Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Polki w czterech setach pokonały Bułgarki

ME juniorek: Polki w czterech setach pokonały Bułgarki

Siatkarki reprezentacji Polski wygrały swój trzeci mecz na rozgrywanych w Ankarze mistrzostwach Europy juniorek. W trzeciej partii pojedynku z Bułgarkami biało-czerwone, mimo iż przegrywały 11:16, zdołały się podnieść i wygrać tę oraz czwartą odsłonę.

Spotkanie od samego początku było bardzo wyrównane, jednak po asie serwisowym Eweliny Janickiej to Polki minimalnie prowadziły na pierwszej przerwie technicznej (8:6), a po powrocie na boisko konsekwentnie powiększały przewagę. Biało-czerwone dobrze grały w bloku i obronie, a kontry skutecznie kończyła Paulina Głaz. Na efekty takiej gry nie trzeba było długo czekać. W krótkim czasie zrobiło się 16:10, a chwilę później 22:15. Wprawdzie w końcówce podopiecznym Andrzeja Pecia przytrafiło się kilka błędów (w całym secie siedem), lecz uzyskana przewaga wystarczyła, aby wygrać premierową odsłonę 25:21.

Od początku drugiej partii to Bułgarki narzuciły swój styl gry i głównie dzięki skutecznej grze blokiem rozpoczęły od prowadzenia 4:0. Andrzej Peć od razu poprosił o czas i chwilę później na tablicy wyników widniał już remis 4:4. Kolejny przestój i błędy własne biało-czerwonych przyniosły Bułgarkom czteropunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej (8:4). Wówczas znów zerwały się Polki, które po skutecznych zagrywkach Janickiej doprowadziły do wyrównania (12:12). Chwilę później po raz kolejny czterema oczkami (17:13) prowadziły siatkarki z Bałkanów, bowiem znowu świetnie zadziałał bułgarski blok (sześć w drugim secie przy ośmiu w całym meczu). W ekipie Andrzeja Pecia ciężar gry na swoje barki wzięły Aleksandra Wójcik i Agnieszka Kąkolewska, co sprawiło, iż zrobiło się 23:23. Końcówka należała jednak do Bułgarek, które po zwycięstwie 25:23 doprowadziły do wyrównania.

Początek trzeciej odsłony to koszmarna gra Polek, które po własnych błędach przegrywały 2:7. Trener Peć zareagował błyskawicznie, wprowadzając na boisko Natalię Strózik, Julię Twardowską, Ewelinę Tobiasz i Karolinę Szymańską. Biało-czerwone powoli zaczęły odrabiać straty, by doprowadzić do remisu przy stanie 21:21. W końcówce Polki zachowały więcej zimnej krwi i zwyciężyły 25:23.

Podrażnione takim obrotem sprawy Bułgarki nie zamierzały dawać za wygraną, jednak zarówno na pierwszej, jak i drugiej przerwie technicznej to podopieczne Andrzeja Pecia prowadziły różnicą dwóch oczek (8:6, 16:14). Od tego momentu na boisku dominowała już tylko jedna drużyna. Polki postawiły aż osiem punktowych bloków, dokładając do tego dwa asy serwisowe. Ograniczyły również ilość własnych błędów i pewnie wygrały 25:16, odnosząc tym samym trzecie zwycięstwo z rzędu.

W ekipie pokonanych na słowa uznania zasługuje najskuteczniejsza na boisku Gergana Dimitrowa (18 punktów), która jednocześnie miała ponad 50% perfekcyjnego przyjęcia.

Polska – Bułgaria 3:1
(25:21, 23:25, 25:23, 25:16)

Polska: Janicka (4), Głaz (8), Wójcik (16), Chojnacka (8), Gajewska (2), Kąkolewska (13), Korabiec (libero) oraz Twardowska (10), Szymańska (3), Tobiasz (4) i Strozik (8)
Bułgaria: Dimitrowa G. (18), Dimowa M. (10), Dimitrowa S. (10), Barakowa (1), Grigorowa (14), Todorowa (9), Kansazowa (libero) oraz Paskowa, Gunczewa, Gotsewa i Andrejewa