Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > ME juniorów: Zwycięstwa Belgów i Włochów

ME juniorów: Zwycięstwa Belgów i Włochów

W kolejnym dniu rozgrywek grupowych mistrzostw Europy juniorów młodzi siatkarze z Belgii bez straty seta pokonali zespół Finlandii. Takim samym wynikiem zakończyła się konfrontacja reprezentacji Włoch z drużyną Serbii.

Belgowie od początku spotkania kontrolowali przebieg gry – dość szybko wyszli na pięciopunktowe prowadzenie (9:4), które zdołali utrzymać do drugiej przerwy technicznej (16:9). Po powrocie na plac gry ekipa prowadzona przez Emile Rousseauxa konsekwentnie powiększała uzyskane prowadzenie, by ostatecznie w pierwszej odsłonie pokonać Finów różnicą ośmiu oczek (25:17).

Druga odsłona konfrontacji również należała do lidera pierwszej grupy mistrzostw Europy juniorów – co ciekawe, w tej partii nie pozwolili oni swoim rywalom nawet raz wyjść na chociaż jednopunktowe prowadzenie. Nie oznacza to jednak, iż drugi set był jednostronnym widowiskiem. Reprezentacja Finlandii starała się jak najbardziej zbliżyć do rywali i tym samym zawalczyć o końcowy triumf w tej odsłonie. Siatkarze ze Skandynawii nie byli jednak w stanie zatrzymać rozpędzonych przeciwników, którzy zwyciężyli również drugiego seta. Tym razem nie było to jednak aż tak okazałe zwycięstwo jak w pierwszej partii, gdyż Belgowie zwyciężyli „jedynie” 25:22.

Trzecia i – jak się później okazało – ostatnia partia tego spotkania rozpoczęła się od dobrej gry ekipy Pekka Lahtinena – jego podopieczni zdołali wyjść na dwupunktowe prowadzenie (6:4). Belgowie jednak bardzo szybko odrobili straty i już na pierwszej przerwie technicznej to oni cieszyli się z dwóch oczek przewagi (8:6). To, co nastąpiło w kolejnych akcjach, wydaje się wręcz „lustrzanym odbiciem” poprzednich partii – podopieczni Emile Rousseaux po przejęciu inicjatywy, stopniowo i konsekwentnie powiększali uzyskane prowadzenie i tym samym pewnym krokiem zmierzali w kierunku końcowego zwycięstwa. Ich pewność została nieco „zaburzona” w końcówce seta, kiedy to Finowie zmniejszyli straty do zaledwie jednego punktu (23:24). W tym momencie o czas poprosił selekcjoner zespołu prowadzącego – przerwa bardzo dobrze wpłynęła na jego drużynę, która po powrocie na plac gry postawiła kropkę nad „i”. Ostatni set zakończył się wygraną Belgów 25:23 – tym samym fazę grupową zakończyli oni z czterema zwycięstwami i jedną porażką z reprezentacją Włoch.

Belgia – Finlandia 3:0
(25:17, 25:22, 25:23)

Belgia: Colson (9), Lecat (19), Van de Velde (6), Reynders (13), Rousseaux (10), Thijs (4), Stuer (libero) oraz De Swert
Finlandia: Seppänen (17), Krastins (9), Kurppa (2), Kaurto (2), Siirilä (5), Külaots (7), Kerminen (libero) oraz Pirinen, Karinen, Härkönen i Kössi (1)

Konfrontację lepiej rozpoczęli podopieczni Marco Bonitty, którzy już na pierwszej przerwie technicznej mogli cieszyć się z czteropunktowego prowadzenia(8:4). Kolejne akcje to typowy przykład gry punkt za punkt. Serbowie pomimo usilnych starań nie byli w stanie odrobić strat z początku spotkania. Ostatecznie siatkarze z Półwyspu Apenińskiego zwyciężyli w pierwszym secie różnicą trzech „oczek”, 25:22.

Druga partia rozpoczęła się analogicznie do pierwszej z tą różnicą, że na pierwszej przerwie technicznej włoscy siatkarze zameldowali się z pięciopunktową przewagą (8:3). Po powrocie na plac gry podopieczni Milana Zarkovica zaczęli popełniać wiele błędów własnych, co konsekwentnie wykorzystywali ich rywale, powiększając prowadzenie, które w pewnym momencie urosło aż do dziesięciu punktów (21:11). Włosi w drugim secie dosłownie zmiażdżyli Serbów, wygrywając 25:13.

Serbowie, przybici znaczącą porażką w drugiej partii, również w kolejnej nie potrafili znaleźć sposobu na przełamanie. Już na początku odsłony pozwolili przeciwnikom uzyskać kilka punktów przewagi, dzięki czemu to rywale przejęli inicjatywę. Na drugiej przerwie technicznej zespół prowadzony przez Marco Bonittę prowadził pięcioma punktami (16:11) i jedynie prawdziwy kataklizm byłby w stanie wyrwać im wygraną. Ostatecznie Włosi zwyciężyli w trzeciej partii 25:15 i w całym spotkaniu 3:0. Najlepszym zawodnikiem meczu był Sandro Clemente Caci – zdobywca piętnastu punktów dla reprezentacji Włoch.

Włochy – Serbia 3:0
(25:22, 25:13, 25:15)

Włochy: Diamantini (8), Izzo (4), Randazzo (7), Caci (15), Ricci (9), Borgogno (13), Rivan (libero) oraz Tailli i Trataglione (1)
Serbia: Kovacevic (12), Stankovic M. (4), Brdovic (1), Okolic (5), Zarkovic (5), Blagojevic (8), Ilincic (libero) oraz Medic, Veljovic (1), Stankovic C. (3), Gmitrovic i Okosanovic