Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Włoszki z brązowym medalem, Słowenia na 7. miejscu

ME juniorek: Włoszki z brązowym medalem, Słowenia na 7. miejscu

Niedziela jest ostatnim dniem mistrzostw Europy juniorek w Ankarze. Siatkarki Słowenii po wygranej 3:0 z Belgią zajęły w nich 7. miejsce. Brązowy medal przypadł Włoszkom, które w decydującym spotkaniu bez straty seta pokonały reprezentację Rosji.

Pierwsza partia spotkania Słowenia – Belgia miała kilka odsłon. Najpierw na prowadzenie wysunęły się Słowenki, by po kilku akcjach oddać je przeciwniczkom, które jeszcze podczas pierwszej przerwy technicznej prowadziły dwoma punktami, jednak niedługo po niej ponownie oddały inicjatywę juniorkom ze Słowenii. Siatkarki z południowej Europy po okresie dobrej gry i prowadzeniu 11:8 po drugim czasie technicznym, ponownie na chwilę straciły prowadzenie na rzecz przeciwniczek z Belgii (20:18). Te nie potrafiły utrzymać go do samego końca i w ostatnich uderzeniach gry na przewagi oddały seta Słowenkom.

W kolejnej odsłonie podopieczne trenera Najdica praktycznie cały czas przeważały. Do pierwszej przerwy technicznej niewiele – jednym/dwoma punktami. Po niej na jedną akcję prowadzenie przeszło na stronę belgijską, by po chwili ze zdwojoną siłą uderzyć w Belgijki z drugiej strony. Juniorki ze Słowenii zaczęły konsekwentnie budować nadwyżkę, która rosła, w końcówce osiągając siedem oczek (24:17), a Słowenki pewnie i szybko zakończyły seta.

Siatkarki ze Słowenii kontynuowały dobrą grę w pierwszych uderzeniach kolejnej części spotkania. Gdy osiągnęły trzypunktowe prowadzenie 7:4, coś w ich grze zacięło się, prowadzenie zaczęło topnieć, a karty na boisku zaczęły rozdawać Belgijki, który m.in. dzięki błędom swoich przeciwniczek odskoczyły na 12:9. Słowenki kilkakrotnie wyrównywały stan seta (13:13, 15:15), jednak cały czas ton grze nadawała belgijska drużyna, która stanęła przed dużą szansą, by zakończyć tę partię (24:21). Ekipa ze Słowenii wybroniła jednak trzy piłki setowe i walczyła zaciekle do samego końca, w końcówce zachowując więcej zimnej krwi i rozstrzygając spotkanie w trzech setach na swoją korzyść.

mecz o 7. miejsce:
Słowenia – Belgia 3:0
(27:25, 25:18, 27:25)

Słowenia: Blagne (11), Kucej (6), Najdic (5), Planinsec (6), Scuka (9), Mlakar (18), Kusar (libero) oraz Mori, Kolbl, Ferlinc i Lucas (1)
Belgia: Divoux (1), Hervent (8), Van Gestel (9), Coppens (10), Goliat (11), Wittock (3) Ruysschaert (libero) oraz Van Cleemputte, Cianci i Taga (4)

Już pierwsze akcje premierowej odsłony meczu pokazały, że szybciej o półfinałowej porażce zapomniały reprezentantki Włoch. Siatkarki z Półwyspu Apenińskiego w mgnieniu oka wypracowały pięciopunktowe prowadzenie (6:1), które utrzymały do stanu 11:6. Wówczas Rosjanki obudziły się z początkowego letargu i rozpoczęły odrabianie strat. Taka postawa drużyny Sbornej zaowocowała rezultatem remisowym na tablicy wyników (11:11). Widząc, co dzieje się na parkiecie, swoje podopieczne do siebie postanowił przywołać Marco Mencarelli. Uwagi szkoleniowca podziałały bardzo mobilizująco na włoskie siatkarki, które po powrocie na boisko szybko odbudowały wysoką przewagę (19:13). Przeciwniczek tym razem nie było już stać na doprowadzenie do wyrównania, co wiązało się z porażką w inauguracyjnej odsłonie meczu 20:25. Elementem który przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Włoszek w pierwszej partii, była zbyt duża ilość błędów własnych po drugiej stronie siatki.

Kolejny set również rozpoczął się po myśli podopiecznych trenera Mencarelliego (3:1). Jednak tym razem reprezentantki Rosji znacznie szybciej rozpoczęły niwelowanie strat. Na pierwszej przerwie technicznej to nasze wschodnie sąsiadki miały w zapasie dwa punkty (8:6). Środkowy fragment seta wskazywał, że drużyna Rosji odnalazła właściwy rytm gry na boisku i będzie w stanie powalczyć o zwycięstwo przynajmniej w drugiej partii. Taki stan rzeczy utrzymywał się do stanu 19:17. Od tego momentu inicjatywę na parkiecie przejęły Włoszki, które dzięki trzem punktom zdobytym w jednym ustawieniu wyszły na prowadzenie 20:19. Co prawda po chwili to rywalki posiadały minimalną przewagę (21:20), ale ostatni głos w tej partii należał do reprezentantek Italii, które triumfując 25:23, postawiły drugi z trzech potrzebnych kroków do zdobycia brązowych medali.

Podopieczne Swietłany Safronowej, chcąc pozostać w walce o najniższy stopień podium, trzeciego seta musiały rozstrzygnąć na swoją korzyść. Początek partii wskazywał, że takie rozwiązanie jest możliwe. Rosjanki nie załamały się stanem meczu (0:2) i trzecią odsłonę meczu rozpoczęły od dwupunktowego prowadzenia (5:3). Jednakże przeciwniczki, będące na fali wznoszącej, szybko doprowadziły do wyrównania, a na pierwszej przerwie technicznej prowadziły nawet jednym punktem (8:7). Po powrocie na parkiet reprezentantki Sbornej stać było na jeszcze jeden zryw, który pozwolił im prowadzić 11:9. Na taką sytuację zareagował Marco Mencarelli, prosząc o czas dla swojego zespołu. Okazało się to dobrym posunięciem, gdyż w kolejnych akcjach karty na boisku rozdawały już jego podopieczne. Włoszki od momentu objęcia prowadzenia 13:12 nie oddały już go do końca spotkania. Rywalki z każdą kolejną nieudaną akcją traciły nadzieję na odwrócenie losów rywalizacji. Ostatecznie siatkarki z Półwyspu Apenińskiego triumfowały w trzecim secie 25:21 i tym samym mogły cieszyć się z wywalczenia trzeciego miejsca na mistrzostwach Europy juniorek 2012.

Włochy – Rosja 3:0
(25:20, 25:23, 25:21)

Włochy: Perinelli (11), Carraro (3), Fiesoli (10), Chirichella (13), Melandri (3), Sylla (16), Bruno (libero) oraz Spirito i Maruotti
Rosja: Woronkowa (12), Lunewa (10), Uattara (3), Nowik (2), Ilczenko (8), Gonczarowa (5), Bibina (libero) oraz Romanowa, Nikołajewa (2) i Woronowa