Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > MEJ, grupa I: Rosjanie po raz pierwszy zwyciężają

MEJ, grupa I: Rosjanie po raz pierwszy zwyciężają

Reprezentacja Rosji juniorów, zwyciężając Serbów, odniosła pierwsze zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach Europy. Niezwykle wyrównany i emocjonujący pojedynek stoczyli Włosi i Finowie. W tie-breaku lepsi okazali się Azzurrini.

Dwa przegrane spotkania, zero ugranych setów – tak przedstawia się bilans reprezentacji Serbii po dwóch spotkaniach rozegranych na mistrzostwach Europy juniorów. Siatkarze znad Bałkanów po wczorajszej porażce w trzech partiach z reprezentacją Belgii, dzisiaj musieli w takich samych rozmiarach uznać wyższość Rosjan. Tym samym nasi wschodni sąsiedzi szybko zrehabilitowali się za wczorajszą przegraną 0:3 z włoskimi siatkarzami. Pierwszy fragment inauguracyjnej odsłony meczu nie wskazywał jednak, że Serbowie zejdą z parkietu pokonani. Podopieczni Milana Zarkovica kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku do stanu 14:7. Wówczas Rosjanie zabrali się do odrabiania strat, co zaowocowało wyrównaniem stanu seta (15:15). Taki obrót spraw „podciął skrzydła” rywalom, którzy ostatecznie przegrali pierwszą odsłonę meczu 23:25. Drugi set śmiało można nazwać po raz kolejny partią niewykorzystanych szans reprezentacji Serbii. Uros Kovacević i jego koledzy tym razem prowadzili przez większą cześć seta. W kulminacyjnym momencie ich przewaga sięgała nawet siedmiu „oczek” (16:9). Przy stanie 24:22 podopieczni trenera Zarkovica mieli dwie piłki setowe. Przeciwnicy jednak w decydujących akcjach wykazali swoją wyższość nad rywalami, wygrywając ostatecznie drugą partię 27:25. Gra na przewagi w końcówce poprzedniej odsłony meczu okazała się kulminacyjnym momentem spotkania. Serbowie podłamani niewykorzystaniem szans w dwóch pierwszych setach, w kolejnym nie podjęli już walki z reprezentacją Sbornej. Rosjanie szybko wypracowali kilkupunktowe prowadzenie, które utrzymali do końca trzeciej odsłony meczu, triumfując w niej 25:17 i w całym spotkaniu 3:0.

Serbia – Rosja 0:3
(23:25, 25:27, 17:25)

Serbia: Kovacević (17), Brdović (5), C. Stanković (6), Okolić (5), Zarković (3), Okosanović (3), Ilincić (libero) oraz M. Stanković (8), Medić, Veljović i Blagojević (2)
Rosja: Bykowski (8), Demiakow (12), Achjutin (6), Kobiliew (20), Szos (2), S. Nikitin (9), Semenow (libero) oraz Podlesnich i I. Nikitin

Drugie spotkanie w grupie I przysporzyło kibicom zgromadzonym w gdyńskiej hali znacznie więcej emocji. Reprezentacja Finlandii, która wczoraj postawiła wysoko poprzeczkę biało-czerwonym, dzisiaj stoczyła jeszcze bardziej zacięty pojedynek, tym razem z włoskimi siatkarzami. Podopieczni Marco Bonitty rozstrzygnęli mecz na swoją korzyść dopiero po pięciosetowej walce, tracąc tym samym pierwszy punkt w tegorocznych mistrzostwach Europy. Finowie mogą jednak czuć się mocno rozczarowani po ostatnim gwizdku sędziego. Po pierwszych dwóch partiach Skandynawowie prowadzili 2:0 w setach. Premierowa odsłona meczu nie miała większej historii. Finowie bardzo szybko wypracowali kilkupunktowe prowadzenie, które utrzymali do końca, triumfując 25:19. Znacznie więcej emocji przysporzyła kolejna partia. Zespoły od stanu 20:20 walczyły systemem punkt za punkt. O losach seta musiała zadecydować długa i wyczerpująca gra na przewagi. Z tej próby nerwów zwycięsko wyszli reprezentanci Finlandii, którzy wygrali 35:33. Przegrana zacięta końcówka nie załamała jednak ekipy Marco Bonitty. Siatkarze z Półwyspu Apenińskiego zaciekle walczyli o każdy punkt, choć również przez większą część trzeciej partii musieli gonić wynik. Od stanu 21:23, wygrali jednak kolejne cztery akcje i tym samym przedłużyli losy rywalizacji włosko-fińskiej. Losy trzeciej odsłony meczu okazały się punktem przełomowym dla rozstrzygnięcia całego pojedynku. Reprezentacja Italii, grająca z coraz większym rozmachem, w czwartym secie nie dała większych szans przeciwnikom, pozwalając im ugrać zaledwie 18 „oczek”. Siatkarze z Finlandii odnaleźli właściwy rytm gry w pierwszej części tie-breaku. Przy zmianie stron prowadzili 8:6, a po kolejnej udanej akcji ich przewaga wzrosła do trzech punktów (9:6). Okazało się to jednak za mało na Włochów, którzy szybko doprowadzili do wyrównania (9:9). Decydujące piłki należały już do faworytów spotkania, którzy ostatecznie mogli cieszyć się z wiktorii w piątej partii 15:12 i w całym pojedynku 3:2.

Włochy – Finlandia 3:2
(19:25, 33:35, 25:23, 25:18, 15:12)