Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > MEJ, gr. I: Bolesna porażka z Niemkami, koniec marzeń o medalu

MEJ, gr. I: Bolesna porażka z Niemkami, koniec marzeń o medalu

Reprezentacja Polski juniorek przegrała w ostatnim meczu grupowym mistrzostw Europy juniorek 0:3 z Niemcami. Wygrana za trzy punkty dawałaby naszym siatkarkom awans do półfinału. Po tej porażce biało-czerwone zagrają o miejsca 5-8.

Reprezentacja Polski sprowadzona na ziemię

Po zwycięstwie Włoszek nad Rosjankami, biało-czerwone, aby myśleć o awansie do półfinału, musiały wygrać spotkanie z reprezentacją Niemiec za trzy punkty. Już pierwsze akcje premierowej odsłony meczu pokazały, jak trudne czeka podopieczne Andrzeja Pecia zadanie. Przeciwniczki dość szybko wypracowały trzypunktowe prowadzenie (5:2), które powiększyły jeszcze o kolejne „oczko” do pierwszej przerwy technicznej (8:4). Po powrocie na parkiet sytuacja nie uległa zmianie. Kolejne akcje rozstrzygały na swoją stronę reprezentantki Niemiec, a trener Peć próbował przerwać passę rywalek, dwukrotnie prosząc o czas, przy stanie 4:9 i 4:11. Nie zmieniło to jednak obrazu gry jego podopiecznych. Problemy ze skończeniem ataku miała Aleksandra Wójcik, a trzy skuteczne zagrania w tym elemencie Pauliny Głaz nie wystarczyły, by nawiązać wyrównaną walkę z przeciwniczkami. Nieco lepiej Polki prezentowały się od stanu 9:19, kiedy zmniejszyły straty do czterech punktów (16:20). Ostatni głos w tej partii należał jednak do Niemek, które wygrały pierwszą partię 25:19. Oprócz dobrej gry w ataku, o triumfie rywalek zadecydowała dobra postawa w bloku, gdzie brylowała zwłaszcza Leonie Schwertmann.

Droga do półfinału została zamknięta

Porażka w pierwszym secie stawiała polskie zawodniczki pod ścianą. Aby myśleć o awansie do najlepszej czwórki turnieju, Polki nie mogły już sobie pozwolić na stratę ani jednej partii. Jednakże druga odsłona meczu również nie układała się po myśli biało-czerwonych. Nadal to przeciwniczki prowadziły grę, co udokumentowały trzypunktową przewagą na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Kilka akcji później nasze zachodnie sąsiadki miały już w zapasie pięć punktów (11:6). Od tego momentu w sercach polskich kibiców odżyły nadzieje na odwrócenie losów rywalizacji. Podopieczne Andrzeja Pecia popisały się serią kilku punktów z rzędu, dzięki czemu nie tylko doprowadziły do wyrównania, ale objęły dwupunktowe prowadzenie (14:12). Radość w polskim obozie nie trwała jednak długo. Niemki szybko otrząsnęły się z chwilowej niemocy i po drugiej przerwie technicznej zbudowały dość bezpieczną przewagę (20:16). Polskie siatkarki po takim ciosie nie były już w stanie się podnieść, przegrywając ostatecznie drugą partię 20:25. Kluczem do wiktorii w tym secie okazała się znacznie mniejsza ilość błędów po stronie niemieckiej drużyny.

Do trzech razy sztuka

Zawodniczki znad Wisły w trzecim secie pokazały prawdziwego ducha walki. Mimo straty szansy na awans do półfinału, Polki dzielnie stawiały będącym na fali przeciwniczkom czoła. Na pierwszej przerwie technicznej reprezentantki Niemiec prowadziły tylko jednym punktem (8:7). W kolejnych akcjach można było obserwować zaciętą walkę punkt za punkt. Wynik przez dłuższy okres czasu oscylował wokół remisu. Taka sytuacja uległa zmianie po drugiej przerwie poświęconej na kosmetykę parkietu. Od stanu 16:16 biało-czerwone zbudowały czteropunktowe prowadzenie (20:16). Podopieczne Andrzeja Pecia kontrolowały przebieg końcówki trzeciej odsłony meczu do momentu wywalczenia pierwszej piłki setowej (24:21). Wówczas przeciwniczki zabrały się do odrabiania strat i po chwili to one miały pierwszą okazję skończenia meczu (25:24). Polskie siatkarki obroniły meczbola, ale kilka akcji później ponownie były wystawione na ciężką próbę (26:27). Ostatecznie Niemki wykorzystały trzecią szansę na zakończenie spotkania, triumfując w trzecim secie 29:27 i całym pojedynku 3:0. Tym samym zarówno reprezentacja Polski, jak i Niemiec walczyć będzie w turnieju o miejsca 5-8. Do najlepszej czwórki mistrzostw Starego Kontynentu awansowały Włoszki i Rosjanki.

Polska – Niemcy 0:3
(19:25, 20:25, 27:29)

Polska: Janicka (4), Głaz (9), Wójcik (8), Chojnacka (6), Gajewska (1), Kąkolewska (2), Korabiec (libero) oraz Twardowska (3), Szymańska (3), Grajber (2), Tobiasz (2) i Strózik (1)
Niemcy: Barber (9), Lippmann (8), Gryka (4), Izquierdo (15), Schwertmann (8), Langgemach (9), Stock (libero) oraz Wessely i Ossowski (1)