Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Finowie wygrali towarzyski turniej w Tallinnie

Finowie wygrali towarzyski turniej w Tallinnie

Finowie kończą zmagania w Tallinnie z trzema wygranymi na koncie. W niedzielnym spotkaniu biało-niebiescy po wyrównanej grze pokonali Łotwę 3-1. Turniej zamknął mecz pomiędzy Estonią a Turcją, w którym niespodziewanie górą byli goście.

W porównaniu z wcześniejszym spotkaniem, w meczu z Łotwą trener Daniel Castellani zdecydował się dokonać pewnych zmian w wyjściowym składzie. W szóstce wybiegli Konstantin Shumov i Olli-Pekka Ojansivu, początek meczu z kwadratu dla rezerwowych oglądali Mikko i Matti Oivanen.

Premierowa odsłona padła łupem Finów, którzy bardzo dobrze spisywali się w ofensywie. W drugim secie Łotysze poprawili swoją grę w obronie, co od razu przełożyło się na wynik. Trzeci set ponownie układał się po myśli biało-niebieskich. Dzięki świetnej postawie Anttiego Siltali i Olliego Kunnariego na drugim time-out’cie Finowie prowadzili 16:11. Do gry dobrze wprowadzili się także bracia Oivanen. Szczególnie dobry dzień miał Matti, który w trakcie całego spotkania zdobył aż 16 punktów. W samej końcówce rywalom udało się wyrównać, ale większe doświadczenie podopiecznych argentyńskiego szkoleniowca dało im wygraną 25:23. W ostatnim secie długo utrzymywała się walka punkt za punkt, z której ponownie zwycięsko wyszli goście z dalekiej Północy.

Teraz Finowie wracają do domu, gdzie będą dopracowywać formę przed kwalifikacjami do mistrzostw Europy. Już 6 września w Trikala czeka ich początek walki o bilet na czempionat Starego Kontynentu.

Finlandia – Łotwa 3:1
(25:19, 20:25, 25:23, 25:22)

Finlandia: Esko, Ojansivu, Kunnari, Siltala, Lehtonen, Shumov, Roininen (libero) oraz Oivanen Mi., Oivanen Ma. i Tervaportti

Turcy znacznie lepiej wprowadzili się do gry i szybko wypracowali sobie niewielką przewagę. Gospodarzom udało się wyrównać dopiero przed drugą przerwą techniczną, podczas której to oni prowadzili 16:15. W końcówce goście ponownie przejęli kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie i wygrali 25:23.

W drugiej partii sytuacja wyglądała podobnie, siatkarze z Turcji po raz kolejny przejęli inicjatywę i odskoczyli miejscowym na kilka "oczek". Estończycy twardo walczyli o każdą piłkę, co pozwoliło im zachować nadzieje na korzystny wynik. Pomóc swojej drużynie starał się także szkoleniowiec, który desygnował na parkiet zmienników, jednak nawet to nie przyniosło zbyt dużej poprawy. Po zaciętym boju na przewagi po raz drugi triumfowali Turcy, tym razem 30:28.

Na początku trzeciego seta gospodarze prowadzili 8:5, a następnie 12:8 i 16:11. Niestety, nawet tak duża przewaga nie zagwarantowała im wygranej i przedłużenia tego spotkania. Turcy wyrównali i od stanu 21:21 to oni dyktowali warunki gry. Estończycy mieli jeszcze szansę na przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść, lecz jej nie wykorzystali. Grający praktycznie bezbłędnie goście byli dziś nie do zatrzymania. Partia zakończyła się wynikiem 25:23.

Estonia – Turcja 0:3
(23:25, 28:30, 23:25)

Estonia: Kreek, Pupart, Pajusalu, Juhkami, Venno, Keel, Rikberg (libero) oraz Tiisaar, Luik, Nõmmsalu i Ennemuist.