Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO M: Włosi z brązowymi medalami

IO M: Włosi z brązowymi medalami

W meczu o brązowy medal igrzysk olimpijskich reprezentacja Włoch w czterech setach pokonała drużynę Bułgarii. Jest to niewątpliwie ogromny sukces podopiecznych Mauro Berruto, bowiem nie byli stawiani w gronie faworytów do zdobycia medalu.

Mecz o trzecie miejsce obfitował w błędy, ale też i w emocje, bowiem żadna z drużyn, skoro już doczłapała do strefy medalowej, nie chciała wyjeżdżać z Londynu z pustymi rękoma. Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla Włochów, którzy po asie serwisowym Cristiana Savaniego schodzili na pierwszą przerwę techniczną, prowadząc 8:4. Potem jeszcze powiększyli przewagę i po bloku na Cwetanie Sokołowie było już 17:9. Bułgarzy próbowali odrobić straty, ale było to zadanie niemalże niewykonalne, skoro ich atakujący nie zdobył w tej partii ani jednego punktu, a honoru jedynie bronili środkowi, którzy skutecznie zatrzymywali ataki rywali. Najden Najdenow zdjął z boiska Sokołowa i w jego miejsce wszedł Władimir Nikołow, ale było już za późno na zmianę losów tego seta.

Po jednostronnej pierwszej partii, w drugiej wreszcie zaczęło się coś dziać. Bułgarzy jakby dopiero się obudzili i zorientowali, że chyba ucieka im szansa na brązowy medal. Oprócz gry blokiem wreszcie dorzucili skuteczne ataki, co w rezultacie dało im trzypunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Włosi jednak wcale nie zamierzali oddawać inicjatywy swoim rywalom i doprowadzili do remisu 13:13. Przeciąganie liny trwało do stanu 23:23, kiedy to dwa błędy Azzurrich kosztowały ich przegraną w tym secie.

Bułgarzy wyraźnie znajdowali się na fali, a Włosi złapali lekki dołek formy, bo trzecia odsłona meczu rozpoczęła się od wyniku 4:0 dla siatkarzy z Bałkanów. Nie ma jednak takiej przewagi, której nie da się roztrwonić – po asie Michała Łaski na tablicy wyników widniał remis 5:5. Jednak dobra gra bułgarskich środkowych dała ich drużynie ponowne prowadzenie – 12:8. Dobra passa podopiecznych Najdena Najdenowa skończyła się w połowie seta. Wykorzystując błędy przeciwnika oraz jego własną jak dotąd skuteczną broń, czyli blok, Włosi nie dość, że odrobili straty, to jeszcze odskoczyli na 18:15. Raz wypracowanej przewagi Azzurri nie oddali już do końca seta. Partię zakończył atakiem Cristian Savani.

W czwartej partii to Włosi byli na prowadzeniu, a rywale gonili. Kiedy przy stanie 11:9 Cristian Savani zaserwował dwa asy z rzędu, wydawało się, że Bułgarzy już się nie podniosą. Ale oni doprowadzili do wyrównania, jednak w końcówce meczu okazało się, że mają mniej argumentów za tym, by wygrać „finał pocieszenia”. Przede wszystkim nie mieli kogoś takiego jak Cristian Savani. Owszem, miał on słabsze momenty w tym spotkaniu, kiedy zmieniał go Samuele Papi, nie imponował też skutecznością w ataku (41%), ale kończył te najważniejsze piłki i demolował rywali zagrywką. W całym spotkaniu posłał aż siedem asów, nie licząc serwisów, które utrudniły życie bułgarskim przyjmującym. Ponadto dobrze spisywał się Michał Łasko, który po niemrawym początku meczu, z akcji na akcję grał coraz skuteczniej. Po bałkańskiej stronie siatki najlepiej grali środkowi, atakujący zaś mieli problemy, Cwetan Sokołow wrócił na boisko w końcówce trzeciej partii, ale nie był tak skuteczny jak chociażby w meczu z Polakami. Nic więc dziwnego, że Azzurri wygrali także czwartego seta i po ośmiu latach przerwy wrócili na podium turnieju olimpijskiego.

Bułgaria – Włochy 1:3
(19:25, 25:23, 22:25, 21:25)

Składy zespołów
Bułgaria: Aleksjew (12), Nikołow N. (7), Sokołow (11), Skrimow (6), Josifow (11), Bratojew G. (2), Salparow (libero) oraz Bratojew W., Nikołow W. (12), Todorow i Penczew

Włochy: Zaytsev (4), Fei (8), Łasko (18), Savani (23), Mastrangelo (3), Travica (1), Bari (libero) oraz Giovi (libero), Parodi (8), Papi, Boninfante i Birarelli (5)