Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > MEJ: Udana inauguracja polskich juniorów

MEJ: Udana inauguracja polskich juniorów

Pierwszy mecz i pierwszą wygraną odnotowała polska reprezentacja siatkarzy w mistrzostwach Europy juniorów. Podopieczni Jacka Nawrockiego rywalizację zaczęli z wysokiego C, biało-czerwoni po czterosetowej walce pokonali swoich rówieśników z Finlandii.

Polacy rozpoczęli pierwszego seta od prowadzenia 2:0, po chwili jednak był remis 3:3. Dwie kolejne piłki padły łupem biało-czerwonych (5:3), którzy niebawem, na pierwszej przerwie technicznej, prowadzili już 8:5. Po wznowieniu gry Finowie zaczęli odrabiać straty i wkrótce tracili do polskich zawodników już tylko jedno oczko (12:13), by następnie doprowadzić do wyrównania po 13. Przez moment gra toczyła się punkt za punkt, ale przy stanie 17:17 na prowadzenie wyszli podopieczni trenera Pekki Lahtinena (19:17). O czas poprosił wówczas Jacek Nawrocki. Przewaga Finów utrzymywała się jednak i wkrótce mieli oni pierwszą piłkę setową (24:21). Szkoleniowiec Polaków chciał jeszcze wybić rywali z rytmu, prosząc o kolejną przerwę. Jego podopiecznym udało się obronić dwie piłki setowe, ale po kolejnej musieli już uznać wyższość rywali. Ekipa z Finlandii wygrała bowiem tę partię 25:23.

Początek drugiej odsłony był wyrównany. Przy stanie 5:5 Polacy zaczęli jednak rywalom odskakiwać i to oni wygrywali podczas pierwszej regulaminowej przerwy w secie 8:5. Po powrocie zespołów na parkiet prowadzenie biało-czerwonych wzrosło do czterech punktów (10:6) i o czas poprosił trener gości. Do drugiej przerwy technicznej jednak sytuacja nie zmieniła się. Polacy triumfowali na niej bowiem 16:12. Po czasie obraz gry również nie uległ zmianie. Nadal górą byli podopieczni Jacka Nawrockiego, którzy niebawem odskoczyli rywalom aż na pięć oczek (19:14). Wówczas drugą przerwę wykorzystał szkoleniowiec Finów. Nie byli oni już jednak w stanie odrobić strat do polskiego zespołu. Gospodarze pewnie wygrali seta 25:20.

Trzecia partia tradycyjnie zaczęła się od walki punkt za punkt. Przy wyniku 4:4 na prowadzenie wychodzić zaczęli Polacy i to oni wygrywali na pierwszej przerwie technicznej 8:4. Po wznowieniu gry Finowie zbliżyli się do biało-czerwonych na dwa oczka (8:10), ale chwilę potem przewaga ich rywali znów była czteropunktowa (12:8). Na drugim regulaminowym czasie było 16:12 na korzyść siatkarzy znad Wisły. Po powrocie na boisko goście znów odrobili do polskiej ekipy dwa punkty (15:17), ale nie byli w stanie całkowicie wybić jej z rytmu. Wkrótce prowadzenie gospodarzy wzrosło bowiem do pięciu oczek (21:16). O czas poprosił wtedy jeszcze trener Lahtinen, ale nic to już nie dało. Biało-czerwoni triumfowali ostatecznie 25:20.

Czwartą odsłonę pojedynku od prowadzenia 2:0 rozpoczęli przyjezdni. Oni też byli górą na pierwszej przerwie technicznej, na której wygrywali 8:6. Dwupunktowa przewaga Finów utrzymywała się do stanu 9:7. Wówczas Polacy doprowadzili do remisu po 9. Przez chwilę, do wyniku 12:12, gra toczyła się punkt za punkt. Biało-czerwoni jednak zaczęli wtedy rywalom odskakiwać i na drugiej przerwie technicznej prowadzili już 16:13. Po niej dwie kolejne akcje padły łupem siatkarzy z Finlandii i tym samym przegrywali oni już minimalnie, 15:16. Polacy zachowali jednak chłodną głowę i wkrótce ich przewaga znów była trzypunktowa (20:17). W końcówce prowadzenie podopiecznych trenera Nawrockiego jeszcze wzrosło (22:18), a oni sami nie pozwolili już rywalom na zbyt wiele. Pewnie wygrali seta 25:21, a tym samym całe spotkanie 3:1.

Polska – Finlandia 3:1
(23:25, 25:20, 25:20, 25:21)