Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MEJ, gr. II: Hiszpanie, Bułgarzy i Turcy z kolejnymi zwycięstwami

MEJ, gr. II: Hiszpanie, Bułgarzy i Turcy z kolejnymi zwycięstwami

Po wygranej z Grecją młodzieżowa reprezentacja Hiszpanii mogła dziś ponownie wznieść ręce w geście triumfu, pokonując swoich rówieśników z Niemiec. Także Turcy, wygrywając z Danią,  i Bułgarzy, pokonując Grecję, odnotowali swoje drugie zwycięstwa.

Podopieczni Ricardo Maldonado na przestrzeni całego meczu wypracowali przewagę niemal we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Imponujący rezultat indywidualny, prowadząc swój zespół do wygranej, uzyskał Andres Villena, kończąc trzysetową rywalizację z 29 ‘oczkami’ na koncie. Po drugiej stronie siatki kroku liderowi Hiszpanów starał się dotrzymać punktujący 23 razy Nicolas Marks, jednak najlepszy z Niemców nie miał większego wsparcia ze strony swoich kolegów z zespołu.

Już początek meczu wskazywał na dominację Hiszpanów, którzy stopniowo budowali swoją przewagę, prowadząc na drugiej przerwie technicznej 16:10. Pewnie grająca ekipa trenera Maldonado nie dała rywalom najmniejszych szans, po kolejnej serii punktowej prowadzenie Hiszpanów sięgnęło już dziewięciu ‘oczek’. Wypracowana na tym etapie seta przewaga utrzymała się do końca partii, wygranej przez Hiszpanów 25:16. Kolejna odsłona, przynajmniej na początku, wyglądała zdecydowanie lepiej w wykonaniu siatkarzy z Niemiec. Do połowy seta toczyła się wyrównana rywalizacja, siatkarze trenera Quella do przeciwników tracili tylko dwa ‘oczka’. Końcówka partii to ponownie zwiększana i tracona przez Hiszpanów przewaga. Ostatecznie wygrali podopieczni trenera Maldonado 25:23.

Podobnie wyglądały początki seta trzeciego, obie ekipy utrzymywały kontakt punktowy. Tym razem większą koncentrację utrzymali siatkarze z Niemiec, wygrywając 25:20 i przywracając swoje szanse w meczu. Pierwsze akcje seta czwartego wskazywały na szybkie zakończenie rywalizacji na korzyść juniorów z Hiszpanii, podopieczni trenera Maldonado prowadzili kolejno 8:3, 16:13. Niemcy podjęli jeszcze kolejną próbę wyrównania rywalizacji, doprowadzając do remisu 17:17. Trzy ‘oczka’ z rzędu zdobyte przez Hiszpanów ustawiły jednak przebieg decydującej fazy seta. Hiszpanie wygrali 25:22 i w całym meczu 3:1.

Hiszpania – Niemcy 3:1
(25:16, 25:23, 20:25, 25:22)

Hiszpania: Trynidad (5), Vigil (5), Villena (29), Osorio (4), Fornes (11), Gonzalez (10), Castilla (libero) oraz Munoz i Jimenez
Niemcy: Zimmermann (3), Porner (1), Schott (10), Nagel (6), Marks (23), Baxpohler (1), Hoffmann (libero) oraz Hecht (6), Schwerin, Harms (11) i Trenkler (4)

Duńsko-turecka rywalizacja nie należała do szczególnie wyrównanych. Przysłowiowej godziny z prysznicem potrzebowali siatkarze z Turcji na pokonanie swoich przeciwników. Duńczycy na przestrzeni całego meczu w żadnej z rozgrywanych trzech partii nie zdołali przekroczyć progu 17 ‘oczek’ zdobytych w secie. Duńczycy punktowali co prawda siedmiokrotnie blokiem, jednak problemy w przyjęciu i 13 asów serwisowych młodych siatkarzy z Turcji ostatecznie pogrążyło prowadzony przez Freda Sturma zespół.

