Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Ostatnie sprawdziany kadetów – wygrane z Czechami i Słowacją

Ostatnie sprawdziany kadetów – wygrane z Czechami i Słowacją

fot. archiwum

Pod koniec lipca rozpoczęły się obozy, które przygotowują młodych adeptów siatkówki do eliminacji do mistrzostw Europy. Zgrupowania odbywały się w Krośnie oraz Miliczu. Teraz przed polskimi kadetami kolejny test - mecze kontrolne w Nitrze.

Po zakończonych zgrupowaniach reprezentacyjnych spora część zawodników nie miała jednak zbyt wiele czasu na regenerację sił, gdyż obecnie walczą oni w turnieju, który odbywa się na Słowacji. W dniu dzisiejszym Polacy pewnie pokonali reprezentację Czech 3:0. W godzinach popołudniowych młodzi adepci siatkówki odnotowali kolejne zwycięstwo, tym razem po pięciosetowej walce ze Słowacją. Bardziej szczegółowo na temat samych przygotowań oraz atmosfery panującej w drużynie opowiedzieli Strefie Siatkówki Aleksander Maziarz i Bartosz Bućko.

Jak wyglądają zgrupowania, które przygotowują was do tak ważnych rozgrywek jak eliminacje mistrzostw Europy?

Aleksander Maziarz: – Zgrupowania w Miliczu i Krośnie przygotowywały nas w szczególności pod względem fizycznym. Każdy dzień wyglądał tam tak samo, trenowaliśmy w granicach od 2,5 do 3 godzin rano i po południu, a wieczorami mieliśmy regenerować siły, dlatego nawet dostaliśmy zakaz korzystania z laptopów (śmiech). Treningi na takich zgrupowaniach są głównie siłowe, lecz przed meczami kontrolnymi z Czechami i Słowacją poświęciliśmy trochę czasu na zgranie się z kolegami, aby później na boisku było widać współpracę.Co możecie powiedzieć o turnieju, na którym się obecnie znajdujecie? Jak dobierany był skład na te rozgrywki?

Bartosz Bućko:Obsada turnieju na pewno nie stoi na najwyższym poziomie, który reprezentowany będzie podczas eliminacji mistrzostw Europy, lecz teraz przede wszystkim potrzebne jest nam ogranie. Poza nami biorą w nim udział 3 drużyny: Słowacja, Czechy i Węgry. System rozgrywania pozostawia wiele do życzenia, jednak ze względu na małą ilość drużyn nie jest najgorzej. Na początku szeroka kadra liczyła 24 osoby, jednakże w Miliczu została wybrana ścisła 12, która pojechała na turniej do Nitry. Dzisiaj udało nam się pokonać drużynę z Czech w trzech setach, po południu czeka nas jeszcze jeden mecz, tym razem z zespołem słowackim.

Co trzeba zrobić, aby dostać się do ścisłej kadry? Jakimi umiejętnościami trzeba się wykazać?

Aleksander Maziarz: Na pewno wymaga to ciężkiej pracy, ale to pytanie nie powinno być kierowane do nas, lecz do selekcjonerów, którzy o tej ścisłej kadrze decydują.

Jak w takim razie wygląda atmosfera w drużynie? Tworzycie raczej grupę przyjaciół czy rywalizujecie o miejsce w składzie?

Bartosz Bućko:Atmosfera w naszej drużynie jest bardzo pozytywna, na treningu jest rywalizacja o miejsce w szóstce, jednak kiedy przychodzi czas meczu, stanowimy jedną drużynę. Poza boiskiem nie mamy problemów z dogadywaniem się, chociaż wiadomo, że czasami zdarzają się drobne konflikty.

Z tego co mówicie, wynika, że siatkówka pochłania sporą część waszego życia. Z jednej strony treningi, z drugiej mecze kontrolne czy turnieje. Jakich w takim razie wyrzeczeń wymaga od was życie sportowca?

Aleksander Maziarz:Życie sportowca jest pełne wyrzeczeń, poczynając od spraw rodzinnych, a kończąc na towarzyskich. Czas, który moglibyśmy poświęcić znajomym, zamieniamy w trening. Na początku nie było łatwo się z tym pogodzić, ale myślę, że to poświęcenie zaprocentuje w przyszłości. Na pewno życie każdego sportowca na poziomie kadrowym nie jest łatwe, ponieważ mimo bólu trzeba brnąć do przodu.


Skład polskiej reprezentacji na turniej rozgrywany w Nitrze:

Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk, Jan Fornal, Bartosz Bućko, Rafał Szymura, Marcin Komenda, Krzysztof Bieńkowski, Aleksander Maziarz, Mariusz Wacek, Piotr Badura, Paweł Gryc, Tobiasz Wojtkowski.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved