Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > ME juniorów: Porażka z Rosją, stracone szanse na medal

ME juniorów: Porażka z Rosją, stracone szanse na medal

Reprezentacji Polski juniorów do awansu do półfinałów mistrzostw Europy wystarczyły trzy punkty w ostatnim meczu grupowym z Rosją. Podopieczni trenera Jacka Nawrockiego przegrali jednak to spotkanie po tie-breaku i pozostała im walka o miejsca 5-8.

Polacy przed rozpoczęciem spotkania wszystko mieli we własnych rękach. Wygrana z reprezentacją Rosji 3:0 lub 3:1 dawała „naszej” drużynie awans do najlepszej czwórki mistrzostw Starego Kontynentu. Początek premierowej odsłony meczu ułożył się po myśli biało-czerwonych, którzy prowadzili 6:4. Na pierwszej przerwie technicznej ich przewaga wzrosła o kolejne „oczko” (8:5). Po powrocie na parkiet to przeciwnicy zaczęli prezentować skuteczniejszą grę, co zaowocowało doprowadzeniem do wyrównania (10:10). Polacy jednak szybko przełamali chwilową niedyspozycję i odbudowali trzypunktowe prowadzenie (19:16). Wszystko układało się po myśli podopiecznych trenera Nawrockiego do stanu 21:18. Wówczas przeciwnicy zdobyli sześć kolejnych punktów i mieli trzy okazje do zakończenia inauguracyjnego seta (24:21). Pierwsze dwa setbole Polacy obronili, ale przy kolejnym musieli uznać wyższość przeciwników (23:25).

Zawodnicy znad Wisły nie załamali się jednak końcówką poprzedniej partii i kolejną również rozpoczęli od prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Po raz kolejny nasi wschodni sąsiedzi dość szybko odrobili straty (10:10), a w środkowym fragmencie seta udało się im wypracować dwupunktową przewagę (18:16). W końcówce drugiej odsłony meczu kibice zgromadzeni w gdyńskiej hali mogli po raz kolejny obserwować zaciętą walkę, ale tym razem zespoły zamieniły się rolami. To polscy siatkarze dwukrotnie, przy stanie 23:24 i 24:25 obronili piłki setowe, a następnie sami wykorzystali pierwszą możliwość do zakończenia seta na swoją korzyść (28:26).

Wygrana walka na przewagi znacznie podbudowała pod względem mentalnym podopiecznych Jacka Nawrockiego. Biało-czerwoni, grając spokojną siatkówkę, prowadzili na początku trzeciej partii 6:3, a na przerwie technicznej ich przewaga była o „oczko” mniejsza (8:6). Podobnie jak w drugiej odsłonie pojedynku, środkowy fragment seta zdecydowanie należał do reprezentacji Sbornej, która szybko wypracowała prowadzenie 16:14, które z każdą kolejną akcją powiększała (22:16). Ostatecznie Rosjanie nie pozostawili w tej partii złudzeń polskiej drużynie, kto jest lepszy, triumfując 25:17.

Przegrana w trzecim secie była o tyle bolesna dla biało-czerwonych, że pozbawiała ich szansy na zdobycie w spotkaniu z Rosją kompletu punktów. Podopieczni Jacka Nawrockiego nie myśleli jednak o rzuceniu na parkiet białego ręcznika i w czwartej partii podjęli walkę z przeciwnikami. Tym razem Polacy dwupunktowe prowadzenie, które wypracowali w pierwszych akcjach, byli w stanie utrzymać przez dalszą część seta (8:6, 14:9). Rywale nie przypominali zespołu, który jeszcze kilkanaście minut wcześniej całkowicie kontrolował przebieg gry. Zagubienie po stronie Rosjan bardzo dobrze wykorzystywał polski zespół, który powiększał prowadzenie (21:14). Do końca czwartej partii obraz gry na parkiecie nie uległ zmianie i to zawodnicy znad Wisły cieszyli się z doprowadzenia do tie-breaka (25:16).

Decydująca odsłona meczu rozpoczęła się po myśli Polaków, którzy zbudowali trzypunktową przewagę (6:3). Prowadzenie nie okazało się jednak bezpieczne, gdyż przeciwnicy szybko całkowicie zredukowali stratę (6:6). Od tego momentu na parkiecie inicjatywę przejęła reprezentacja Rosji. Przy zmianie stron nasi wschodni sąsiedzi prowadzili 8:7, a po kolejnej udanej akcji powiększyli przewagę do dwóch „oczek” (9:7). Biało-czerwoni takiej straty nie byli już w stanie odrobić. Udało się im zbliżać do rywali na jeden punkt (11:12, 13:14), ale suma sumarum to Rosjanie mogli unieść ręce w geście triumfu (15:13). Tym samym oba zespoły nie awansowały do najlepszej czwórki rozgrywek, a pozostała im walka o miejsca w przedziale 5-8.

Polska – Rosja 2:3
(23:25, 28:26, 17:25, 25:16, 13:15)

Polska: Nowakowski (10), Muzaj (17), Krulicki (12), Orczyk (14), Łapszyński (16), Janusz (2), Woś (libero) oraz Bednorz (7), Wachnik, Maruszczyk i Piechocki (libero)
Rosja: Bykowskij (7), Diemakow (19), Kobilew (17), Nikitin I. (10), Żos, Nikitin S. (20), Semenow (libero) oraz Podlesnych (3), Koczetow i Subota