Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Kto następny zasiądzie na stołku trenerskim w Rosji?

Kto następny zasiądzie na stołku trenerskim w Rosji?

fot. archiwum

Żeńska reprezentacja Rosji zmaga się z wieloma problemami-po nagłej śmierci Siergieja Owczynnikowa. Formalnie nie ma trenera, w przyszłym roku nie wystąpi na jednym z najważniejszych turniejów, a data pierwszego zgrupowania nie została jeszcze podana.

Rosjanki nie zagrają w Grand Prix 2013 ze względu na decyzję CEV, która zniosła europejskie kwalifikacje najbardziej prestiżowego i komercyjnego turnieju na rzecz półfinalistów Euroligi 2012, którzy zapełnili cztery wolne miejsca.

Jeszcze przed kilkoma dniami mówiło się o dwóch poważnych kandydatach na stanowisko selekcjonera żeńskiej reprezentacji Rosji. Pierwszym z nich był Siergiej Owczynnikow (były trener moskiewskiego Dynamo), który zaczął pracować z reprezentacją od listopada 2011 roku, drugim – trener Dynama Kazań, Riszat Giljazutdinow. Mimo że to kazańskie Dynamo zdobyło mistrzostwo Rosji, a reprezentacja Rosji odpadła w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich i ostatecznie zajęła piąte miejsce, co uznano za porażkę, przed śmiercią Owczynnikowa uważano, że to właśnie on ma większe szanse na pozostanie trenerem kadry narodowej.

Mając w pamięci historię Władimira Alekno, który po wywalczeniu brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Pekinie przestał być trenerem kadry, a teraz stał się bohaterem narodowym, istniała duża szansa, że Owczynnikow pozostanie z reprezentacją. Jednak po jego śmierci nie widać oczywistego kandydata. Obok Gilyazutdinova wymienia się znaną postać w rosyjskiej siatkówce – Władimira Kuzjutkina, który w 2010 roku sięgnął z Rosjankami po złoty medal mistrzostw świata, a także Jurija Mariczewa z Dynamo Krasnodar, dyrektora Guberni Pawła Borszcza czy Avitala Selingera, który tego lata zamienił reprezentację Holandii na żeński klub z Krasnodaru.Kunszt włoskich trenerów jest znany na całym świecie, jednak po telenoweli brazylijskiej z dwoma Włochami w rolach głównych – Giovannim Caprarą (były trener rosyjskich siatkarek – siódme miejsce na igrzyskach w Pekinie) i Daniele Bagnolim, Rosjanie nie spieszą się do podpisania kontraktu z Włochem. Selinger obiecuje co prawda w ciągu pół roku nauczyć się języka rosyjskiego i zintegrować z rosyjską siatkówką, jednak mało prawdopodobne, że federacja wybierze tak ryzykowny wariant.

Spotkanie przewodniczących Rosyjskiej Federacji Siatkówki zostało zaplanowane na 7 września.

źródło: inf. własna, sport-express.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-09-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved