcówce Finowie okazali się lepsi, wygrywając tę partię na przewagi. W trzeciej odsłonie meczu rywale nie stawiali już specjalnego oporu, momentami zawodnicy z Finlandii prowadzili nawet 10 punktami, ostatecznie wygrali tego seta do 20. – W teorii byliśmy faworytem tego spotkania, ale musieliśmy udowodnić to na parkiecie – powiedział po meczu Daniel Castellani, trener drużyny z Półwyspu Skandynawskiego.

Czarnogóra – Finlandia 0:3
(22:25, 25:27, 20:25)

Czarnogóra: Bojić (8), Dabović (1), Milivojević (8), Suljagić (7), Marković (5), Culafić (6), Rasović (libero) oraz Minić (3), Cuk, Bosković i Dukić (1)
Finlandia: Esko (3), Siltala (14), Kunnari (8), Oivanen Mikko (6), Oivanen Matti (12), Lehtonen (2), Mantyla (libero) oraz Tervaportti, Hietanen, Shumov (7) i Ojansivu (1)

W drugim meczu Grecy pokonali Rumunię 3:2, chociaż mieli szansę rozstrzygnąć losy spotkania wcześniej. Dwa pierwsze sety to pewna wygrana gospodarzy. W trzeciej odsłonie meczu to Rumuni przejęli inicjatywę, prowadząc 5:1, potem 10:4 i praktycznie do końca seta mając kilkupunktową przewagę, wygrywając ostatecznie do 21. W czwartej partii do pierwszej przerwy technicznej drużyny szły łeb w łeb, ale potem Rumuni odskoczyli na 20:14 i doprowadzili do tie-breaka. W decydującej partii od początku na prowadzeniu byli podopieczni trenera Alekosa Leonisa, którzy nie zmarnowali okazji do wygrania meczu.

Rumunia – Grecja 2:3
(14:25, 18:25, 25:21, 25:21, 12:15)

Rumunia: Pavel (4), Gheorghita (2), Bala (18), Stoian, Gontariu (24), Mihalcea (11), Feher (libero) oraz Stancu (9), Maries (5), Bartha i Matei
Grecja: Christofidelis (11), Tzourits (23), Kyriakidis (4), Petreas (16), Prousalis (2), Soultanopoulos (7), Stefanou (libero) oraz Karipidis, Pelekoudas (2), Kokkinakis (4), Lappas (2) i Stivachtis

Gr. F

Bardzo pomyślnie turniej kwalifikacyjny rozpoczął się dla Francuzów, którzy w pierwszym meczu pokonali swoich głównych rywali do awansu 3:1. Po dwóch pierwszych setach trójkolorowi nieco spuścili z tonu i pozwolili Hiszpanom wygrać trzecią partię. W czwartym secie nad podopiecznymi Laurenta Tillie cały czas wisiała groźba tie-breaka, gdyż rywale prowadzili dwoma punktami. Jednak w końcówce Les Bleus potrafili przełamać przeciwnika i wygrać całe spotkanie. – Zwyciężyliśmy dzięki zespołowej grze i walce. Nadal jednak mamy jeszcze pięć meczów do rozegrania i skupiamy się teraz już na Łotyszach – powiedział po meczu Laurent Tillie.

Francja – Hiszpania 3:1
(25:18, 25:14, 17:25, 28:26)

Francja: Hardy-Dessources (5), Moreau (20), Ngapeth (24), Pujol (1), Tillie (8), Le Roux (9), Grebennikov (libero) oraz Trefle (3), Toniutti i Marechal
Hiszpania: Hernan (3), Noda (10), Sevillano (5), Altayo (12), Fernandez (2), Perez (21), Llenes (libero) oraz Delgado (4), Rodriguez, Sugranes (4), Rocamora i Viciana

Węgrzy jako jedyni gospodarze turnieju kwalifikacyjnego doznali w dzisiejszym meczu porażki. Lepsi od nich okazali się Łotysze, którzy wygrali spotkanie w czterech setach. Praktycznie za wyjątkiem gry blokiem, goście okazali się lepsi w pozostałych elementach gry – skuteczniej atakowali, przyjmowali i zdobyli więcej punktów bezpośrednio z zagrywki. Poza tym na wysokim procencie skuteczności grał łotewski atakujący, Hermans Egleskalns, który miał 69% w tym elemencie, łącznie zdobywając aż 24 punkty.

Łotwa – Węgry 3:1
(25:19, 18:25, 25:19, 25:19)

Łotwa: Petrusevics (3), Medenis (9), Celitans (5), Korzenevics (10), Petrovs (2), Egleskalns (24), Ivanovs (libero) oraz Sauss (2), Iecelnieks (6), Zavorotnijs i Vavers (5)
Węgry: Kaszap (1), Baroti (22), Kovacs (10), Nagy (4), Gergye (13), David (1), Papai (libero) oraz Kecskemeti, Szabo (2) i Szalai (3)