Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Kwal. do LŚ: Holendrzy bliżej awansu do kolejnej rundy

Kwal. do LŚ: Holendrzy bliżej awansu do kolejnej rundy

W pierwszym meczu tegorocznych kwalifikacji do Ligi Światowej Holandia pewnie pokonała Dominikanę 3:0, przybliżając się do powrotu do tych rozgrywek. Jeżeli jutro Holendrzy wygrają chociaż jednego seta, to awansują i w kolejnej rundzie zagrają z Portugalią.

Caseres Gomez rozpoczął spotkanie od zdobycia punktu, następnie po bardzo długiej wymianie na tablicy widniał remis 3:3. Mimo takiego rezultatu to Dominikańczycy mieli lepszy początek seta, co potem znalazło odzwierciedlenie w wyniku – goście prowadzili 11:7 po ataku Caseresa. Wprawdzie dwa asy Nimira Abdelaziza zmniejszyły nieco straty gospodarzy (11:10), to jednak siatkarze z Karaibów ponownie zwiększyli prowadzenie na 17:14. I to był ostatni moment w tej partii, kiedy cieszyli się z przewagi. Kolejne punkty zdobywali Holendrzy, a skuteczne zbicie ze środka Wytze Kooistry dało miejscowym pierwsze w tym meczu prowadzenie 18:17. Dzięki bardzo dobrej grze Jelte Maana oraz Tony’ego Krolisa, podopieczni Edwina Benne osiągnęli przewagę i po autowym serwisie Elnisa Polomino Castello wygrali pierwszą partię do 22.

W drugim secie obie drużyny grały początkowo punkt za punkt. Po skutecznym bloku gospodarzy było 10:10, następnie mocne zbicie Castillo dało gościom minimalną przewagę 14:13. Holendrzy doprowadzili do kolejnego remisu 17:17 i od tego momentu to oni wyszli na prowadzenie. Po bloku w wykonaniu Kooistry miejscowi mieli piłkę setową, którą wykorzystał Jeroen Rauwerdink.

Trzecią partię podopieczni trenera Benne rozpoczęli od nokautu – po trzech zdobytych z rzędu punktach przez Kooistrę prowadzili 5:1. Ta przewaga utrzymała się do pierwszej przerwy technicznej, ale potem, dzięki dobrej grze Caceresa, straty zmalały do jednego punktu. Kolejne akcje dały Dominikanie remis 15:15. Dopiero skuteczny blok Abdelaziza i Kooistry dał Holendrom z powrotem dwupunktowe prowadzenie (22:20), co spowodowało, że o czas poprosił Osiel Vasquez. Jednak ta przerwa nie wybiła gospodarzy z rytmu, skuteczne zbicie Kooistry zakończyło tego seta wynikiem 25:21, a cały mecz 3:0.

Teraz Holendrzy potrzebują tylko jednego wygranego seta w drugim meczu z Dominikaną, aby awansować do kolejnej rundy kwalifikacji do Ligi Światowej. Tam już na zwycięzcę tego dwumeczu czeka Portugalia, która w tegorocznej edycji „światówki" zajęła ostatnie miejsce.

– Jestem zadowolony z wyniku, ale to był ciężki mecz przeciwko trudnemu przeciwnikowi – powiedział po meczu Edwin Benne . – Efekt, który chcieliśmy osiągnąć za pomocą dokonanych zmian, nie do końca wyglądał tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Nie zagraliśmy jeszcze na maksimum możliwości. Szkoleniowiec Dominikany, Osiel Vasquez, nie był oczywiście zadowolony z wyniku meczu, jednak ma nadzieję na lepszy rezultat jutr. – Jestem oczywiście rozczarowany – przyznał. – Jutro musimy wygrać 3:0, by mieć szansę przejść do następnej fazy kwalifikacji, tak więc zrobimy wszystko, by ten wynik osiągnąć. Musimy bardziej się skoncentrować i grać bardziej jako drużyna.

Holandia – Dominikana 3:0
(25:22, 25:22, 25:21)