Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Mazury Grand Slam: Faworytki z Włoch, mimo kłopotów, w finale

Mazury Grand Slam: Faworytki z Włoch, mimo kłopotów, w finale

fot. archiwum

Włoska para Greta Cicolari i Marta Menegatii, uważana za faworyta World Tour w Starych Jabłonkach, nie jest w najwyższej formie, lecz konsekwentnie zmierza do końcowego triumfu. W półfinale w tie-breaku pokonała rosyjską parę, Ukołowa/Chomjakowa.

Na krótko po ostatnim gwizdku brazylijsko-niemieckiej walki o finał na boisku głównym WT w Starych Jabłonkach pojawiły się siatkarki z Włoch: Greta Cicolari i Marta Menegatti oraz duet z Rosji: Jewgienija Ukołowa/Jekaterina Chomjakowa. Po dwóch stronach siatki pojawiły się więc turniejowa dwójka, piąta ekipa tegorocznych igrzysk olimpijskich oraz siatkarki mające na koncie 9. miejsce w Londynie.

Już pierwsze akcje spotkania zapowiadały wyrównaną walkę, Włoszki co prawda nie grały tak pewnie jak w meczu ćwierćfinałowym z Brazylijkami, jednak już w początkowej fazie seta uzyskały minimalną zaliczkę punktową. Efektowne ataki Marty Menegatti przeplatały plasy w wykonaniu Jewgieniji Ukołowej. Do stanu 6:6 toczyła się walka punkt za punkt, skuteczny blok Rosjanek na Menegatti i kontratak wykończony przez Ukołową pozwoliły siatkarkom z Rosji wypracować minimalną przewagę (8:6). Po czasie, o który poprosiły zawodniczki z Italii, obraz gry nie uległ znacznej zmianie. Pewne swoich atutów zawodniczki Sbornej utrzymywały bezpieczny dystans, a po błędzie Marty Menegatti w polu serwisowym prowadzenie Rosjanek sięgnęło już trzech ‚oczek’ (14:11). Duet Cicolari/Menegatti podjął jeszcze kolejne próby ratowania tej partii, jednak punktowe serwisy Jekateriny Chomjakowej odebrały jakiekolwiek nadzieje Włoszkom (17:13). Końcowe akcje tej części spotkania to już popis gry Ukołowej, Rosjanka skutecznie mijała blok rywalek, także ostatnie ‚oczko’ tej partii było efektem efektywnego zagrania tej zawodniczki (21:16).

Po efektownie zakończonej partii pierwszej, drugi set nie był już tak imponujący w wykonaniu Rosjanek. Siatkarki Sbornej rozpoczęły go od zepsutej zagrywki, następnie w aut zaatakowała Ukołowa. Dwupunktowe prowadzenie Włoszek nie utrzymało się długo, kolejne akcje padły łupem 9. zespołu IO i walka rozpoczęła się ponownie. Dwa kolejne ataki Marty Menegatti oraz wygrana przez Cicolari akcja na siatce pomogły turniejowej „dwójce” ponownie odskoczyć przeciwniczkom. Jak pokazały kolejne akcje, był to początek dobrej passy duetu z Italii, do efektywnych ataków i pewnej gry w bloku Greta Cicolari dodała asy serwisowe (7:4). Mimo że Ukołowa i Chomjakowa szybko podjęły próby niwelowania dystansu punktowego, przewaga włoskiej ekipy systematycznie zwiększała się (13:9, 15:10). Wydawało się, że przewaga jest na tyle bezpieczna, że utrzyma się do końca partii, jednak popis gry w ataku Ukołowej, skuteczny blok na Menegatti i błędy własne siatkarek z Italii po raz kolejny zmieniły obraz rywalizacji (17:18). Więcej koncentracji w rozstrzygającej fazie partii utrzymały Cicolari i Menegatti, pewnie atakując i wykorzystując otrzymane szanse w kontrach. Partię autowym serwisem zakończyła Jekaterina Chomjakowa (19:21). Tym samym Włoszki, wracając do gry, wyrównały stan rywalizacji.O tym, który zespół powalczy o brąz, a która z ekip zmierzy się z duetem Brazylijek Larissa/Juliana, zadecydować miał tie-break. Decydująca partia, podobnie jak odsłona druga, rozpoczęła się po myśli Włoszek. Efektowne zagranie po skosie Marty Menegatti i autowy atak Ukołowej dały zawodniczkom włoskim dwa ‚oczka’ przewagi. Wypracowanego w pierwszych aktach partii prowadzenia pewnie zmierzające do finału Włoszki nie pozwoliły już sobie odebrać. Silne ataki Menegatti przeplatały plasy za rosyjski blok. Kiedy po asie serwisowym Grety Cicolari na tablicy wyników widniał już rezultat 8:5, przemawiający na korzyść Cicolari/Menegatti, Rosjanki, próbując ratować swoje szanse, poprosiły o czas. Przerwa nie wpłynęła znacznie na przebieg zmagań. Przy toczącej się rywalizacji punkt za punkt w lepszej sytuacji były rozstawione z numerem drugim Włoszki. Rosjanki nie broniły już zagrań rywalek tak skutecznie jak w odsłonie pierwszej, w efekcie czego 15:9 wygrały Greta Cicolari i Marta Menegatti, pokonując rywalki 2:1.

Ukołowa/Chomjakova [24] – Cicolari/Menegatti [2] 1:2
(21:16, 19:21, 9:15)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-08-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved