Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > MEJ, gr. I: Serbki wywalczyły pierwsze miejsce w grupie

MEJ, gr. I: Serbki wywalczyły pierwsze miejsce w grupie

W gr. I ME juniorek Słowenia pewnie pokonała 3:1 reprezentację Belgii, zajmując trzecie miejsce w grupie. Oba te zespoły grać będą o miejsca 5-8. Z turnieju odpadły już zespoły Słowacji i Francji. W meczu o 1. miejsce wygrała Serbia.

Jak się okazało, słoweńskie juniorki zagrały przysłowiowy pojedynek o pietruszkę z reprezentantkami Belgii. Po pierwszej odsłonie, gdzie praktycznie od pierwszej przerwy technicznej przeważały Belgijki, które wygrały ją wysoko, dalej spotkanie należało już do siatkarek ze Słowenii. W drugiej odsłonie drużyna z Belgii nie potrafiła w ogóle zatrzymać świetnie dysponowanych w tym spotkaniu przeciwniczek, które przez całego seta utrzymywały wysoką przewagę. Wtedy na boisku szalała Iza Mlakar, która była nie do zatrzymania dla belgijskiego bloku. Siatkarka zdobyła w całym spotkaniu 22 punkty. Wspierała ją dzielnie Scuka, która zapisała na swoim koncie o dwa oczka mniej od swojej rodaczki. W kolejnej części pojedynku w szeregi Słowenek wdarło się rozprężenie, które pozwoliło przejąć inicjatywę Belgijkom. Te jednak nie utrzymały przewagi do końca seta i w końcówce zmobilizowane Słowenki wydarły im zwycięstwo. W ostatniej partii spotkania ekipa z południa Europy powoli, aczkolwiek konsekwentnie powiększała przewagę nad przeciwniczkami i pewnie triumfowała w całym meczu.

Słowenia – Belgia 3:1
(21:25, 25:14, 25:19, 25:15)

Słowenia: Blagne (14), Kucej (9), Najdic, Planinsec (7), Scuka (20), Mlakar (22), Kusar (libero) oraz Mori (5), Kolbl, Petranovic (2) i Ferlinc
Belgia: Divoux (1), Hervent (10), Van Gestel (7), Coppens (9), Goliat (4), Wittock (2), Ruysschaert (libero) oraz Lemmens (3), Van Cleemputte, Taga (2) i Hawinkel (5)

Mimo że pierwsze akcje spotkania Słowacja – Francja należały do Słowaczek, to jednak jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną na prowadzenie wysunęły się Francuzki. Sytuacja ta utrzymała się do drugiego czasu technicznego, po którym inicjatywę przejęły Słowaczki, które wykorzystały brak koncentracji rywalek i triumfowały w partii. Po długiej i wyrównanej grze, jaka otworzyła seta drugiego, ponownie lepiej spisywać się zaczęły juniorki ze Słowacji, które po pierwszej przerwie technicznej zaczęły budować przewagę, która w pewnym momencie wynosiła siedem oczek (18:11). Francuzki zdołały odrobić straty do dwóch punktów (19:21), jednak ponownie do głosu doszły ich rywalki, które nie pozwoliły już im na zdobycie w tym secie choćby punktu. Dwie przegrane partie zmobilizowały francuski zespół, który od początku do końca trzeciej części spotkania przewodził grze na boisku. Słowaczki próbowały „ugryźć” rywalki, jednak były w stanie zbliżyć się do nich tylko na dwa oczka. Od stanu 14:12 Francja skutecznie budowała przewagę, która na koniec seta wyniosła 10 punktów. Reprezentantki trójkolorowych starały się doprowadzić do tie-breaka i nie odpuszczały rywalkom nawet na chwilę. Słowaczki musiały bardzo się napracować i dopiero przy stanie 13:13 zdołały znaleźć sposób na dobrze grające przeciwniczki. Mądra gra i błędy Francuzek pomogły im w budowaniu prowadzenia, które rosło z praktycznie każdą akcją do końca seta. Tym samym Słowaczki zakończyły całe spotkanie w czterech partiach.

Słowacja – Francja 3:1
(25:19, 25:19, 15:25, 25:18)

Słowacja: Kosekova (7), Pistelakova (17), Rehakova (10), Medvecka (6), Strbova (17), Stumpelova (2), Dolezajova (libero) oraz Miksikova (1), Grolmusova (1) i Zackova
Francja: Steuperaert (14), Oliveira-Souza (2), Nowak (7), Martin (8), Dascalu (12), Drouet (1), Menet-Haure (libero) oraz Zongo (9), Fedele (1), Martin (1) i Giardino

Walka o pierwszą lokatę w grupie I była tak naprawdę jednostronna. Turczynki w pierwszej odsłonie zdołały na chwilę przed drugą przerwą techniczną wyjść na prowadzenie, jednak w dalszej części seta przez cały czas to one musiały gonić rywalki, które raz po raz odskakiwały na trzy oczka przewagi. W samej końcówce reprezentantki Serbii wypracowały pięciopunktowe prowadzenie, którego nie oddały już do końca, a dobrą passę kontynuowały także w kolejnej odsłonie. Serbia długi czas przewodziła w niej, grając z cztero-, pięciopunktową nadwyżką. W połowie seta Turczynkom udało się wyrównać po 14, jednak serbskie juniorki szybko wypracowały kolejne pięć oczek prowadzenia i wygrały w secie do 19. Trzecia i jak się okazało ostatnia część tego pojedynku rozpoczęła się od wyrównanej gry. Po pierwszych akcjach swój rytm gry złapały Serbki i nie pozwoliły przedłużyć spotkania.

Serbia – Turcja 3:0
(25:22, 25:19, 25:21)

Serbia: Popović (7), Trnić (10), Cikiriz (11), Busa (12), Mirković (6), Lukić (6), Dragutinović (libero) oraz Kubura (4) i Oluić
Turcja: Cakiroglu (9), Akin (2), Ercan (6), Arisan (4), Aktas (5), Kalac (7), Bagci (libero) Akman (5), Hocaoglu (2), Alici i Marangoz