Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek, gr. I: Zwycięstwa Belgijek i Turczynek oraz Serbek

ME juniorek, gr. I: Zwycięstwa Belgijek i Turczynek oraz Serbek

Siatkarki reprezentacji Belgii oraz Turcji wygrały zgodnie po tie-breakach swoje spotkania w 3. kolejce grupy I rozgrywanych w Ankarze mistrzostw Europy juniorek. Młode siatkarki z Serbii bez większych problemów, w trzech setach pokonały Słowaczki.

W pierwszym meczu 3. kolejki I grupy spotkały się reprezentacje Francji oraz Belgii. Mecz ten można by nazwać przedstawieniem wzlotów i upadków obu młodzieżowych zespołów. Po czterech bardzo nierównych setach po obu stronach siatki, w tie-breaku Belgijki wykazały się ogromnym opanowaniem i popisowo zapisały mecz na swoim koncie.

Mecz od prowadzenia podczas pierwszej przerwy technicznej rozpoczęła reprezentacja Francji. Ich rywalki, zapisując seriami punkty na swoim koncie w drugiej części tej partii, odrobiły stratę, a nawet w końcówce wysunęły się na prowadzenie, wygrywając pierwszą osłonę 25:20.

Drugi set, jako odwet za pierwszą przegraną część spotkania, zapisały na swoim koncie Francuzki (25:19). W trzeciej partii ponownie górą były Belgijki, które set zakończyły w takim samym stosunku punktowym jak poprzedni ich rywalki.

W czwartej odsłonie kibice w Ankarze mogli emocjonować się długimi i widowiskowymi akcjami, szczególnie w obronie obu zespołów.  Rzutem na taśmę bardzo nierówno grające dziś Francuzki, wygrywając tę partię, doprowadziły do tie-breaka.

Set piąty nie wzbudził już większych emocji. Reprezentantki Belgii rozgromiły swoje przeciwniczki 15:6 i tym samym zapisały na swoim koncie drugie zwycięstwo w turnieju.

Francja – Belgia 2:3
(20:25, 25:19, 19:25, 25:23, 6:15)

Francja: Nowak (1), Martin (6), Zongo (19), Fedele (14), Martin, Ngela Wa Kundinga (5), Menet-Haure (libero) oraz Steuperaert (15), Oliveira-Souza, Drouet i Giardino (1)
Belgia: Divoux (5), Hervent (5), Van Gestel (18), Coppens (10), Cianci (10), Wittock, Ruysschaert (libero) oraz Van Cleemputte, Hawinkel (3) i Goliat

Spotkanie pomiędzy pełniącą obowiązki gospodarza turnieju reprezentacją Turcji a ekipą Słowenii śmiało można nazwać meczem kolejki mistrzostw Europy juniorek w Ankarze.

Turczynki po przegranych dwóch pierwszych setach (do 23 i 17 punktów), zdumiewająco wróciły na boisko w kolejnej odsłonie, nie dając najmniejszych szans na nawiązanie walki swoim rywalkom w kolejnych partiach. Sety numer 3 i 4 padły łupem gospodyń, które pozwoliły Słowenkom na zdobycie zaledwie 17, a następnie 12 punktów, doprowadzając do tie-breaka w tym, wydawać by się mogło, już na starcie przegranym meczu.

Set prawdy przyniósł kibicom oglądającym to spotkanie niemało emocji. Młode reprezentantki Turcji, idąc za ciosem poprzednich partii, zmiażdżyły rywalki na półmetku drogi do zwycięstwa w tie-breaku (8:1). Po zmianie stron boiska Słowenki przypomniały sobie jednak, że też potrafią grać w siatkówkę. Stopniowo zaczęły odrabiać ogromną, jak na krótki set, stratę (6:12). Wprost niewiarygodne wydawać by się mogło, iż mająca aż siedem piłek meczowych (14:6) ekipa z Turcji może przegrać to spotkanie. Słowenki jednak potrafiły wytrzymać ogromną presję, doprowadzając do wyrównania po 14. W tym momencie gra miała rozpocząć się na nowo. Turczynki tym razem postanowiły nadrobić stracone szanse na zwycięstwo i w dwóch kolejnych akcjach zakończyły mecz na swoją korzyść, wygrywając w tie-breaku 16:14.

Słowenia – Turcja 2:3
(25:23, 25:17, 17:25, 12:25, 14:16)

Słowenia: Blagne (14), Kucej (11), Najdic (5), Planinsec (8), Scuka (12), Mlakar (18), Kusar (libero) oraz Mori (1), Klobl (1), Petranovic (1), Ferlic (1) i Lucas (1)
Turcja: Cakiroglu (13), Akin (5), Akman (4), Ercan (12), Aktas (12), Kalac (16), Baci (libero) oraz Arisan (12), Hocaoglu, Kegan, Alici (1) i Marangoz

Najkrótszy i najmniej emocjonujący okazał się ostatni mecz dzisiejszej kolejki grupy I. Reprezentacja Serbii dosłownie rozbiła ekipę Słowacji. Nasze południowe sąsiadki nie potrafiły znaleźć recepty na wyśmienicie funkcjonujący serbski blok.

Mimo że w pierwszych dwóch odsłonach Słowaczki dobrze rozpoczynały rywalizację, to jednak powoli rozpędzające się Serbki w pierwszej partii pozwoliły im na zdobycie tylko 20 punktów, a w drugiej już zaledwie 13 oczek.

W trzecim i – jak się później okazało – ostatnim secie zwyciężczynie dwóch poprzednich odsłon popisywały się widowiskową, kombinacyjną grą na siatce. Wyraźnie rozluźnione już młode siatkarki Serbii po kilkunastu minutach na parkiecie zakończyły seta z przewagą 13 punktów, wygrywając bezapelacyjnie całe spotkanie 3:0.

Słowacja – Serbia 0:3
(20:25, 13:25, 12:25)

Słowacja: Kosekova (3), Pistelakova (5), Rehakova (10), Medvecka (6), Strbova (4), Stumpelova (4), Dolezajova (libero) oraz Miksikova (1), Moderova i Grolmusova
Serbia: Popovic (5), Trnic (3), Cikiriz (14), Busa (12), Mirkovic (5), Lukic (7), Dragutinovic (libero) oraz Kubura (1), Canak (5) i Simic