Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Rusza program upowszechniania siatkówki wśród dzieci

Rusza program upowszechniania siatkówki wśród dzieci

fot. archiwum

W tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy minimum 26 mln zł na program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży.  W tej sprawie odbyła się specjalna konferencja prasowa, w której udział wzięła m.in. minister Joanna Mucha i prezes PZPS.

Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki, na wspólnej konferencji prasowej z udziałem Mirosława Przedpełskiego, prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, oraz Waldemara Wspaniałego, szefa projektu, przedstawiła założenia tego innowacyjnego w skali kraju programu. – Od lat polskie siatkarki i siatkarze odnoszą sukcesy na największych światowych imprezach, ale myślimy też o przyszłości. Chcemy spełniać marzenia dzieci i młodych ludzi związane z siatkówką – a projekt ten pomoże nam je zrealizować. Mamy zdolną i pełną zapału młodzież, chcemy kształcić przyszłych mistrzów. Wierzymy, że nasze Siatkarskie Ośrodki Szkolne staną się kuźnią młodych talentów i wykształcą przyszłych mistrzów siatkarskich – mówił Mirosław Przedpełski, prezes PZPS. Program to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszy już 1 września 2012 roku, w 128 szkołach w Polsce.

Najistotniejszą częścią projektu jest powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie. Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni będą uczniowie z klas 1-3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostanie 128 szkół z klasami sportowymi, w sumie blisko 4,5 tys. młodych siatkarek i siatkarzy – podkreśla minister Joanna Mucha. Każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny zostanie  zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowane zostanie także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikują się do programu.

Projekt jest realizowany ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego, swój wkład w wysokości ponad 1,8 mln wnoszą również organy prowadzące szkoły – jako wartość nieodpłatnego udostępnienia obiektów sportowych na rzecz szkolenia w S.O.S. Na to zadanie w programie resort sportu i turystyki przeznaczył ponad 11 mln złotych – mówi minister Joanna Mucha. Powiązaną i równie istotną częścią projektu jest program szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów siatkówki pracujących z dziećmi oraz młodzieżą. Bazując na jednolitym programie, zostanie on przekazany trenerom i wprowadzony w całej Polsce. Celem tych działań jest unifikacja programów szkolenia. W ramach programu powstaną plany i konspekty lekcji WF w zakresie siatkówki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, dystrybuowane będą materiały dydaktyczne, w tym książki autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych. Podkreślenia wymaga fakt, że jest to pierwszy tego rodzaju projekt dla trenerów w skali kraju.– Stworzona zostanie nowoczesna, internetowa platforma edukacyjna dla nauczycieli WF, instruktorów, trenerów, zawodników i zawodniczek oraz klubów zaangażowanych w nauczanie siatkówki dzieci i młodzieży. Zorganizowane zostaną stacjonarne szkolenia dla trenerów z Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, a także trenerów zatrudnionych w młodzieżowych klubach piłki siatkowej oraz wyselekcjonowanej grupy nauczycieli WF – mówi Waldemar Wspaniały, szef projektu. Na ten program szkoleniowy MSiT przeznaczyło 3,6 mln złotych. Kolejnym działaniem upowszechniającym siatkówkę wśród dzieci i młodzieży jest wsparcie dla młodzieżowych klubów i sekcji siatkówki.

Na podstawie prowadzonego przez ministerstwo rankingu klubów w Systemie Sportu Młodzieżowego wyselekcjonowane zostały 54 kluby męskie oraz 50 klubów żeńskich, które zostaną zaopatrzone w nowoczesny sprzęt treningowy i sportowy. Dofinansowane zostanie również zatrudnienie kadry szkoleniowej w tych jednostkach. Trenerzy będą także przeszkoleni w ramach wymienionego wyżej programu. W sumie na wsparcie klubów zostało przeznaczone 7 mln złotych – podkreśla Joanna Mucha.

W ramach programu upowszechniania siatkówki zorganizowany zostanie także turniej dla dzieci Orlik Volleymania. Będzie to już druga edycja tego turnieju rozgrywanego na obiektach wybudowanych w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012″. W tym roku turniej będzie miał ogólnopolski zasięg. – Turniej będzie się odbywał w dwóch kategoriach wiekowych, zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Skierowany jest do dzieci z roczników 2000-1999 (12-13 lat) oraz 1998-1997 (14-15 lat). Zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować podczas 512 turniejów na 128 Orlikach. W sumie spodziewany jest udział prawie 28 tysięcy dzieci – mówi Minister Sportu i Turystyki. Do 8 września trwa rekrutacja drużyn do tego turnieju. Finał zostanie rozegrany w dniach 6-7 października 2012 r. na Placu Mancowym w Sopocie. Na organizację tego turnieju MSiT przeznaczyło ponad 2 mln złotych.

Wszystkie te działania mają za zadanie zbudowanie trwałych fundamentów pod proces szkolenia piłki siatkowej. Efekty programu powinny być widocznie za 6 lat, gdy dzieci z obecnych klas pierwszych gimnazjów zaczną trafiać do seniorskiej siatkówki. Przy tej okazji chciałbym wyrazić uznanie i podziękowanie dla premiera Waldemara Pawlaka, entuzjasty i kreatora tego projektu, który wniósł do niego wzorcowe zrozumienie istoty związku sportu z przedsiębiorczością i biznesem – mówi Waldemar Wspaniały, szef projektu.

Program, jako pierwszy tego rodzaju ogólnopolski projekt, wpisuje się w strategię rozwoju sportu powszechnego, poprzez m.in. przesunięcie części środków ze sportu wyczynowego na sport powszechny, zwiększenie godzin obowiązkowego WF w szkołach czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej do popularyzacji sportu powszechnego. – Podstawowym założeniem programu jest poprawa systemu szkolenia młodzieży i – co jest niezwykle istotne – dowartościowanie kadry trenerskiej pracującej z młodzieżą – podkreśla Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki.

Prezes PZPS podkreślił, jak ważna dla związku jest popularyzacja sportu wśród młodych ludzi. Zachętą do zainteresowania się tym programem będą niewątpliwie organizowane za rok w Polsce Mistrzostwa Europy i w 2014 roku – Mistrzostwa Świata. – Siatkarski mundial będzie wyjątkowym wydarzeniem w skali całego naszego kraju. Jest to dla polskich kibiców, polskich siatkarek i siatkarzy oraz PZPS niezwykłe wyróżnienie. Od prawie 40 lat w Europie Środkowo-Wschodniej nie było wydarzenia siatkarskiego tak wysokiej rangi. Decyzja Światowej Federacji Piłki Siatkowej o przyznaniu Polsce możliwości organizacji tak prestiżowego turnieju to wynik sukcesów polskich reprezentacji, to docenienie wysiłków PZPS na rzecz rozwoju i promocji tego sportu, to wreszcie ukłon ze strony międzynarodowych władz w stronę polskich kibiców, których zaangażowanie, entuzjazm i gościnność nieodmiennie od wielu lat wzbudzają ich ogromny podziw. Całe przedsięwzięcie będzie także możliwe dzięki telewizji Polsat, która zakupiła prawa telewizyjne i marketingowe do tej imprezy – podkreślał prezes PZPS, Mirosław Przedpełski.

źródło: PZPS

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-08-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved