Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Iran i USA faworytami do zwycięstwa w igrzyskach paraolimpijskich

Iran i USA faworytami do zwycięstwa w igrzyskach paraolimpijskich

fot. archiwum

Igrzyska olimpijskie w Londynie dobiegły końca, lecz to nie koniec sportowych zmagań w stolicy Anglii. Za nieco ponad dwa tygodnie ruszają igrzyska paraolimpijskie, w których nie może zabraknąć także siatkarskiego akcentu.

Boje o medale będą toczyć zawodniczki i zawodnicy w siatkówce na siedząco.

Co, kto, kiedy i gdzie?

Rozgrywki dziesięciu drużyn męskich oraz ośmiu kobiecych będą toczyć się od 30 sierpnia do 8 września. Łącznie w turnieju paraolimpijskim w tej odmianie siatkówki wystąpi 198 zawodników i zawodniczek. Areną zmagań siatkówki na siedząco będzie ExCel – Angielskie Centrum Wystawiennicze, na którym podczas igrzysk olimpijskich rozgrywane były konkurencje takie jak podnoszenie ciężarów, zapasy czy szermierka. W trakcie igrzysk paraolimpijskich będzie to największa arena zmagań sportowców, która podzielona zostanie na pięć części. Po zakończeniu rywalizacji Angielskie Centrum Wystawiennicze powróci do swojej roli jako jedno z największych i najwszechstronniejszych miejsc wystawowych w Europie.Historia

Siatkówkę na siedząco wprowadził w latach 50. dwudziestego wieku Holenderski Komitet Sportowy. Gra powstała w połączeniu niemieckiego „sitzballu" z siatkówką. Od 1960 roku popularność siatkówki na siedząco znacznie wzrosła i dzisiaj uprawiana jest już w ponad 60 krajach.

Debiut na igrzyskach paraolimpijskich

Po raz pierwszy w tę odmianę siatkówki zawodnicy i zawodniczki zagrali na igrzyskach w Arnhem w 1980 roku.

Organ zarządzający

Siatkówka na siedząco regulowana jest przez Światową Organizację Siatkówki Dla Niepełnosprawnych (WOVD), która tworzy wszystkie zasady i przepisy dla tego sportu.

Zasady gry

Zasady gry są bardzo podobne do reguł z piłki siatkowej. Mecz toczy się tak samo, do trzech wygranych setów, do 25. punktu, z zachowaniem dwupunktowej przewagi w każdym z nich. Piąty, dodatkowy set toczony jest do 15 punktów. Piłka może być odbijana dowolną częścią ciała z zachowaniem czystości odbicia. Zespół na przebicie piłki ma co najwyżej trzy kontakty. Drużynę tworzy sześciu graczy z pola plus ewentualnie jeden libero.

Boisko

Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 10 na 6 metrów, a więc każda z połów oddzielona środkową linią boiska ma wymiary 5 na 6 metrów. Na każdym polu w odległości dwóch metrów od linii środkowej wyznacza się pole ataku i obrony. Siatka zawieszona jest na wysokości 1,15 metra dla mężczyzn i 1,05 metra dla kobiet.

Zasady konkurencji

W Londynie drużyny zostaną podzielone na grupy eliminacyjne. Osiem najlepszych drużyn w turnieju męskim oraz cztery w żeńskim awansuje do pucharowej fazy rozgrywek.

Pekin 2008

Cztery lata temu po złoto w turnieju męskim sięgnęła reprezentacja Iranu. Srebro zdobyła dość „egzotyczna" siatkarsko Bośnia i Hercegowina, a brąz przypadł w udziale Rosjanom. Wśród kobiet najlepsze okazały się gospodynie turnieju – Chinki, pokonując w finale drużynę amerykańską. Brązowy medal padł łupem Holenderek.

Faworyci w Londynie

Bezsprzecznymi faworytami w turnieju mężczyzn wydają się Irańczycy, którzy w sześciu ostatnich igrzyskach paraolimpijskich aż pięć razy zdobywali złoty medal. Również w Londynie będą chcieli osiągnąć sukces, by potwierdzić swoją całkowitą dominację w tej dyscyplinie. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż po porażkach zarówno w ostatnich igrzyskach, jak i w mistrzostwach świata, siatkarze na siedząco z Bośni i Hercegowiny pałają żądzą rewanżu. Ostatnio zawodnicy z tego kraju pokonali Iran osiem lat temu – na igrzyskach paraolimpijskich w Atenach.

Po porażce w Pekinie, z pewnością również Amerykanki będą chciały zrewanżować się Chinkom. Prowadzone przez Katie Holloway, Kari Miller i Kendrę Lancaster zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych będą bardzo doświadczoną drużyną, a zarazem murowanym faworytem do złota paraolimpijskiego.

źródło: inf. własna, paralympic.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-08-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved