Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Reprezentanci Włoch mistrzami Europy juniorów

Reprezentanci Włoch mistrzami Europy juniorów

Reprezentacja włoskich juniorów wywalczyła złote medale w zakończonych w Polsce i Danii mistrzostwach Europy. W finałowym starciu turnieju podopieczni Marco Bonitty pokonali w czterech setach młodych siatkarzy z Hiszpanii.

Spotkanie rozpoczęła wyrównana gra obu ekip, z lekkim wskazaniem na drużynę hiszpańską, która była jeden punkt „z przodu”. Włosi starali się przejąć prowadzenie, na początku udało im się odskoczyć na dwa oczka (10:8), jednak szybko tę przewagę stracili. Gdy skutecznym blokiem wywalczyli kolejny raz dwa oczka nadwyżki, prowadzenie Azzurich utrzymało się trochę dłużej. W dalszej części seta inicjatywa punktowa przechodziła co trochę z jednej na drugą stronę boiska. W samej końcówce skutecznie zagrali Włosi i to oni zapisali partię na swoim koncie.

Druga odsłona spotkania to jednostronny pojedynek. Hiszpanie od początku do końca napierali, zmuszając w ten sposób rywali do błędów. Włosi stracili całą swoją skuteczność w ataku, z kolei na siatce nie potrafili zatrzymać rywali blokiem. Gra, która nie sprawiała problemów Hiszpanom, tylko nakręcała ich grę. Jeszcze na początku, gdy hiszpańscy juniorzy odskoczyli na 4:1, siatkarze z Italii zdołali odrobić straty dzięki dobrej zagrywce (5:7). To były ostatnie podrygi dobrej gry Włochów. Brak kończonych ataków po włoskiej stronie siatki raz po raz wykorzystywali przeciwnicy, którzy konsekwentnie podwyższali prowadzenie i pewnie triumfowali w całej partii.

Dużo lepsza postawa w ataku siatkarzy z Włoch zmieniła obraz gry w kolejnej części spotkania i choć na początku inicjatywę nadal mieli juniorzy z Hiszpanii, to po drugiej przerwie technicznej coraz więcej akcji wychodziło młodym Włochom, którzy po kolejnej kontrze zeszli na drugą przerwę techniczną przy swoim dwupunktowym prowadzeniu. Im bliżej końcówki, tym ich gra była pewniejsza. Mimo że Hiszpanie starali się bronić, to jednak kolejny atak z kontry dołożył punkt do nadwyżki włoskich juniorów (21:19). Zaciętą końcówkę ponownie lepiej rozegrali Azzuri i wyszli w całym meczu na prowadzenie.

Od początku do końca czwartej – i jak się okazało, ostatniej – odsłony spotkania prym na boisku wiedli Włosi. Hiszpanie musieli ciągle gonić swoich przeciwników i choć w pierwszych akcjach na początku jeszcze im to wychodziło, to jednak z czasem juniorzy z Italii zupełnie zdominowali grę na boisku. Pomagali im w tym sami Hiszpanie, którzy zaczęli popełniać błędy (14:17). Walczyli jednak zacięcie do końca i zdołali doprowadzić do remisu po 18. W ostatnich uderzeniach spotkania ponownie lepiej spisali się podopieczni Marco Bonitty, którzy zachowali zimną krew i zwyciężyli w całym spotkaniu.

Włochy – Hiszpania 3:1
(25:21, 14:25, 25:23, 25:22)

Włochy: Diamantini (7), Izzo (4), Randazzo (18), Caci (22), Ricci (4), Borgogno (10), Rivan (libero) oraz Tailli, Tartaglione, Spirito, Rivan i Mattei (6)
Hiszpania: Trinidad (4), Vigil (12), Villena (27), Osorio (3), Fornes (9), Gonzalez (13), Castilla (libero) oraz de Diego (3) i Jimenez (5)