Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > MEJ: Wygrana Polaków i kolejny krok w kierunku półfinału

MEJ: Wygrana Polaków i kolejny krok w kierunku półfinału

Polska reprezentacja juniorów wygraną 3:0 ze swoimi rówieśnikami z Serbii zakończyła 4. kolejkę fazy grupowej mistrzostw Europy juniorów. Tym samym biało-czerwoni są bliscy uzupełnienia stawki półfinalistów rozgrywek. Przed nimi mecz z Rosjanami.

Pierwszy set rozpoczął się pozytywnie dla Polaków – od bloku na lewym skrzydle. Do pierwszej przerwy technicznej toczyła się gra punkt za punkt, polscy juniorzy zeszli na nią przy jednopunktowej stracie. Po chwilowym rozkojarzeniu i nieuwadze w obronie Polacy odrobili stratę: najpierw potężnym atakiem popisał się Maciej Muzaj, a następnie asem serwisowym Łukasz Łapszyński. Później gra wyglądała jak przed zdobyciem przez Serbów ósmego punktu, czyli punkt za punkt. Na drugiej przerwie technicznej sytuacja była bliźniaczo podobna – Polacy także przegrywali jednym punktem. Przy stanie 19:18 na zagrywkę poszedł Łukasz Łapszyński, kolejny raz w tym secie popisując się asem serwisowym. Ten sam wyczyn zawodnik powtórzył dwie akcje później. Polacy wyszli na czteropunktowe prowadzenie, które utrzymali do końca seta. Set I zakończył się wynikiem 25:21 dla Polaków.

Początek odsłony drugiej to także walka punkt za punkt, lecz po trzech autowych atakach Serbów Polacy wyszli na prowadzenie 6:3 i utrzymali trzy punkty dystansu przed pierwszą przerwą techniczną. Niestety Serbowie odrobili stratę i było 11:11. Pomimo wyrównanej gry, Polacy zaczęli stopniowo budować przewagę i na drugą przerwę techniczną zeszli przy prowadzeniu 16:13. Po kolejnej akcji, przy stanie 17:13 o czas poprosił trener reprezentacji Serbii Milan Zarkovic. Jednak niewiele to pomogło, bo asem serwisowym popisał się Maciej Muzaj. Przy stanie 18:14 mogliśmy obejrzeć dłuższą akcję, ze świetnymi obronami, zakończoną pomyślnie dla biało-czerwonych. Wiodący prym na zagrywce Łukasz Łapszyński zapisał na swoim koncie kolejne dwa asy w tym meczu, które były przeplatane blokami jego kolegów z drużyny na Serbach. Zmiany trenera Zarkovica nic nie pomogły, a Polacy wygrali drugiego seta bardzo pewnie, 25:16. W meczu było już 2:0.

Set trzeci rozpoczął się atakiem pod boczną bandę reklamową Kovacevica, jednak nasi przeciwnicy się tym nie zrazili i doprowadzili do wyniku 6:3. Wówczas Jacek Nawrocki poprosił o czas. Przerwa zdecydowanie pomogła, bo polscy juniorzy zeszli na pierwszą przerwę techniczną przy wyniku 8:7. Jednak Serbowie nadal stawiali twarde warunki na boisku. Po świetnej obronie kapitana Polaków i efektownych atakach podopieczni trenera Nawrockiego wrócili na prowadzenie 12:10. Przy stanie 13:14 trener biało-czerwonych zdecydował się wpuścić na boisko drugiego libero Kacpra Piechockiego w miejsce Kuby Wosia. Na drugiej przerwie technicznej utrzymało się nieznaczne prowadzanie Polaków (16:15). W końcówce seta Serbowie nieco spuścili głowy, a Polacy uciekali z wynikiem, przy stanie 21:18 dla Polski czas wziął trener Serbii. Chwilowe wahanie gry Polaków nie przeszkodziło w wygraniu trzeciego seta 25:22, którego zakończył zagrywką Maciej Muzaj.

Dzisiejszy dzień zdecydowanie należał do przyjmującego Łukasza Łapszyńskiego, który z 19 punktów aż 5 zdobył asami serwisowymi. Pomimo nieco gorszego przyjęcia od przeciwników, Polacy przeważali skutecznością ataku dzięki czemu wygrali spotkanie 3:0. Tym samym biało-czerwoni zachowują szanse na awans do najlepszej czwórki Mistrzostw Europy Juniorów 2012. Jutro rozegrają mecz z reprezentacją Rosji.

Polska – Serbia 3:0
(25:21, 25:16, 25:22)

Serbia: Kovacevic (19), Stankovic (6), Brdovic (2), Okolic (6), Zarkovic (10), Blagojevic (5), Ilincic (libero) oraz Veljovic, Stanovic, Gmitrovic i Okosanovic (2)
Polska: Nowakowski (8), Muzaj (16), Krulicki (7), Orczyk (4), Łapszyński (19), Janusz (5), Woś (libero) oraz Bednorz, Wachnik, Maruszczyk i Piechocki