Przebieg poszczególnych partii był bliźniaczo podobny, w każdym z setów do pierwszej przerwy technicznej Turcja wypracowała 3-4 punkty zaliczki. Kontrolując całe spotkanie, prowadzony do triumfu przez swojego lidera – Metina Toya – zespół z akcji na akcję dystansował rywali. I tak, w poszczególnych partiach na etapie kolejnej przerwy technicznej Turcy prowadzili 16:10, 16:7, 16:11. Najbliżej swoich rywali, uwzględniając końcowe fragmenty partii, siatkarze z Danii byli w odsłonie trzeciej, w której tureccy juniorzy prowadzili 21:15. Jednak, podobnie jak odsłony poprzednie, set ten pewnie do końca doprowadzili triumfujący siatkarze reprezentacji Turcji.

Dania – Turcja 0:3
(16:25, 17:25, 16:25)

Dania: Pedersen (1), Andersen (1), Molgaard (6), Abell, Bonnesen (8), Sorensen (5), Ozari (libero) oraz Lambach i Nielsen (7)
Turcja: Sahin (11), Gungor (10), Gokgoz (11), Toy (14), Yenipazar (4), Gunes (5), Demirciler (libero) oraz Gumus

W ostatnim meczu drugiego dnia rozgrywek gr. II mistrzostw Europy juniorów o wygranej rozstrzygał tie-break. Bułgarzy pokonali 3:2 reprezentację Grecji, odnosząc tym samym drugie zwycięstwo w turnieju. Początek spotkania nie zapowiadał jednak takiego rozwoju akcji. Grecy zdominowali przeciwników i na pierwszej przerwie technicznej prowadzili już 8:1! Przy stanie 13:4 dla rywali o czas poprosił bułgarski szkoleniowiec Miroslaw Żiwkow i jego podopieczni na drugiej przerwie technicznej przegrywali już tylko siedmioma punktami. Bułgarzy systematycznie zmniejszali straty, jednak było już za późno, by wygrać tego seta. Drugą partię siatkarze trenera Żiwkowa rozpoczęli bardziej skupieni. Mimo starań Greków to Bułgarzy prowadzili zarówno na pierwszej, jak i drugiej przerwie technicznej trzema punktami. W końcówce jeszcze przyspieszyli i po skutecznym ataku Stanislawa Weliczkowa wygrali 25:19, wyrównując tym samym stan spotkania.

W trzecim secie Grecy od prowadzenia 8:7 na pierwszej przerwie technicznej, wykorzystując błędy rywali, doszli do wyniku 16:11. Bułgarzy jednak nie poddawali się i doprowadzili do remisu 20:20. Jednak po żółtej kartce dla rozgrywającego Gorgi Seganowa Grecy prowadzili 22:20. Mimo to przegrali tę partię do 23, ulegając determinacji rywali. W czwartej partii oba zespoły prowadziły niezwykle wyrównaną walkę, co odbijało się również na wyniku. Żadna z drużyn nie potrafiła sobie wypracować większej przewagi, a w końcówce lepsi okazali się Grecy, którzy tym samym doprowadzili do tie-breaka. W decydującej partii lepiej spisywali się Bułgarzy, którzy przy zmianie stron boiska mieli już trzy punkty przewagi. Roztrwonili ją jednak po chwili i prowadzili już tylko 11:10. Wówczas drużynę grecką opanowała niemoc, którą bezlitośnie wykorzystali podopieczni trenera Żiwkowa, wygrywając 15:11.

Bułgaria – Grecja 3:2
(20:25, 25:19, 25:23, 23:25, 15:11)

Bułgaria: Iwanow (20), Seganow (2), Weliczkow (5), Nenkow (8), Georgiew (6), Penczew (10), Kosew (libero) oraz Topalow, Marinkow (7), Popow i Atanasow (1)
Grecja: Kokkinakis (13), Liontas (1), Stingas (9), Tzioumakas (30), Madouras (6), Koumentakis (5), Protopsaltis (libero) oraz Chatzopoulos (2), Skarlatidis, Stefanidis i Dalakoras (8)