Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > MEJ, gr. I: Serbowie i Belgowie pokonali swoich rywali

MEJ, gr. I: Serbowie i Belgowie pokonali swoich rywali

Siatkarze z Bałkanów pokonali, podobnie jak biało-czerwoni, 3:1 ekipę Finlandii, dzięki czemu wyprzedzili ekipę Suomi i opuścili ostatnie miejsce w grupie I. W drugim meczu Belgowie po zaciętym i emocjonującym spotkaniu pokonali Rosjan 3:0.

Serbowie zwyciężyli w meczu z Finami 3:1 i dzięki temu ich droga do półfinału nie jest zamknięta. Finowie byli w podobnej sytuacji i od początku spotkania narzucili wysokie tempo, które zaowocowało prowadzeniem 7:2. Jednak dzięki dobrej grze Urosa Kovacevica na pierwszą przerwę techniczną Suomi schodzili tylko z dwupunktową przewagą. Pierwsze prowadzenie Serbów nastąpiło przy stanie (12:11), a cały czas kapitalnie grał Kovacevic. Skandynawowie próbowali gonić rezultat i na chwilę na tablicy wyników pojawił się wynik remisowy (15:15), jednakże set padł łupem rywali (26:24).

W drugim secie miała miejsce pełna dominacja Serbów, którzy na pierwszą przerwę techniczną schodzili przy prowadzeniu 8:6, ale na drugą już 16:7. Finowie grali słabo i oddali całkowicie inicjatywę swoim rywalom, jednocześnie dobra gra środkowego Aleksandra Okolica przyczyniła się do końcowego rezultatu (25:10).

Reprezentanci Finlandii znaleźli się w nieciekawym położeniu i próbowali podnieść się z kolan. Szczególnie mógł podobać się Tommi Siirilä i to właśnie dzięki jego postawie Suomi cieszyli się z wysokiego zwycięstwa (25:14).

Skromna publiczność w Gdyni mogła zacierać ręce na czwartego seta, który zapowiadał się naprawdę emocjonująco. Finowie jednak na początku otrzymali solidny „zimny prysznic” i było już 7:3. Końcówka okazała się być pełną dominacją Serbii, która wygrała czwartego seta 25:21 i tym samym przedłużyła swoje szanse na półfinał mistrzostw Europy.

Finlandia – Serbia 1:3
(24:26, 10:25, 25:14, 21:25)

Finlandia: Seppanen (12), Krastins (17), Kurppa (3), Kaurto (9), Sirila (9), Kulaots (7), Kerminen (libero) oraz Pirinen (1), Karinen, Harkonen i Kossi
Serbia: Kovacevic (25), Stankovic M. (12), Brdovic (7), Okolic (12), Zarkovic (11), Blagojevic (11), Ilinic (libero) oraz Veljovic, Stankovic C., Gmitrovic i Okosanovic

Belgowie w trzech setach pokonali Rosjan. Tym samym pogromcy Polaków mają na swoim koncie  trzy zwycięstwa, choć to na pewno nie przyszło łatwo i przyjemnie. Ten mecz i cały polski turniej jest olbrzymim sukcesem najmłodszego szkoleniowca – Stevena Vanmedegaela. W pierwszym secie Belgowie narzucili swój styl gry i prowadzili (8:4), a później utrzymywali przewagę (14:10). Rosjanie nie zamierzali się poddać i doprowadzili do remisu (22:22). Trener Belgów wziął czas i to zdecydowanie pomogło, bo set zakończył się zwycięstwem jego podopiecznych (25:23), którzy ostatni punkt uzyskali przez błąd Jarosława Podlesnicha.

Belgowie dyktowali tempo również w drugim secie i od początku prowadzili (8:5). Ambitni Rosjanie gonili wynik i doprowadzili do remisu, w związku z czym set musiał skończyć się na przewagi. Dopiero trzecia piłka setowa sprawiła, że na tablicy wyników było 2:0 i umowni gospodarze mieli już zapewniony choćby jeden punkt. Rosjanie w trzecim secie wyraźnie odpuścili i na drugą przerwę techniczną schodzili, przegrywając 11:16. Bardzo dobrze na skrzydle w reprezentacji Belgii grał Francois Lecat. Ostatecznie Rosjanie zwyciężyli 25:15 i tym samym zanotowali trzecie zwycięstwo, zatem to właśnie podopieczni Vanmedegaela są jednym z faworytów do zwycięstwa.

Rosja – Belgia 0:3
(23:25, 25:27, 15:25)

Rosja: Bykowskij (2 pkt), Diemakow (7), Achjutin (7), Kobiliew (15), Szos (2), Nikitin S. (16), Semenow (libero) oraz Subota, Podlesnich (1), Koczetow (1), Nikitin (1), Nikitin I., Minin (libero)
Belgia: Colson (9 pkt), Lecat (16), Van de Velde (7), Reynders (16), Rousseaux (8), Thus (2), Stuer (libero) oraz De Swert, Verboomen (libero)